ijournal.cz

Tři bylinné tipy, jak vydýchat podzim

red Zdroj: www.liftea.cz 27.11.2020 Krása a zdraví

Rychle se měnící počasí, přebíhání z vyhřátých domovů a kanceláří do chladných ulic, ale i topením vysušený vzduch kladou na podzim vyšší nároky na dýchací systém. Chcete-li mu dopřát lepší péči, můžete se inspirovat přírodou a sáhnout po bylinkách, které se dají nasbírat ve volné přírodě a na zahrádkách, případně si je můžete vypěstovat v pohodlí domova. Praktické tipy jsme pro vás připravili ve spolupráci s bylinkářkou Hanou Jánskou, která se zabývá i přírodní medicínou.


Inspirace ze zahrad i procházek

Procházky podzimní přírodou povzbudí vaši fyzickou a duševní kondici, navíc si z nich můžete přinést bylinky, které podpoří přirozenou obranyschopnost organismu i správnou funkci dýchacího systému. K těm nejznámějším patří na vitamíny a minerály bohaté plody šípku, které je ideální sbírat ještě před prvními mrazíky, zvlášť pokud je chcete sušit. Snížíte tak totiž riziko, že vám zplesniví. Šípek se dá zpracovat různými způsoby. Vyrobíte z něj například skvělou marmeládu, výborný je také čaj, na jehož přípravu jsou vhodné jak čerstvé, tak sušené plody šípku.

šípek čaj„Pokud nechcete přijít o množství vitamínů, je dobré připravit macerát. Jednu až dvě lžíce sušených plodů dejte do půl litru převařené, ale už vystydlé, vody a nechte několik hodin macerovat, ideálně třeba přes celou noc. Poté jen přihřejte a sceďte přes plátýnko,“ radí Hana Jánská. Sama si však více pochutná na vařeném šípkovém čaji. K němu potřebujete dvě lžíce sušených plodů, které vložíte do hrnce s půl litrem vody a vaříte přibližně čtvrt hodiny. „Když šípky při vaření začnou měknout, tak je vždy ještě rozmačkám. Čaj se tak krásně zbarví do oranžova a nádherně voní,“ doporučuje Hana Jánská. Uvařený čaj nechte ještě 10-15 minut odstát a sceďte přes plátýnko. „Při sušení je možné z šípků vyndat dráždivá chlupatá semínka a použít jen oplodí. Já však raději používám celé šípky, neboť semena obsahují vitamín E,“ přidává praktický tip zkušená bylinkářka.

Další bylinou, jejímiž plody nás podzim obohacuje, je rakytník řešetlákový, který má příznivý vliv na přirozenou imunitu i činnost kardiovaskulárního systému. Bobule mají žlutooranžovou barvu a vynikají množstvím vitamínů. Jde o trnitou rostlinku, která si právě pro své blahodárné účinky nachází místo v řadě zahrádek.

Pokud vás procházka zavede na vlhčí místa, konkrétně louky a pastviny, nebo k příkopům lemujícím řeky, můžete objevit také proskurník lékařský podporující správnou funkci dýchacího systému. Z proskurníku se ovšem sbírá kořen, takže je lepší si jej vypěstovat nebo pořídit ve specializovaném obchodě, abyste volně rostoucí byliny nepoškodili.  Můžete z něj připravit sirup anebo čaj.  


První pomoc z květináče

rýmovníkJak už jsme zmínili, topením vysušený vzduch má k ideálu daleko. Je proto dobré použít některý z moderních zvlhčovačů. K osvěžení vzduchu pak přispívají i bylinky, které si můžete pěstovat v bytech. Patří k nim rýmovník. Pokud chcete, aby se vám lépe dýchalo, rozemněte v prstech pár lístků této rostlinky a inhalujte jejich vůni.

Rýmovník má rád dostatek světla, takže se mu bude dařit u okna. Pozor však dejte na zálivku, nesnáší totiž přemokření. Jde o bylinku, která se rychle rozrůstá. Pokud ho ostříháte, dejte ustřižené výhony do sklenice s vodou. Brzy pustí kořínky a novými rostlinkami můžete obdarovat třeba sousedy.

Krásně provonět místnost dokáže eukalyptus, jemuž je připisován blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost organismu a dýchací ústrojí. „Jde o rostlinu, která se poměrně rychle rozrůstá. Potřebuje k tomu však dostatek prostoru, slunné stanoviště a častou zálivku,“ říká Hana Jánská
a doporučuje, abyste eukalyptus jednou za rok, nejlépe na jaře, přesadili do trochu většího květináče. Velikost a tvar rostliny můžete udržovat pravidelným zastřihováním. Máte-li možnost, můžete ji na teplé měsíce přesunout na balkón, chladné období však musí přečkat ve vyhřívaných prostorech.

Blahodárná inhalace

Příznivý vliv inhalace spočívá například v podpoře odolnosti dýchacího systému. Sliznice jsou díky ní silnější a lépe čelí prachovým částicím, alergenům i dalším potenciálně škodlivým látkám. Inhalace sliznice zároveň čistí a zvlhčuje. Pokud neslouží jako léčba, která se vždy řídí doporučením lékaře, hodí se inhalovat jednou denně, a to ideálně večer, když máte větší klid. Raději neinhalujte hned po jídle
a alespoň půl hodinky po proceduře zůstaňte doma v teple.

V souvislosti s podporou správné funkce dýchacího systému je dobře známou bylinkou máta, která se hodí i k inhalování. „Do hrnce s půl litrem vody vhoďte zhruba hrst sušených listů máty, přiveďte k varu a odstavte. Jakmile voda zchladne natolik, že vám to bude příjemné, s ručníkem přehozeným přes hlavu nad horkou párou inhalujte,“ přidává Hana Jánská tip na proceduru, kterou si na podzim ráda dopřává.

Bylinky najdou uplatnění i v různých difuzérech a aromalampách. Kromě již zmíněného eukalyptu a máty zkuste například esenciální olej z borovice.

 

Náš tip: Bylinná péče až pod nos

HerbnasalKdyž už se z kapesníku stane váš „nejlepší kamarád“, nezapomeňte se důkladně starat o pokožku v okolí nosu. I v tomto případě oceníte sílu bylinek. Vyladěnou kombinaci bylinných esenciálních olejů přináší mast Liftea Herbnasal, v jejímž složení najdete silice borovice, meduňky, eukalyptu, kajeputu či hřebíčku. O příjemně chladivý efekt se postará máta peprná. Harmonizující složkou je santalový esenciální olej, který možná znáte z relaxačních masáží. Nechybí ani podmanivě vonící levandulový olej.

Doporučená maloobchodní cena kosmetického přípravku Liftea Herbnasal je 89 Kč za 10ml balení. K dostání je ve vybraných lékárnách a na e-shopu www.liftea.cz. Více informací najdete také na www.zdravi-liftea.cz.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.liftea.cz