I. Vztahy a sdílení zážitků
Neustále přibývá rodin, které se nemohou vídat tak často, jak by si představovaly. Mladí lidé žijí daleko od svých rodin, ať už se stěhují za prací na druhý konec republiky či světa. Ve chvíli, kdy žijeme daleko od svých blízkých, snažíme se s nimi udržet kontakt. Babičky se dožadují fotek svých vnoučat, kamarádům posíláme snímky z nově objevených míst, posíláme si dlouhé emaily plné novinek a telefonní účty dosahují neskutečných výšek. S tím vším nám však může pomoci chytrý telefon a aplikace v něm. Máme ho v podstatě neustále u sebe, takže stačí začít využívat funkce, které nám nabízí a možná o nich ještě nevíme. Některé starosti pak můžeme hodit za hlavu.
Když fotky myslí za vás
Odhaduje se, že do konce roku 2017 bude 80 % všech fotografií na světě pořízeno mobilním telefonem a bude jich téměř 5 bilionů za rok. Mobilním telefonem nejčastěji fotíme místa, která jsme navštívili, rodinné sešlosti, děti a vnoučata. S rostoucím počtem fotografií začíná být těžké najít čas fotografie roztřídit, vybrat ty povedené, zpracovat fotoalbum nebo je poslat blízkým.
Aplikace Fotky Google v našem mobilu zvládne mnoho z těchto úkolů úplně sama, automaticky a nás jen upozorní, abychom se podívali na výsledek.
Pokud to v aplikaci povolíte, budou se všechny fotografie a videa automaticky zálohovat do vašeho soukromého účtu na internetu, nemusíte si tedy zoufat, pokud ztratíte či poškodíte svůj telefon – o žádné fotografie už nepřijdete.
S přáteli na dovolené si často slibujeme, že si po návratu vzájemně pošleme fotografie, aby nám v albech nic nechybělo. Ale leckdy nějak není čas to opravdu udělat. Fotky Google mají pro tyto a podobné chvíle funkci Sdílené album. Stačí kliknout na fotografie, o které se chcete podělit, a už stačí ostatním poslat jeden krátký link. Díky němu si vaši blízcí mohou fotografie nejen prohlížet, ale do stejného alba i přidat své vybrané fotografie.
To ale není vše. Zajímavým zpestřením je i automatické skládání podobných záběrů do animací či panoramat nebo souvisejících do koláží, které snadno nasdílíte na sociální sítě.
Představte si, že se vrátíte z dovolené a ráno na svém telefonu najdete upozornění, abyste se podívali na svůj příběh ve Fotkách. Co to je? Pokud jste aplikaci povolili zaznamenávat při focení vaši polohu, vybrala přes noc nejlepší záběry a videa, seřadila je na časovou osu a přidala mapky a označení míst, která jste navštívili. Sami jen případně doplníte popisky jednotlivých záběrů. Při tom můžete záběry libovolně přidávat, vypouštět a příběh i pojmenovat. Teď už jen stačí poslat link a ostatní si mohou prohlédnout, jak jste se měli.
Pokud se vám podařilo natočit více povedených videí, může vás aplikace překvapit i krátkým filmem, kam seřadí nejen videa, ale proloží je i fotografiemi a přidá vhodnou podkladovou hudbu. Opět stačí film jen pojmenovat a uložit.
Online prostor pro ukládání fotografií a videí je ve vysokém rozlišení neomezený, můžete tak nahrávat další a další fotografie. Za pár let může však být složité nějaké konkrétní najít. Kolik máte doma fotografií uložených na různých CD, DVD a discích? Jak dlouho vám trvá najít fotky z dovolené před pěti lety? Ve Fotkách můžete hledat několika způsoby, ale ten nejjednodušší se děje úplně automaticky. Fotky Google je totiž třídí podle lidí, míst a věcí, které jsou důležité. Nemusíte je označovat popiskem, ani pracně vytvářet alba. Pokud chcete nalézt konkrétní fotku, stačí kliknout na vyhledávání. Potom můžete buď procházet fotografie v připravených kategoriích podle toho, co na nich je, nebo napsat, co hledáte – třeba děti, jídlo, hory apod. Veškeré tyto automatické organizační funkce jsou soukromé, to znamená, že je vidíte pouze vy a nikdo jiný.
