Stejně jako v letech předešlých, tak i v tomto roce připravujeme další ročník Svatojánských slavností NAVALIS. Letos je to již po 287. a v novodobé historii po 7., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS. Dovolujeme si Vás jménem realizačního kolektivu Svatojánského spolku seznámit s tímto projektem jedinečných vodních slavností, které jsou zároveň velice těsnou spojnicí mezi českými a evropskými historickými kořeny.
Gondoly a vodní slavnosti
Nedílnou součástí oslav vždy byly a jsou alegoricky ozdobené lodě. Městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Proto každý rok zveme do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou těchto velkolepých slavností. Toto propojení není ovšem náhodné nebo samoúčelné. Svatý Jan Nepomucký je jedním z patronů města Benátek a především služebníků vodních – gondoliérů.
Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo od počátku 18. století. Novodobými slavnostmi, kterými od roku 2009 navazujeme na tradici jedné z mála pražských oslav, chceme obnovit jejich slávu a především uctít kult života a mučednické smrti právě Jana Nepomuckého.
Cíle projektu
Přiblížením duchovního poselství sv. Jana Nepomuckého široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti NAVALIS jedinečnou příležitostí připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z cizích zemí, slávu reprezentativního sídla České republiky.
Vyvrcholení oslav představuje předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého (ten byl až do roku 1925 zakotven v civilním kalendáři jako státní svátek), tedy 15. květen. V tento den bude již tradičně celebrována mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha JE kardinálem Dominikem Dukou, OP. Po skončení mše se z katedrály vydá slavné procesí přes Malou Stranu až na Karlův most. Liturgická část oslav je zakončena vodními slavnostmi, které tvoří neodmyslitelný rej lodí a plavidel na vodní hladině Vltavy, koncert barokní hudby a světelné spectaculum.
Svatojánské slavnosti NAVALIS rok od roku od jejich obnovení vstupují do povědomí Pražanů jakožto neodmyslitelná událost roku a v budoucnu bych byl rád, aby dosáhly takového věhlasu, jako například benátský karneval a staly se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa.
Svatojánské slavnosti NAVALIS 2015
Letošní ročník Svatojánských slavností NAVALIS bude výjimečný hned několikrát. V tomto roce oslavíme 200. výročí úmrtí a 250. narození mistra Jakuba Jana Ryby, proto je cyklus vodní hudby věnován jeho dílu adorujícího nejslavnějšího českého světce. Praha historicky poprvé zažije ukázku Jízdy králů, která bude doprovázet slavné procesí z katedrály sv. Víta až na Karlův most. V rámci doprovodného programu slavností vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí.
Jízda králů
Dvě stě Moravanů z měst Hluk, Kunovice a Skoronice ze Slovácka předvedou jízdu v tradičních krojích v rámci Svatojánských slavnosti NAVALIS 2015. Ukázku Jízdy králů zahájí poutníci zdravicí primátorky Adriany Krnáčové na Mariánském náměstí na Starém Městě a vyrazí směrem na Pražský hrad. Po cestě se zastaví ve Sněmovní ulici, aby pozdravili politické představitele v Parlamentu a Senátu ČR. V 18:00 se zapojí do oficiálního programu Svatojánských slavností NAVALIS před svatovítskou katedrálou, odkud budou poutníci připraveni doprovodit slavené procesí na Karlův most, kde se duchovní část oslav propojuje s barokním spectaculem vodního koncertu na Vltavě.
Jízda králů je od roku 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Program
12:00 Ukázka Jízdy králů a zdravice primátorky na Mariánském náměstí
18:00 Mše svatá v katedrále sv. Víta
19:00 Procesí na Karlův most
20:00 Regata historických a dračích lodí
20:15 Bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
21:00 Barokní vodní koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem.