ijournal.cz

V boji s jarní únavou vsaďte na „železo“. Proč a jak ho doplnit?

red Zdroj: www.floradix-zelezo.cz 26.2.2021 Krása a zdraví

Snížení míry únavy a vyčerpání má železo přímo „v popisu práce“. Kromě toho se v těle podílí na tak zásadních procesech, jakými jsou přenos kyslíku a tvorba červených krvinek
i hemoglobinu. Přispívá také ke správné činnosti imunitního systému a rozpoznávacích funkcí, tedy například paměti a schopnosti soustředit se, chápat souvislosti nebo plánovat. Je jasné, že se bez něj neobejdeme. Pojďme si proto připomenout, jak ho co nejlépe doplnit a na co si dát pozor.


Náš organismus umí se železem velmi dobře hospodařit, nedokáže ho však skladovat, natož vytvářet. Je proto zapotřebí ho pravidelně doplňovat. Základním zdrojem by měla být pestrá a vyvážená strava. Platí přitom, že lépe vstřebatelné je hemové železo, které se vyskytuje v mase. Obzvláště bohatá na něj jsou játra, výborné je i takzvané červené maso, například libové hovězí. 

Vysoký obsah železa mají i potraviny rostlinného původu jako luštěniny, ořechy, sušené hřiby a řada dalších. Železo z nich je však hůře vstřebatelné, proto je dobré je konzumovat spolu s vitamínem C, který biologickou dostupnost železa zvyšuje. Postačí třeba na „céčko“ bohatá zelenina jako příloha nebo sklenka pomerančového džusu na zapití.

image foto

Proč nám železo chybí?

Důvodem může být nedostatečný příjem tohoto stopového prvku. Ne všichni si totiž pravidelně dopřáváme pestrou a vyváženou stravu. Zdroje železa ze svého jídelníčku mnohdy nevědomky vynecháme při špatně sestavené redukční dietě, ale i vlivem nevhodných stravovacích návyků souvisejících s hektickým životním stylem. Problém mohou mít také vegetariáni a vegani, kteří dobře vstřebatelnou formu železa, zastoupenou právě v mase, dostatečně nenahradí jinými zdroji.

Dalším důležitým faktorem je zvýšená potřeba železa, kterou je ve stravě třeba zohlednit. Obecně se týká žen v produktivním věku, které ho potřebují zhruba 15 mg denně, tedy až o třetinu více než muži ve stejné věkové kategorii. Až na dvojnásobek se zvyšují nároky na železo v těhotenství, u kojících maminek je denní potřeba železa zhruba 20 mg. Dostatku tohoto stopového prvku je třeba věnovat mimořádnou pozornost i u dětí v období růstu a dospívání.

Třetím aspektem majícím vliv na (ne)dostatek železa je jeho zvýšená ztráta. Tělo o něj přichází například s krví, což dělá „ohroženou“ skupinu z lidí po operacích. V běžném životě jde pak často o ženy, které dlouhodobě neřeší problémy s menstruačním cyklem. Ať už je nepravidelný, prodloužený nebo silný, ztráta krve – a s ní i železa – může být oproti běžnému cyklu až dvojnásobná, a to už tělo nemusí být schopné kompenzovat. V menší míře souvisí úbytek železa s pocením, a týkat se tak může například sportovců.


Jaké projevy nepodceňovat?

O doplnění železa se tělo hlásí poměrně nespecifickými signály, kterým nevěnujeme pozornost, protože je považujeme za běžnou součást náročného životního stylu. Patří k nim pocit únavy a vyčerpání nebo bledá pokožka, která je v tomto případě často nápadná i v oblasti sliznic zevnitř rtů, očních víček či dásní. Nedostatek železa může být příčinou suchých a lámavých vlasů a nehtů nebo rozpraskaných koutků úst. Souviset může rovněž se zhoršenou schopností soustředit se.

Pokud tyto projevy zaznamenáte a není k nim žádný důvod, například v podobě probdělé noci nebo mimořádně pracovně náročného období, věnujte pozornost množství železa ve stravě, případně sáhněte po některém z přípravků s jeho obsahem. Totéž platí u lidí, kteří patří do skupin s vyšší ztrátou či potřebou tohoto stopového prvku.

 

Salus_Floradix_Zelezo_+Jarní výbava

Celou kombinaci látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+. Kromě dobře biologicky dostupného železa jde o vitamíny B2, B6, B12 a C. Poslední jmenovaný navíc zvyšuje vstřebávání železa. V komplexním složení najdete i výtažky z bylin a ovocných šťáv, které blahodárně působí na naše tělo a podporují například správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Přípravek je slazen výhradně ovocným cukrem, medem a ovocnými šťávami. Doporučená maloobchodní cena je 339 Kč (250 ml).

Salus_Floradix_tablety_se_zelezem

Kombinaci dobře vstřebatelného železa a vitamínů B2, B6, B12 a C, tedy látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání, přináší doplněk stravy Salus Floradix Tablety se železem a vitamíny. V komplexním složení přípravku najdete i vitamín B1 a kyselinu listovou. Nechybí ani výtažky z bylin, k nimž patří špenát, kopřiva či fenykl. Doporučená maloobchodní cena je 379 Kč (84 tablet).


Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.floradix-zelezo.cz