Když obrázky nestačí
Co tak například zorganizovat narozeninovou oslavu nebo novoroční přípitek online? Pokud vaši přátelé či rodina bydlí dál od vás a nemůžete se vídat tak často, jak byste si přáli, nemusíte zůstat jen u sdílení fotografií. Další službou Googlu dostupnou zdarma pro všechny jsou Hangouts. Pro její používání stačí mít Gmailovou adresu a můžete být v každodenním kontaktu na mobilu, tabletu i na počítači. Kromě chatování, posílání textových zpráv nebo obrázků, můžete s ostatními mluvit při hlasových hovorech a videohovorech. Těch se navíc může účastnit v jednu chvíli až 10 účastníků.
Vztahy jsou pro nás velice důležité a snažíme se je řešit, jak ukazuje i pohled na témata, která lidé v této souvislosti nejvíce vyhledávali v loňském roce na Googlu.
Nejvyhledávanější termíny v souvislosti se VZTAH (2015)
2. jak zachránit vztah
3. jak oživit vztah
4. vztah se ženatým
5. přechozený vztah
6. volný vztah
7. karmický vztah
8. vztah podle horoskopu
9. kdy ukončit vztah
10. jak ukončit vztah
Nejvyhledávanější termíny v souvislosti se VZTAHY (2015)
2. sousedské vztahy
3. partnerské vztahy
4. příbuzenské vztahy
5. rodinné vztahy
6. karmické vztahy
7. mezilidské vztahy
II. Tipy pro cestování
Bloudit po městě s velkou papírovou mapou není nic příjemného. Pokud máte v kapse svůj chytrý telefon a v něm Mapy Google, můžete ji klidně nechat doma. Většina chytrých telefonů má Mapy připravené k použití a pokud vlastníte iPhone, stačí si aplikaci jednoduše stáhnout.
Nejrychlejší cestou rovnou do cíle
Jste pozváni na oslavu, která se koná v místě, kde jste ještě nikdy nebyli? Zadejte adresu do vyhledávacího pole v aplikaci nebo na počítači a v mžiku víte, kam máte dorazit. V mapách si můžete naplánovat trasu a stisknutím tlačítka rovnou zapnout navigaci do cíle. Mapy při plánování trasy berou v úvahu aktuální stav provozu, proto nemusíte složitě uvažovat, jestli vám cesta kvůli dopravním problémům náhodou nezabere více času, než Mapy ukazují. Pokud si nejste jisti, jestli by nebylo lepší využít hromadnou dopravu, stačí kliknout a Mapy vám ukáží předpokládanou délku cesty a ještě vás dovedou až na zastávku.
Asi každý zná situace, kdy ví, že už je blízko svého cíle, ale není si jistý, jak vlastně hledaný objekt vypadá, kde je vchod, kde by se dalo zaparkovat… Proto se vám může hodit služba StreetView, která je součástí Map, v níž se můžete podívat na většinu běžných ulic. Ty jsou zde nasnímané tak, že se jimi můžete na obrazovce telefonu či počítače procházet, jako byste v nich byli. Už nikdy nebudete pět minut před schůzkou či začátkem akce marně hledat vchod.
Gastronomický průvodce
Dali byste si k obědu dobré těstoviny a zrovna vás nenapadá, kam na ně zajít? Žádný problém. Zadejte do vyhledávacího řádku v Mapách “italská restaurace” a už vidíte všechny italské restaurace v okolí. Pokud si nejste jistí, kterou z nich vybrat, stačí se začíst do hodnocení jejich návštěvníků. Rozhodování vám kromě recenzí může usnadnit i graf, který ukazuje, ve které hodiny je v dané restauraci nejvíce plno.
