ijournal.cz

Trojská botanická zahrada představí kaktusy a sukulenty Ameriky. Odhalte skrytá tajemství nejsušších míst světa

red Zdroj: www.botanicka.cz 18.6.2017 Aktuality a pozvánky, Fauna a Flora
Letošní výstava kaktusů a sukulentů v Botanické zahradě hl. m. Prahy představí botanicky nejzajímavější oblasti Ameriky. Vydejte se po stopách lovců kaktusů, objevíte rostliny ztracených údolí Mexika, seznámíte se s tajemstvím pouště Atakama a navštívíte velikány Sonorské pouště. Výstavu si můžete prohlédnout ve výstavním fóliovníku v severní části botanické zahrady a to od 17. června do 16. července denně od 9 do 19 hodin. O víkendech je od 14 do 18 hodin k dispozici průvodcovská služba. Chybět nebude ani doprovodný prodej s širokou nabídkou rostlin. Přítomní odborníci vám poradí s výběrem i jejich pěstováním. Obdivujte trnitou krásu v Troji!

 výstava_kaktusů_2017

Celý letošní rok jsme v naší botanické zahradě věnovali rostlinám z amerického kontinentu. Výjimkou samozřejmě není ani výstava kaktusů a sukulentů. Ve výstavním fóliovníku se představí nejvýznamnější oblasti Ameriky, mezi kterými nebudou chybět nejsušší oblasti Mexika, Chile, Bolívie či Kuby. Výstavní expozice jsme vytvořili po vzoru přírody a návštěvníkům tak přiblížíme, jaké rostliny dokáží přežít v těchto extrémních podmínkách,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Čestnou záštitu nad výstavou převzalo Americké velvyslanectví v Praze a primátorka hlavního města Prahy. Výstava vznikla ve spolupráci se společností  Palkowitschia, KAKTEEN, se Společností českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů.

výstava_kaktusů_1
Kaktusy jsou pro mnohé vášní na celý život a kontrast mezi ostrými trny a často překrásnými květy fascinuje odnepaměti malé i velké pěstitele. Každý, kdo někdy podlehl kouzlu westernových příběhů Karla Maye, jistě zná pro Mexiko typická saguara, kaktusy druhu Carnegiea gigantea.Jedná se o nejvyšší kaktusy světa, které dorůstají až do výšky 24 metrů. V extrémním prostředí Sonorské pouště rostou tyto rostliny velmi pomalu a zároveň se dožívají úctyhodného stáří až 200 let,“ přibližuje spoluautor výstavy Eduard Chvosta a pokračuje: „Na výstavě představíme největšího jedince tohoto druhu pěstovaného v České republice. Naše rostlina je zatím sice jen metr a půl vysoká, ale její stáří odhadujeme již na zhruba 20 let.“ Na její bílé květy si ale návštěvníci budou muset počkat, saguara totiž začínají kvést až ve věku šedesáti let.

Kdo by neznal oblíbené nápoje tequila či mezcal? Víte ale, jak a z čeho se vyrábějí? Výroba těchto lihovin je poměrně složitou záležitostí. Základem jsou rostliny rodu Agave. Tequila se vyrábí z rostlin druhu Agave tequilana a mezcal nečastěji z druhu Agave angustifolia,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Eva Smržová. Na výstavě se seznámíte nejen s kaktusy, ale i s mnohými zajímavými druhy sukulentních rostlin Ameriky.

výstava_kaktusů_2Po prohlídce kaktusů a sukulentů se vydejte za dalšími americkými rostlinami. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon v expozici Severoamerické prérie, který letos v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček.

