ijournal.cz

Teď to ještě řešit nebudu aneb Proč je nejdražší nedělat nic?

red Zdroj: Golden Gate 19.4.2022 Rady, tipy, názory

Trápí vás špatné rozhodovací schopnosti, ať už se týkají zdraví, vztahů, práce nebo financí? Učinit rozhodnutí chce odvahu. Zjistěte, jaký jste typ a jak se k věcem stavíte. Zastáváte proaktivní přístup, tedy “čtete” situaci s předstihem a díky tomu se na ni lépe připravujete? Nebo jste reaktivní člověk, kterého spíše donutí ke změně vnější okolnosti než vy sami? Aby se vám v životě rozhodovalo snadněji, přinášíme manuál, který vám může pomoci.

 Golden_Gate-zdroj_Unsplash

                                    5 rozhodovacích pravidel

 

1. Sepište si své hodnoty

Co se psáno, to je dáno. Shrňte si své hodnoty na papír a pravidelně se k nim vracejte. Patří mezi ně svoboda, zdraví, rodina, vztahy, humor, vzdělávání, víra, důvěra, harmonie, učení se, seberealizace, láska? “Ke každé hodnotě si napište, jak poznáte, že jí ve vašem životě přibývá. Že ji naplňujete – tedy žijete. Z hodnot vám potom vzejdou priority, tedy to, čemu je přednostně důležité se věnovat. Pravidelně,” radí Gabriela Brávník Milfortová ze společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra.

 

2. Rozhodovací rada

Máte ve svém životě vzor, jehož způsobu života i hodnot si ceníte natolik, že je pro vás jeho názor cenný a berete jej v potaz. Může jít o více lidí. A často se jich ani nemusíte ptát nahlas. Stačí se jich zeptat v duchu a představit si, co by asi na vašem místě dělali oni. Tato forma vám umožní vytvořit si radu i z lidí, se kterými se neznáte, nebo už nežijí, ale jejichž názory by se vám hodily.

 

3. Neexistuje dobré nebo špatné rozhodnutí

Velice často se bojíme rozhodovat, protože se chceme napoprvé rozhodnout „dobře“, jako v nějaké pohádce, jinak přijde trest. Zkuste jiný úhel pohledu. “Není dobré a špatné rozhodnutí. Dobré je se rozhodnout. Jedině tehdy se něco dozvíte a můžete se posunout dál. Necháte zkrátka situaci, ať se ještě kousek posune,” pokračuje dále Brávník Milfortová. Pokud se věci vyvinou jinak, než jste chtěli, udělejte nové rozhodnutí. Neúspěch a následná zkušenost je součást rozhodování, nikoli jeho opak. Stejně jako ztráta je součást výnosu, nikoli opak zisku. Je to prostě cena za „pokus“. Čím víc pokusů, tím víc zisků.

 Golden_Gate_zdroj_Unsplash


4. Nevědět je v pořádku

Tím máme na myslí, že shromáždíte o určitém tématu rozumné množství zdrojů a souvislostí, ale svou komplexitou nepovede téma k jednoznačné odpovědi: ano/ne. Říct v takové chvíli informované “Nevím” je víc než se za každou cenu přiklonit na nějakou stranu. Možnost mít, napsat nebo sdílet názor není povinnost. Nemusíte si o všem něco myslet, nebo to dokonce zveřejňovat. Přiznat, že nevím, a dopřát si více času je také rozhodnutí.

 

5. Máloco je definitivní

Dovolte si změnu. Pořád máte volbu. Lidská mysl je nastavena na tzv. konzistenci, tedy když nám od mala koprová omáčka nechutná, tak na tom trváme, i kdyby to už nebyla pravda. Aby si druzí nemysleli, že měníme názory jako ponožky. Upřímně? Druzí mají dost práce se svým životem. Z některých věcí zkrátka vyrosteme a do jiných dorosteme. Životními zkušenostmi, vývojem, inspirací. Je to stejné jako s botami. Pořád nosíte boty z dob první třídy základní školy? Ne? Jsou vám malé? Už je ani nemáte? A proč si stejně žárlivě držíte názory z té doby? Dovolte si změnit názor, uleví se vám i vašemu okolí. “Život je změna. A všichni to vědí. I životní názory se vyvíjejí. Platí to o jídle, sportu, knihách nebo investičních strategiích. Zohledněte zkušenosti, vývoj, udělejte nová rozhodnutí a po čase se jen podívejte, zda vám pořád dobře slouží a plní to, co mají,” uzavírá Gabriela Brávník Milfortová ze společnosti Golden Gate.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Golden Gate