Naviguj i bez signálu
Při cestování do zahraničí se může stát, že nemáte vždy dostatečný signál nebo datový tarif. Ani tehdy vás Mapy nenechají na holičkách. Než vyjedete, můžete si do paměti telefonu stáhnout mapu vaší cílové destinace a můžete navigovat do cíle i bez signálu.
Mobilní tlumočník
Jedním z nejpalčivějších problémů při cestování do zahraničí je neznalost tamního jazyka. Snad každému se stalo, že při prohlížení jídelního lístku v exotické restauraci jednoduše nevěděl, co si pod kterým názvem představit. S Překladačem Google ve vašem mobilu a jeho okamžitým vizuálním překladem můžete podobné situace vyřešit elegantně i bez připojení k internetu. Stačí umět anglicky a zaostřit fotoaparát vašeho mobilního telefonu na vybranou položku v menu. Její název se na displeji rázem promění do srozumitelného jazyka.
Říká se, že anglicky se domluvíme s každým, ať už přijedeme kamkoliv. V zemích, kde se hovoří jiným velkým světovým jazykem, například ve Francii, to tak ale být nemusí. Pro jednoduchou konverzaci můžete využít Konverzační režim Překladače a mít k dispozici kapesního tlumočníka. Ten sám rozezná, kterou řečí hovoříte, automaticky ji přeloží do vybraného jazyka a výsledek nahlas přečte. Domorodec vám odpoví ve své řeči a telefon vám odpověď přehraje česky. Pokud navíc vlastníte telefon s Androidem, můžete si ještě před cestou stáhnout potřebné jazykové balíčky a Překladač vám bude fungovat i bez připojení na internet.
Existují jazyky, které využívají velmi složitá písma, a nebo se jejich slova dají těžko vyslovit. Pokud jste připojeni k internetu, můžete prstem nakreslit znak například některého z náročných asijských jazyků, ale i slova těch nám bližších, která jsou psaná latinkou, azbukou nebo řeckou alfabetou. Režim ručního psaní sám rozpozná, ze kterého jazyka chcete překládat, a žádný nápis ani položka na jídelním lístku už pro vás nebudou španělskou vesnicí.
Virtuální cestování
Pokud se zrovna nikam nechystáte, ale přece jenom byste si rádi prohlédli zajímavá místa, přijde vám opět vhod aplikace Street View. Kromě běžných ulic si v něm totiž můžete prohlížet i tak zvané speciální sbírky Street View. Ty představují turisticky populární atrakce a destinace, místa s kulturní, přírodní či historickou hodnotou. Může se jednat o parky, zoo, hrady, zámky, národní parky a další zajímavé oblasti. Virutálně se tak můžete vypravit třeba na safari do Afriky, skalního města Petra v Jordánsku nebo do Yosemitského národního parku. Z Ceské republiky si můžete projít například interiér Pražského orloje, Klementinum nebo rozsáhlou sbírku interiérů hradů a zámků.
Virtuálně za kulturou
Až se vám omrzí cestování ve StreetView, můžete se podívat i do více než stovky muzeí a galerií v Kulturním institutu Google, kde jsou digitalizovaná umělecká díla z celého světa – třeba z pařížského Musée d’Orsay, petrohradské Ermitáže či londýnského Tate Modern. Najdete tam nejen slavné obrazy ve velmi vysokém rozlišení, takže je můžete prohlížet do mnohem větších podrobností než v muzeu, ale i tématické sbírky, prohlídky prostor muzeí, galerií či divadel nasnímané technologií Streetview, ale třeba i 360° videa. Víte, jaký pohled se naskýtá pěvcům při představení v pařížské opeře? S Kulturním institutem Google se můžete podívat přímo na jeviště během představení!