Za návštěvu stojí i ukázkové pole s plodinami Nového světa. Seznámíte se zde například s, u nás zcela neznámou indiánskou luskovinou kanaválií, s pálivými papričkami, vonnými merlíky či sladkou stévií. Nechybí ani dnes velmi oblíbená šalvěj hispánská plodící známá semínka chia nebo merlík chilský čili quinoa, která se postupně prosazuje jako náhrada rýže. Prostřednictvím ukázky široké škály těchto užitkových rostlin poznáte pestrost rostlinné říše. Na informačních panelech se dozvíte zajímavosti o zemědělství amerických indiánů i o vystavených plodinách.


Kalendář akcí červen – srpen 2017

Americké léto

od 17. 6. – Venkovní expozice 

Rok 2017 patří rostlinám Severní, Střední i Jižní Ameriky. Americké léto zahájí výstava kaktusů a sukulentů ve foliovníku, na kterou naváže výstava fotografií z četných botanických expedic na americký kontinent. V expozici Severoamerické prérie se můžete seznámit s přírodními výsadbami pestrobarevných severoamerických letniček, trvalek
a skalniček. Plodiny Nového světa se představí na speciálním záhonu. K vidění bude široká škála plodové zeleniny (rajčata, papriky a další), okopaniny, obilniny a mnoho dalších plodin známých i neznámých v české kuchyni.

V rámci programu Amerického léta si nenechte ujít dva speciály:

22. 7. Indiánský den, který přiblíží život amerických indiánů  

5. 8. American food day s nevšedními pokrmy a exotickými nápoji

 

Procházky zahradou s odborníkem

od 17:00 – Venkovní expozice

22. 6.   Jarmila Skružná – Klášterní zahrady, léčivé rostliny a střípky středověké medicíny

29. 6.     Iveta Bulánková  – Denivky, kaly a lilie


Pražské vinice

24. – 25. 6. – Vinice sv. Kláry

Během posledního červnového víkendu máte jedinečnou možnost navštívit všechny pražské vinice. Využijte této příležitosti a vydejte se za vínem i do botanické zahrady, kde se můžete účastnit prohlídky vinice sv. Kláry i vinného sklepa. Prohlídky s průvodcem budou probíhat v sobotu 24. 6. od 13:00, 15:00, 17:00. Cena prohlídky je 300 Kč/osoba. V ceně je vstupné do venkovní expozice, průvodce a ochutnávka dvou vzorků vína (po skleničce).

Své místo si můžete rezervovat na e-mailu tomas.kebert@botanicka.cz.

Indiánský den

22. 7.,  10 – 18 h – severní část expozice

Nahlédněte do života indiánů a zažijte na vlastní kůži některé jejich denní činnosti nebo rituály. Porovnejte rozdíly mezi indiány z prérií Severní Ameriky a z deštných lesů Jižní Ameriky. Připraven bude také kvíz o indiánských rostlinách, který prověří vědomosti dětí i dospělých. Chybět nebude ani zajímavý doprovodný program.

V jižní části Venkovních expozic botanické zahrady si za hezkého počasí můžete zacvičit taiji s Taiji akademií v Praze. Přijďte si vyzkoušet toto tradiční čínské umění. 

Botanické cesty tam a zase zpátky

29. 7. – 17. 9. – Svět kaktusů a sukulentů

Součástí Amerického léta je i fotografická výstava zaměřená na expedice
na americký kontinent. Tyto výpravy jsou nedílnou součástí práce odborného pracovníka, protože přinášejí cenné zkušenosti, nové odborné poznatky a v neposlední řadě představují cenný zdroj rostlinného materiálu pro jednotlivé sbírky. Díky těmto cestám vám také můžeme přiblížit jednotlivé expozice, které připomínají společenstva rostlin na původních lokalitách
v přírodě.

American food day

5. 8., 10 – 20 h – severní část expozice

Za americkými specialitami tentokrát nemusíte cestovat do zámoří. Stačí přijít do botanické zahrady, kde se můžete seznámit s vybranými dobrotami z některých zemí Severní i Jižní Ameriky. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu amerického kontinentu.

 

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdete na www.botanicka.cz


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.botanicka.cz