ijournal.cz

Také vám doma tiká časovaná bomba?

red Zdroj: Informace připraveny ve spolupráci s Institutem zdravého bydlení (www.institutzdravehobydleni.cz), společností Baumit (www.baumit.cz) a značkou VEKRA (www.vekra.cz) 17.9.2020 Hi-tech a bydlení

Každodenní konzumace těchto „živin“ může způsobovat chronické zdravotní obtíže – častými bolestmi hlavy či chronickou únavou počínaje, a vážnějším astmatem či ekzémy konče. Jednou z hlavních příčin tohoto nezdravého bydlení je právě vlhkost a z ní se rodící plísně. „Jejich příčinu je třeba hledat už v provedení stavby vlastní budovy a druhů materiálů, které ke stavbě zvolíme,“ varuje Tomáš Sysel z nezávislé platformy Institutu zdravého bydlení.

image foto

Výrobci stavebních materiálů, kterým záleží na zdravém bydlení, proto vždy kloubí kvalitu svých výrobků s jejich odborně správným použitím v rámci stavby. „Například pokud zákazník investuje do kvalitních oken, která ale budou neodborně namontována, musí počítat s tím, že například v připojovací spáře oken může vznikat prostředí vhodné pro bujení plísní. Na první pohled vypadá ostění kolem zabudovaných oken stejně, ale pod povrchem se může skrývat doslova biologická bomba,“ říká Jan Tušl, spolumajitel značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a vchodových dveří.

Výzkumný Park Viva

Rakouské městečko Wopfing v sobě skrývá světový unikát – největší výzkumné zařízení v Evropě pro porovnávání vlivu stavebních materiálů na interní mikroklima, Viva Park. Výzkumný park poskytuje možnost srovnání různých stavebních materiálů a jejich vliv na komfort bydlení se zaměřením na zdravé bydlení. „V našem výzkumném Viva Parku můžete navštívit 13 domů, které mají stejné vnitřní rozměry, stejnou orientaci ke světovým stranám, a tudíž i stejné klimatické zatížení, mají stejné vstupní a okenní otvory, ale byla zvolena různá materiálová řešení obvodového pláště a vnitřních povrchů. Všechny domy jsou vybaveny vyspělou technikou, která v nepřetržitém automatickém provozu simuluje fyzikální dopady typického domácího provozu ve čtyřčlenné rodině. Od ranního sprchování a vaření snídaně až po odpolední návrat rodiny domů, vaření večeře, vyvětrání a snížení teploty před spaním. V domech je instalováno množství špičkových měřicích přístrojů, které v mnoha místech měří dynamiku fyzikálních parametrů v interiéru i v jednotlivých částech konstrukcí v návaznosti na měnící se klimatické vlivy a způsob využívání interiéru. Velké množství dat ze všech domů se odesílá průběžně do datového centra, kde jsou následně vyhodnocovány externími nezávislými institucemi,“ popisuje Pavel Med, generální ředitel společnosti Baumit v ČR. Zjištěné výsledky Baumit aplikuje do svých stavebních systémů a jednotlivých výrobků.

Výzkumný Park Viva
 
Najděte viníka!

Plísně patří do rodiny hub, takže si doslova libují ve velkém vlhku. Pokud se vám v chladném období rosí okna a na stěnách se tvoří mokré mapy, můžete očekávat brzkou nechtěnou návštěvu těchto jedovatých spolubydlících. A kdo za to může, že vám plísně každoročně otravují vzduch? „Na vině je špatný výběr materiálů, ze kterých stavíme a nekvalita práce. Kvalita zdravého bydlení totiž začíná už v hrubé stavbě, pokračuje přes výběr oken a vchodových dveří, včetně správnosti jejich montáže, dále pak následují vnitřní omítky a fasáda,“ popisuje krizová místa pro zdravé bydlení Tomáš Sysel z nezávislé platformy Institutu zdravého bydlení. Jeho slova potvrzuje Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA: „Lidé mnohdy hledají příčinu problémů v oknech samotných, ale to nemusí být pravda. Mnohem častěji je na vině právě špatná montáž, která bývá nejčastějším zdrojem těchto problémů. To potvrdila i studie rakouské univerzity v Kremži, z níž vyplývá, že neprofesionální montáž oken v novostavbách zásadně zvyšuje riziko pro vznik plísní.“

image foto

Rada odborníka: Jaké chyby v montáži oken především vedou k vlhkosti a plísním?

