ijournal.cz

Světový den diabetu není jen o lidech, trpí i naši čtyřnozí přátelé

red Zdroj: www.zdravezvire.cz 6.11.2021 Fauna a Flora

14_November_article_Pet_Diabetes_infographic14. listopadu si tradičně připomínáme Světový den diabetu. Logicky si ho primárně spojujeme s lidmi, neboť cukrovka je nesmírně rozšířené onemocnění, ale nemělo by se zapomínat ani na domácí mazlíčky. I oni totiž trpí diabetem. Uvádí se, že až 1 z 200 koček a 1 ze 300 psů má cukrovku. Naštěstí, stejně jako u lidí, i u zvířat existuje účinná léčba. Diabetické zvíře ovšem potřebuje ohledy a péči, jako nemocný člověk.

Má můj pes či kočka cukrovku?

Základem každé úspěšné léčby je přesná diagnóza. Tu samozřejmě správně určí jen odborník, v tomto případně veterinární lékař.  K němu je třeba zajít, pokud si všimnete některý z následujících příznaků:

  • Příliš časté močení a pití
  • Zvíře jí málo nebo naopak moc a nepřibírá
  • Zakalené oči u psů, slabé zadní nohy u koček
  • Deprese a únava mazlíčka
  • Zvracení

MVDr Karolína Laro GjergjaniProblémy, stejně jako u lidí, způsobuje nedostatek inzulínu v krvi nebo neschopnost ho zpracovat. MVDr. Karolína Laro Gjergjani z Veterinární kliniky Zbraslav vysvětluje: „U zdravého zvířete je inzulín produkován buňkami slinivky břišní a díky němu je v celém těle udržována normální hladina krevního cukru. U nemocných zvířat dochází ke vzniku snížené sekrece inzulínu (například při zánětu slinivky) nebo k rezistenci tkání vůči němu ( například vlivem obezity, při dlouhodobém užívání kortikosteroidů nebo při hormonálních dysbalancích po hárání fen nebo při tzv. Cushingově syndromu).“

Léčba jako u lidí?

A co tedy nastává, když se diabetické zvíře dostane včas do péče veterinárních lékařů? „ Jelikož takto nemocné zvířátko netvoří dostatek hormonu inzulínu, aby hladina cukru v krvi nebyla příliš vysoká nebo neumí svůj inzulín plně využít, je nutné dodávat jej ve formě léčiva. Cílenou léčbou cukrovky výrazně prodlužujeme našim zvířecím kamarádům život. Neléčením nebo nesprávným léčením zvířete s diabetem by naše mazlíčky čekal bohužel nešťastný konec,“ varuje doktorka Laro Gjergjani.

4 faktaKaždého asi napadne, že léčba domácích zvířat, trpících diabetem, je podobná jako u lidských pacientů. V zásadě je to pravda, protože podávání inzulínu je, spolu se správnou životosprávou, primární léčebnou metodou. Neznamená to ale, že se např. diabetický páníček bude dělit o injekci se svým psem!

Pro zvířata jsou určeny speciální inzulíny s jinou, menší koncentrací účinné látky, umožňující přesnější dávkování dle konkrétního zvířete, jak popisuje doktorka Laro Gjergjani: Lék Caninsulin určený pro psy i kočky se podává většinou 2x denně injekční formou pomocí droboučkých stříkaček, o kterých zvířátko většinou ani neví, nebo pomocí oblíbených inzulínových per VetPen. Dávkování je vždy individuální a k nastavení správné dávky jsou minimálně zpočátku léčby nutné časté kontroly hladiny krevního cukru. Většina majitelů se zprvu injekční aplikace velmi obává, ale velmi rychle si každý majitel i mazlíček na podávání léku zvyknou a zařadí tuto činnost do běžné denní rutiny jako krmení, venčení a mazlení.”


diabetes u domácích zvířatZměna životního stylu záleží na majiteli

Společně s léčbou nemocného zvířete je nutno změnit i jeho jídelníček a zajistit vhodný pohyb. Zatímco lidé mohou při změně jídelníčku podléhat své nedostatečné vůli, domácí mazlíčci jsou odkázáni na to, co jim nabídne jejich majitel. Zodpovědný majitel zvířete odolá smutným očím svého zvířecího kamaráda a svědomitě naplní misku speciálními granulemi či jinou vyváženou stravou, doporučenou veterinářem.  „Nejlepší stravou při onemocnění našich mazlíčků cukrovkou je speciální tzv. „veterinární dieta“. Jedná se o krmivo vyráběné přímo pro zvířátka trpící cukrovkou ve formě granulí, konzerv a kapsiček. Tato strava výrazně stabilizuje hladinu krevního cukru bez nežádoucích výkyvů po nakrmení a dodává tělu dostatek energie a stavebních látek pro udržení celkové kondice. Minimalizuje rovněž ztrátu svalové hmoty, která je s onemocněním často spojená,” doplňuje MVDr. Karolína Laro Gjergjani.

Stejně tak je to s pohybem. Lidé často dokážou „kašlat na své zdraví“, ale pokud jde o jejich čtyřnohé svěřence, dokáží se často lépe přemoci a vyrazit na vhodnou zdravotní procházku, které zajistí, že jejich pes nezačne trpět obezitou.

 


Pozor na hypoglykémii!

Vhodný pohyb, správné krmení v pravidelnou dobu pomáhá předcházet nebezpečné hypoglykémii.  Jedná se o stav, kdy hladina cukru v krvi je nižší než normální hladina, což má za následek, že mozek nedostává dostatek glukózy, což může vést k velkým zdravotním problémům.

Hypoglykémie se může objevit při několika různých situacích. Může nastat, pokud svému zvířeti podáte příliš mnoho inzulínu nebo pokud vynecháte nebo odložíte jeho krmení, nebo třeba jen změníte stravu nebo poměr jeho krmiva. Pravděpodobnost hypoglykémie zvyšují i další choroby, infekce a podobně.  K tomuto závažnému stavu může dojít také při změně intenzity fyzické zátěže nebo při interakci vašeho mazlíčka s jinými léky.

Více o diabetu u zvířat a dalších onemocněních se dozvíte i na stránkách www.petdiabetes.cz a www.zdravezvire.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zdravezvire.cz