Nejvyhledávanější termíny v souvislosti s CESTOVÁNÍM (2015)
2. Slevy
3. Levně
4. Cestování po USA
6. New York
7. Norsko
8. Martinique
9. Cestování karavanem
10. Cestování do Chorvatska
III. Tipy, jak ušetřit čas a usnadnit si život
Život s mobilními telefony je v mnoha ohledech jednodušší a mnoho situací si bez nich už nedokážeme představit. Pomalu se stávají našimi nepostradatelnými asistenty a mohou nám ušetřit dost času. Přinášíme pár tipů na funkce, o kterých jste možná zatím nevěděli, ale když je vyzkoušíte, budou vám časem připadat tak samozřejmé jako smskování.
Jak snadno zachytit a sdílet důležité momenty ze života
Fotky jsou pro nás vzpomínky na důležité životní okamžiky, a proto je jejich ztráta často horší než materiální škody. Všechny snímky, které se svým telefonem pořídíte, můžete pomocí aplikace Fotky Google automaticky zálohovat na internetu. Nemusíte se tedy bát, že o ně přijdete se zničeným nebo odcizeným telefonem.
A to není jejich jediná praktická funkce. Každý, kdo pravidelně fotí, narazí časem na problém, že nemá čas, aby své úlovky třídil nebo zpracovával do alb. Virtuální asistent je automaticky třídí podle data, místa a dokonce i podle toho, co na nich je. Snadno tak ve své galerii dohledáte třeba snímky z loňské dovolené. Také pro vás dokáže vytvořit jednoduchou koláž z několika snímků, kterou jedním kliknutím můžete sdílet na své oblíbené sociální síti, nebo film poskládaný z fotek či videí. Každý takový výtvor můžete sami upravit nebo rovnou uložit a sdílet s ostatními.
Přeneste se za pár vteřin za těmi, s kterými potřebujete mluvit
Udělalo vaše dítko pokrok, o který se chcete podělit třeba s jeho babičkou? Samozřejmě jí můžete zavolat a popisovat jí, jak vaše ratolest už chodí kolem nábytku. Možná by to ale radši viděla na vlastní oči. Máte ve svém telefonu připojení k internetu a aplikaci Hangouts, která kromě standardních hovorů a posílání textových zpráv umožňuje také pořádat skupinové videohovory? Potom se můžete pochlubit oběma babičkám najednou. A rovnou přizvěte i tetičky, protože k jednomu videohovoru se může připojit až deset lidí najednou.
Spolehněte se na vašeho osobního asistenta
Protože člověk je tvor zapomnětlivý, je tu spolehlivý příruční pamatováček Google Keep. Pokud zrovna nestíháte zaznamenat svůj nápad či myšlenku ručně, můžete ji jen nadiktovat. Někdy je ale jednodušší si do poznámky vložit fotku nebo rychle prstem načrtnout nákres, než složitě popisovat, co si chcete zapamatovat.
Už se vám stalo, že jste si celý den připomínali, že nesmíte zapomenout koupit kávu a nakonec jí samozřejmě nekoupili? V Google Keep si můžete nastavit připomenutí poznámky nejen ve vybraný čas, ale i podle toho, kde se nacházíte. Až příště budete v supermarketu, váš telefon vám tu kávu připomene.
Pokud se o podobné povinnosti dělíte s partnerem, partnerkou či přáteli, můžete všechny poznámky, například nákupní seznam na narozeninovou party, navzájem sdílet. Každý tak potom vidí, co už je nakoupeno i označit, co už koupil.
Nechte si našeptat, co asi budete potřebovat
Představte si asistenta, který by držel pohromadě všechny vaše upomínky, úkoly a události. K nim přidejte aktuální předpověď počasí, výsledky svých oblíbených sportovních týmů a novinky z oborů, které vás opravdu zajímají. A kdybyste před odchodem z práce chtěli vědět, jak dlouho vám zabere cesta domů, řekne vám to, než se stihnete zeptat. Díky Chytrým kartám Google, které si skládají informace z dalších služeb a aplikací, které používáte, to již může umět váš telefon. Karty se postupně učí vybírat informace, které opravdu chcete a potřebujete vidět. Na jedné obrazovce tak získáte informace, které byste jinak museli hledat v několika aplikacích.