Vlhkost v interiéru se sráží na chladném povrchu. Aby chladný vzduch nemohl pronikat z exteriéru do interiéru, je potřeba pořádně utěsnit hlavně prostor, kde se okno napojuje na stěnu odborníky označován jako připojovací spára. Častou chybou při montáži oken, která může způsobit pozdější problémy s vlhkostí, je například už špatně připravený stavební otvor s hrubým, drolivým povrchem. Dalším velmi rozšířeným nešvarem, je to, že stavebníci ponechají u usazených oken dlouhodobě odhalenou montážní pěnu, která je vystavená povětrnostním vlivům, hlavně ostrým slunečním paprskům, čímž rychle ztrácí svoje izolační vlastnosti. Často se také podceňují ochranné fólie, které chrání montážní pěnu před venkovní vlhkostí a povětrnostními vlivy. Mnohdy není použita vůbec, anebo je použita špatně, a to tak, že například není správně nalepena, a tudíž netěsní, neizoluje tak, jak má. Určitě je proto nejjistější řešení, když montáž oken provedenou profesionálové. Pokud pořizujete nová okna, chtějte vědět, kdo je vyrobil a kdo je bude montovat. Protože špatně namontované okno je zničené okno a první zima ukáže, kde je něco v nepořádku.

Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA

 

Druhy plísní

Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 000 druhů plísní, z nichž bylo dosud identifikováno pouze 100 000. První věcí, podle které lze plísně rozpoznat, je jejich barva, za niž je zodpovědné velké množství pigmentovaných výtrusů. Konkrétní druh plísní nicméně pouze podle barvy určit nelze, druhová identifikace vyžaduje minimálně zhodnocení jejich mikroskopických znaků pomocí laboratorních testů.

Černé plísně

černé plísněTyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je jejich výskyt spojen s vlhkými zdmi. Najdete je na omítnutých stěnách, tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Navíc to jsou učinění siláci mezi plísněmi, jsou totiž velice odolné. Přežijí ozáření zhruba 200krát větší, než jaké zabije člověka, a ani venkovní teploty pro ně nepředstavují problém – daří se jim při teplotách cca od 6° do 45°C. Dokonce se objevily i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle konkrétního druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jedná se o vysoce toxické plísně, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.

Bílé plísně

bílé plísněProtože jsou na první pohled poměrně nenápadné, a to zejména na světlých površích, jako jsou omítky, mohou být poměrně dlouho nerozpoznané. Díky jejich barvě je tedy obtížné je identifikovat, takže jejich výskyt může indikovat zprvu mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek. Až po čase zčernají kvůli změně barvy plodného těla. Běžné jsou hlavně v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem, na vnějších stěnách nebo v suterénu. Dráždí sliznice a mohou tak vyvolat infekce dutin, časté nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů. Tyto problémy bývají často nesprávně připisovány suchému vnitřnímu vzduchu. Pokud kvůli tomu začneme pokoj zvlhčovat, jen tím bílé plísni poskytneme lepší podmínky k růstu.

Zelené plísně

zelené plísněNejčastěji se vyskytují na potravinách, ale mohou se tvořit i na vlhkých stěnách, ve spárách a špatně větraných oblastech, například pod podlahovou krytinou nebo za obklady stěn. Mohou vyvolat alergie, astma, bolesti hlavy, ale hlavně jsou původcem plicní infekce. Zelené plísně se mnohdy objevují společně s jinými druhy plísní, a vytváří tak pestrou směs. V obytných prostorech se nevyskytují často, najdeme je spíše v zemědělských provozech.

Červené plísně

červené plísněČervené plísně ke svému životu potřebují celulózu, takže se často objevují na papírových tapetách ve vlhkých místnostech. Kromě toho je najdeme i v obilovinách, v mouce, a tedy v pekárnách. Jejich povrch může být jak suchý, tak i slizovitý a může se objevit v různých odstínech červené barvy. Způsobují hlavně onemocnění dýchacího traktu, jako je astma a další.

