ijournal.cz

Tajemství slavného cestopisu Karla Čapka Anglické listy odhaluje na ČT Ondřej Kepka

red Zdroj: Společnost bří Čapků 22.12.2015 TV
Televizní premiéra: 25.12.2015 – na sváteční podvečer v den výročí úmrtí Karla Čapka ( 25.12.1938) , ČT 2, 17:40.

dopisy_od_karla_capka_plakatV roce 1924 vydává tehdy už renomovaný autor Karel Čapek cestopis Anglické listy, který je záhy přeložen do angličtiny a následně i do mnoha dalších jazyků. Karel Čapek v něm v několika fejetonisticky laděných kapitolách popisuje svoje dojmy z Anglie, Skotska a Walesu. Kniha vyvolá ve Velké Británii velký ohlas. Zejména typickými postřehy autora, který si všímá především britských tradicí, národní povahy, demokracie – ale také úplných drobností a maličkostí, které okořeňují život.

Ondřej Kepka, moderátor a režisér, nositel Ceny Karla Čapka (2014), putuje po stopách slavného cestopisu Karla Čapka Anglické listy. Srovnává pohled Karla Čapka na tehdejší Británii se současným stavem a zamýšlí se nad myšlenkami slavného autora.

Co se naplnilo z jeho vizí – a co se naopak odebírá úplně jiným směrem?

Film je rámován pátrací reportáží, ve které se odhaluje skutečná trasa a cíl cesty Karla Čapka. Jak vše doopravdy proběhlo?

Námět: Kristýna Váňová (předsedkyně Společnosti bratří Čapků)
Scénář a režie: Ondřej Kepka
Kamera: Daniel Hnát
Střih: Libor Merta
Zvuk: Jiří Klenka – Klenkasound
Průvodce, komentář: Ondřej Kepka
Hlas Karla Čapka: Josef Abrhám
Ve filmu vystupují: Michael Žantovský – velvyslanec, fyzik Jiří Grygar, bohemista Jiří Holý, skotský konzul Paul Millar, historik fotografie Petr Schaufler a Kristýna Váňová – ředitelka Památníku Karla Čapka

Londyn_-_kepka_v_taxiku
Vznik filmu

Na základě inspirace ředitelky Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše a předsedkyně Společnosti bratří Čapků Kristýny Váňové začaly už v roce 2014 práce na dokumentu Dopisy od Karla Čapka. Kristýna Váňová před několika lety jako turistka projela pravděpodobnou trasu cesty Karla Čapka (na základě knihy dr. Vočadla „Anglické listy Karla Čapka“ – dr. Otakar Vočadlo provázel Čapka při jeho cestě Velkou Británií). Společně s Ondřejem Kepkou vytvořili trasu pro natáčení, která z realizačních důvodů mapuje jen ta nejdůležitější místa Čapkovy cesty. Film je strukturován jako pátrací reportáž, kterou provází Ondřej Kepka. Kepka přímo na místě konfrontuje Čapkův text se současností. Do filmu vstupuje svými glosami řada odborníků. Dokument doplňují překrásné kresby Karla Čapka, které vyšly společně s jeho knihou, dále fotografie Ondřeje Kepky z cyklu Británie 2015. Ondřej Kepka se štábem navštívil především Londýn a okolí, dále Cambridge, York a Edinburg a přes bájný ostrov Skye se dostal do soutěsky Glan Coe a anglické Jezerní krajiny. Cesta se otevírá i uzavírá na trajektu, který spojuje Británii s evropským kontinentem. Protože z celé téměř tříměsíční cesty Karla Čapka existují jen dvě fotografie, položili si autoři otázku, jak vůbec cesta skutečně proběhla. Film má překvapivé rozuzlení.

Ondrej_Kepka_-_reziser_a_pruvodce_filmem
Ondřej Kepka: „Tento film je mým největším producentským počinem a druhým velkým dokumentem o Karlovi Čapkovi, který jsem jako režisér natočil. Navíc první film, který jsem téměř celý točil v zahraničí. Nejtěžší bylo sehnat na film peníze. Během natáčení jsme se dostali i do míst, kam běžný návštěvník má vstup zakázaný – například do studentské jídelny v Cambridge, kde studoval třeba už Isaac Newton. Dostali jsme se až na ostrov Skye ve Skotsku, kde se natáčel James Bond – Skyfall. Procestovali jsme 5000 km, denně jsem natáčeli 12-16 hodin, neustále přesuny, rychlá jídla, trajekty, po Londýně jsme nachodili denně několik desítek kilometrů – atp. – ale jsem rád, že jsme to zvládli.“






Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Společnost bří Čapků