ijournal.cz

Výstava na Kampě připomíná 25 let metropole v UNESCO

red Zdroj: Medialogue 12.5.2017 Výstavy a veletrhy

Praha světová ukazuje malostranskou železnici, závory na Karlově mostě i obyvatele Prahy před 400 miliony let.

unesco

Pražská Kampa opět ožila historií. Hlavní město ve spolupráci se společností Medialogue připravilo venkovní výstavu velkoformátových fotografií, grafik a kreseb, které připomínají výročí 25 let od zapsání Pražské památkové rezervace do prestižního seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci zhlédnou na devatenácti oboustranných panelech známé i méně známé grafiky a mapy Prahy, vybrané fotografie, kresby spojené s historií hlavního města i dosud nepublikované plány a výkresy. Expozice navíc odhalí neznámé zajímavosti a pohledy na českou metropoli. Výstava potrvá v ulici Na Kampě do 4. června 2017.

Mnoho obyvatel i návštěvníků Prahy se shodne na tom, že Praha je krásné město, malebné až okouzlující. Ale to by samo o sobě nestačilo pro zápis na seznam památek světového významu. Jaké jsou tedy ty „univerzální hodnoty“, jaká kritéria Prahu posunula mezi světové památky a co lze na Praze ještě objevit? Toto a mnoho dalšího se lze dozvědět právě na výstavě Praha světová, 25 let v UNESCO,“ říká autor výstavy Ondřej Šefců, který je zároveň ředitelem Národního památkového ústavu v Praze.

Osmatřicet výjevů pomůže srozumitelnou a názornou formou přiblížit historické, urbanistické, umělecké i přírodní hodnoty historické Prahy. „V loňském roce jsme prožili velkolepé oslavy 700 let od narození Karla IV., panovníka, který se o rozvoj Prahy zasloužil více, než kdokoliv jiný, a výraznou měrou tak přispěl k našemu letošnímu jubileu 25 let od zapsání historického centra na seznam světového dědictví UNESCO. Výstava Praha světová je unikátní příležitostí připomenout si, proč je Praha pro tuzemské i zahraniční návštěvníky atraktivní, že má co nabídnout a že máme být na co pyšní. A samozřejmě vynaložit veškeré úsilí, abychom toto dědictví zachovali pro budoucí generace,“ uvádí Jan Wolf, radní hlavního města Prahy.

Geologická minulost Prahy, gotické i barokní město, kresby, grafiky i plány. Co Prahu vytvořilo a co ji mohlo zničit?

Výstava Praha světová pomůže nahlédnout do historie Prahy trochu jinak. Praze prorokovala „hvězdnou“ slávu již legendární kněžna Libuše a ani se moc nespletla. V době Karla IV. byla Praha skutečně světové velkoměsto. Jako ukazují vystavené plány, půdorys gotické metropole se dochoval z velké části dodnes.

Podivuhodná jsou i svědectví kronik, slavné události doplňují drby a senzace. Jak vnímal Pražany v roce 1399 italský intelektuál a jak Auguste Rodin v roce 1902? A kdy byl v Praze (možná poprvé) spatřen živý slon nebo sedminohé tele? Co napsal ve svém dopisu z Prahy hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart a jak Prahu popsal ve slavném Pásmu Guillaume Apollinaire? A jak vypadal příjezd první lokomotivy do Prahy? K vidění je i „3D“ panorama železnice z Prahy do Drážďan nebo pitvorné obličeje z pražských fasád.

Výstava se nevyhýbá ani výjevům, z nichž běhá mráz po zádech. Nacistické i stalinské plány mohly definitivně změnit tvář Prahy. Věděli jste, že měl zmizet i nádherný secesní Obecní dům? Ale i v dobách mírových vznikaly různé podivné nápady. Co třeba taková železnice vedená přes Kampu a křížící se s Karlovým mostem! „Toto všechno přibližuje výstava o Praze. Výstava, která ukazuje, že Praha si přívlastek „světová“ rozhodně zaslouží. Řada plánů i vedut je v podobné čitelnosti vystavena poprvé. Na své by si měli přijít jak znalci Prahy, tak turisté, kteří jsou zde poprvé,“ upřesňuje Ondřej Šefců.

„Chceme, aby byla výstava poučná, překvapivá, ale také vtipná. Záběry na Pražský hrad, Staroměstskou radnici i Karlův most už známe všichni. Pokusili jsme se podívat na Prahu jinýma očima a objevili jsme věci, které běžně přejdete bez povšimnutí. A je to škoda, stačí se přesvědčit,“ říká s úsměvem Olga Menzelová, producentka výstavy, společnost Medialogue.

Expozice je přístupná denně 24 hodin. Speciální panely navíc umožňují efektní noční nasvícení.

Partneři výstavy:

Muzeum hlavního města Prahy, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Správa Průhonického parku, Česká geologická služba.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Medialogue