Když nemáte volné ruce
Situace, kdy nutně potřebujete něco najít, ale zrovna nemáte možnost naťukat váš dotaz do mobilu, se prostě stávají. Třeba když v jedné ruce nesete těžký nákup a k tomu prší. Stačí zvolat magické “OK, Google”, aby telefon nastražil uši, a pak už je jen na vás, jakou informaci si necháte najít. Hlasové vyhledávání rozumí desítkám světových jazyků a patří mezi ně i čeština.
Nechte se “obsloužit”
Pořád to zní jako sci-fi, ale i váš mobil už rozumí hlasovým příkazům. Stačí opět kouzelné slůvko “OK, Google” a jeden z vybraných příkazů. Když mu poručíte “vzbuď mě za 8 hodin”, pak se opravdu můžete těšit, že za 8 hodin začne zvonit budík. Podobně funguje příkaz “volat maminka”. Na pokyn “spustit Gmail” zareaguje telefon otevřením vaší e-mailové schránky. Hlasové pokyny zvládají i jednoduché matematické úlohy nebo převody měn. Jen před každým příkazem nezapomeňte probudit uši telefonu již známým “OK Google”.
Neztrácejte čas na cestách
Je běžné, že se na tvorbě jednoho dokumentu podílí více než jeden člověk. Přehazovat si jeden soubor po e-mailu je nejen nepohodlné, ale také neefektivní a nepraktické – může vzniknout několik verzí textu, ve kterých se pak nikdo neorientuje. Na Dokumentech, Tabulkách a Prezentacích Google může prostřednictvím mobilní aplikace nebo internetového prohlížeče spolupracovat hned několik lidí zároveň. Všechny úpravy a komentáře máte pod dohledem a víte, na koho se obrátit, pokud jsou potřeba další úpravy. A pokud z nějakého důvodu potřebujete mít dokument k dispozici v klasickém formátu, snadno si ho stáhnete ve formátu pro běžné textové editory.
Když potřebujete poradit, jak na to
Říká se, že žádný učený z nebe nespadl. Díky YouTube se však každý může naučit téměř cokoliv. Mezi miliony videí najdete nespočet kurzů vaření, lekce hraní na hudební nástroje, tipy pro začínající i pokročilé sportovce nebo rady, jak se nalíčit. Ať vás napadne cokoliv, je skoro nemožné, abyste na YouTube nenašli nadšence a profesionály, kteří o svém oboru vědí všechno a rádi se o svoje zkušenosti podělí s celým světem. Věděli jste například, že keňský mistr světa z roku 2015 v hodu oštěpem Julius Yego se naučil techniku hodu podle záznamů na YouTube?
Denní špičky ve vyhledávání
- ve kterou denní dobu nejvíce vyhledáváme…
1. Počasí - 6:48 (předtím, než se oblečeme)
2. Restaurace – 10:56 (blíží se čas k obědu)
3. Program - 20:00 (zajímáme se o to, co nabízí TV kanály)
4. Film - 21:00 (a pokud v TV nic zajímavého nenajdeme, hledáme tip na film)
OK Google – příklady českých pokynů pro váš mobil
Hlasový příkaz | Výsledek |
Pošli zprávu [Jméno kontaktu] [Text zprávy] | Odešle SMS |
Zavolat / volat [Jméno kontaktu] | Zavolá |
Spustit / otevřít [Mapy, Překladač, Kalendář… Google aplikace] | Otevře aplikaci |
Vyfotit fotku / Vyfoť fotku / vyfoť | Zapne fotoaparát |
Přeložit [překládané slovo] angličtina, němčina, italština… | Přeloží slovo z/do češtiny |
Vzbuď mě [Za jak dlouho - např. 6 hodin] / Nastav budík na [18:00] | Nastaví budík |
Pusť hudbu / Pusť nějakou hudbu / Hraj hudbu | Spustí přehrávač |
Nastav časovač na [XX minut] | Spustí časovač |
Jak se dostanu do [město] | Naviguje |