Vodafone posunul své milníky na cestě k uhlíkové neutralitě. I přes rostoucí množství přenášených dat, které mezi jarem 2016 a 2024 v mobilní síti operátora vzrostlo téměř 25krát, se firmě daří držet na uzdě spotřebu elektřiny a snižovat emise. Informuje o tom zpráva o udržitelnosti za rok 2023/2024. Ta přibližuje také iniciativy v sociální oblasti. Operátor má 40 % žen v top managementu, proškolil přes 55 tisíc lidí ve věku 65+ v digitální gramotnosti, stál u vzniku Charty proti domácímu násilí, podporuje aplikaci Záchranka a další iniciativy. Na celkovou spotřebu elektrické energie má vzhledem k povaze podnikání Vodafonu největší dopad provoz jeho infrastruktury, která představuje 96 % jeho celkové elektrické spotřeby. Množství dat přenášených v pevné i mobilní síti Vodafonu vytrvale roste, meziročně stouplo celkově o 17 %. Konkrétně u mobilních dat se od března 2016 do března 2024 tok zvýšil dokonce o 2 360 %, to je téměř 25krát za osm let.
„Kdybychom na diskety uložili data, která naše síť přenesla za minulý obchodní rok, vážily 94 milionů tun. Celkový provoz nám v daném období vzrostl například jen v mobilní síti o 33 procent, ale spotřeba elektrické energie mezitím stoupla o pouhé 1 procento. Stojí za tím řada technologických opatření pro optimalizaci spotřeby,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.
I proto Vodafone investuje do výstavby nových optických přípojek a od roku 2022 stávající pevnou síť modernizuje. Investice do modernizace by měly během pěti let přesáhnout tři miliardy korun. Systematická modernizace probíhá i v mobilní síti. Tam Vodafone za poslední obchodní rok zmodernizoval zhruba 1400 vysílačů, v součtu posledních dvou let jde dokonce o 43 % sítě. Za uplynulý rok uvedl do provozu 90 nových vysílačů a v dosahu 5G pokrytí bylo ke konci obchodního roku 85 % populace, k dnešnímu dni už je to 95 %.
Energetickou spotřebu snižují solární panely i zbytkové teploSnahy o snížení energetické spotřeby podporuje například projekt Solar, který vznikl ve spolupráci Vodafonu a společnosti Vantage Towers, která operátorovi poskytuje základnové stanice. V rámci projektu Solar vybavila Vantage Towers bezmála 400 stanic více než dvěma tisíci solárními panely a úložnými bateriemi. Kromě větší soběstačnosti a odolnosti při možných výpadcích elektřiny přinesly solární panely jen během prvního roku fungování 800 tisíc kWh elektrické energie. To je množství, které by standardně mělo vystačit asi 400 rodinám na běžný provoz po dobu jednoho celého roku a v rámci projektu pokrylo 16 % roční spotřeby osazených základnových stanic.
Rychlejší cesta k nulovým emisímEmise z provozu Vodafone v uplynulém roce snížil o dalších 17 %, na současných 1 315 tun CO2. Namísto nulových emisí ve Scope 1 a 2 původně plánovaných v roce 2030 teď očekává dosažení tohoto milníku už v roce 2028.
„
Zrevidovali jsme naše plánované aktivity a výsledkem je reálná možnost dosáhnout uhlíkové neutrality ve vlastním provozu o dva roky dříve, než jsme původně zamýšleli. Vše jsme navíc zpracovali do takzvaného Klimatického tranzičního plánu, což je detailní přehled všech aktivit Vodafonu souvisejících s klimatem na následující tři roky, od těch provozních přes dodavatele až po nabídky zákazníkům a zákaznicím,” vysvětluje Zuzana Holá.
Ve vedení Vodafonu je oproti českému průměru dvakrát více ženOdbourávání nejen genderových rozdílů je ve Vodafonu dlouhodobě velké téma. Podíl žen v top managementu si firma drží stabilně na 40 %, přestože český průměr je jen 21 %. Operátor je navíc už dva roky jednou z mála firem v Česku, která umožňuje zkrácené úvazky na všech pozicích. V roce 2023/2024 nastoupilo do firmy na zkrácený úvazek 24 % nováčků, což je o tři procentní body více než v předešlém období. Čtvrtinu z nich přitom tvoří muži. Prioritou je také silná podpora rodin včetně těch duhových. Všichni čerství rodiče mohou čerpat například 16 týdnů rodičovského volna pro druhého z rodičů, od zavedení benefitu v roce 2020 ho využilo 203 lidí.
V dubnu 2024 Vodafone spustil nový program pro kolegy a kolegyně odcházející do důchodu. Ti mohou mimo jiné v posledních šesti měsících před odchodem do důchodu využít fázovaný odchod, kdy pracují jen na 80 % úvazku, ovšem za plnou mzdu. Vodafone se tak snaží lidem usnadnit náročnou životní změnu a dál je podporovat v aktivním životě. Samozřejmostí je proto i odborná podpora a vzdělávací programy, které je na důchod lépe připraví.
Operátor podporuje svoje lidi i v dobrovolnictví. V roce 2023/2024 celkem 679 kolegů a kolegyň využilo Den pro neziskovku, 620 se zapojilo do charitativních akcí, jako jsou materiální sbírky, Pečení pro neziskovky nebo Sportovní výzva. Celkem věnovali v roce 2023/2024 zaměstnanci a zaměstnankyně Vodafonu na dobrou věc 9 042 pracovních hodin v hodnotě 4 521 000 korun a podpořili 64 místních komunit a neziskových organizací.
Charta proti domácímu násilí i dopis premiérovi za manželství pro všechnyV prosinci 2023 Nadace Vodafone se společností IKEA a organizací ROSA – Centrum pro ženy spoluzaložila Chartu proti domácímu násilí. Ta sdružuje zaměstnavatele a definuje minimální standardy v oblasti osvěty v boji proti domácímu násilí a systémové podpoře jeho obětí. Po roce Charta sdružuje 46 zaměstnavatelů, kteří tak mohou ovlivnit životy více než 160 tisíc svých lidí. Nadace provozuje i aplikaci Bright Sky na pomoc obětem domácího násilí.
Mezi dalšími nástroji, které Nadace Vodafone pomáhá rozvíjet, jsou například aplikace Záchranka nebo aplikace Echo – ta slouží k hledání pohřešovaných dětí a seniorů. Nadace Vodafone stojí i za online platformou Digitální odysea, která zdarma pomáhá seniorům pochopit a využívat moderní technologie v každodenním životě. V roce 2023/2024 absolvovalo lekce digitálních dovedností bezmála 29 000 seniorů a seniorek a od svého startu prošlo Digitální odyseou v prezenčních nebo online kurzech už přes 55 tisíc lidí ve věku 65+.
Vodafone přitom usiluje o diverzitu a inkluzi zranitelných skupin dlouhodobě. Otevřeně bojuje také za lidská práva. V roce 2023 inicioval otevřenou výzvu premiérovi za uzákonění manželství pro všechny páry. Dopis tehdy podepsalo 66 firem a organizací a k dnešnímu dni už jejich počet přesáhl 120.
Kompletní znění výroční zprávy o udržitelnosti k fiskálnímu roku 2023/2024 je k dispozici na webu Vodafonu.