Žluté plísně

žluté plísněŽluté plísně jsou vysoce nebezpečné, ale v našich zeměpisných podmínkách se díky vysokým hygienickým standardům vyskytují zřídkakdy. Mají méně nápadný vzhled než například černá nebo zelená plíseň. Nejčastěji se objevují ve vlhkých rozích místností, na bavlněných látkách a čalouněném nábytku. Jejich povrch může mít suchou, šupinatou, zrnitou nebo mastnou konzistenci. Žluté plísně uvolňují jed aflatoxin, který má pro člověka karcinogenní účinky, tento druh také může poškozovat dědičnou informaci v buňkách nebo poškodit vyvíjející se plod.

Čerpáno z informací Institutu zdravého bydlení – www.institutzdravehobydleni.cz


Okno řádně usazeno a na řadu přichází KLIMA OMÍTKOVÝ SYSTÉM

Po montáži oken zpravidla přichází na řadu omítka. I ta může být zdrojem zdravějšího bydlení. „Díky práci se vzdušnou vlhkostí dokáže omítka Baumit Klima účinně regulovat vlhkost, a tím vytvářet v interiéru zdravější prostředí. Klima omítky navíc díky svému vyššímu pH výrazně snižují možnost vzniku plísní,“ popisuje Václav Nevšímal, vedoucí produktového managementu společnosti Baumit.

Baumit IonitColor… zažijte vodopád iontů i u vás doma

Čerstvý vzduch, který dobře známe z čisté přírody, cítíte po bouřce nebo u vodopádů, má pozitivní efekt na naše zdraví a psychiku díky vysokému množství záporně nabitých iontů. „Právě kvůli snaze zvýšit koncentraci záporně nabitých iontů vyvinul BAUMIT vysoce paropropustnou minerální barvu Baumit IonitColor, která je schopna díky svému unikátnímu složení vytvářet záporné vzdušné ionty. Ionizované částice vzduchu na sebe vážou prach a pyl, který posléze padá k zemi, čímž Baumit IonitColor přispívá ke zdravějšímu vnitřnímu ovzduší,“ uvádí Tomáš Korecký, produktový manager společnosti Baumit.

image foto

Od plísní k duševní pohodě… i to je zdravé bydlení!

Není to jen čistý vzduch v našich domácnostech, co se podepisuje na našem zdraví. Neméně zásadní vliv má i dlouhodobě zvýšený hluk v interiéru. „Do ložnic, dětských pokojů a pracoven určitě doporučujeme interiérové dveře v tzv. hlukovém standardu. Nejde vyloženě o dveře ve zvukově izolačním provedení, ale jde o dveřní komplet, který má kvalitní akustické vlastnosti přesahující rámec normy, posílený navíc o správnou montáž zárubně, která představuje zapěnění po celém obvodu nikoli pouze na několika místech, jak je bohužel na stavbách běžné,“ popisuje hlavní body pro útlum hluku mezi místnostmi Pavel Hajný, ředitel divize interiérových dveří VEKRA. Důvodem, proč je o útlumu hluku v interiéru nutné hovořit, je jeden prostý fakt – norma sice stanoví požadavky na útlum hluku v jednotlivých typech místností, ale na trhu jsou nabízeny interiérové dveře, které tyto požadavky nesplňují, a lidé toto často nevědí, protože interiérové dveře vypadají na první pohled úplně stejně.

Hodnoty útlumu hluku:

-        útlum hluku u dveřního kompletu standard dle ČSN – 24 dB

-        útlum hluku u dveřního kompletu standard VEKRA – 28 dB

-        útlum hluku u dveřního kompletu ZVI provedení – 37 až 47 dB.

 

Aby nám doma netikala časovaná bomba, musíme se zajímat o zdravé bydlení, už když dům vzniká. Profesionálové volí vždy kvalitní materiály a stavební postupy… a nám se zase vyplatí zvolit profesionály!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Informace připraveny ve spolupráci s Institutem zdravého bydlení (www.institutzdravehobydleni.cz), společností Baumit (www.baumit.cz) a značkou VEKRA (www.vekra.cz)