Kdy jsi pil naposled?
Příliš zajímavá hra nebo jen chybějící pocit žízně – to jsou nejčastější příčiny toho, že děti během dne málo pijí. Nevzpomenou si nebo prostě „nemají čas“. Nedostatek tekutin se ovšem rychle projeví bolestí hlavy, nesoustředěností a únavou. Jak dětem pomoci?
Dokud máme dítě doma, pitný režim si snadno ohlídáme. Jakmile ho ale vypustíme do světa, je to složitější. Ve školkách bývají nápoje samozřejmě pořád k dispozici, většinou čaj nebo šťáva; ne vždy jsou ale děti ochotné je pít, takže dostávají z domova lahvičku čaje, na který jsou zvyklé. Vychovatelky ve školce by měly děti aktivně k pití vybízet a mít přehled o tom, jestli se opravdu napily.
Školáka nikdo nehlídá
Jakmile ovšem náš potomek nastoupí do školy, je to už jen a jen na něm. Podle lékařů by dítě mezi sedmým a desátým rokem mělo vypít přibližně 1,8 l denně, z toho aspoň půl litru během dopoledne. Veškeré průzkumy ovšem ukazují, že ve skutečnosti tohoto cíle dosáhne sotva polovina školáčků. A není divu, vždyť je toho tolik, co musí ve škole zvládnout! Při hodině dávat pozor a o přestávce si říct všechno důležité s kamarády, napsat honem chybějící úkol, proběhnout se po chodbě… však to známe. Na pití si ani nevzpomenou. To je docela na pováženou, zvlášť v případě, že se moc nenapily ani doma u snídaně. Ráno jeden dva doušky čaje nebo kakaa (a pamatujte na to, že mléko není nápoj, ale jídlo!) a pak se napijí až při obědě. To opravdu nestačí, a to ani když se pořádně napijí večer, pro správné fungování organismu je třeba doplňovat tekutiny průběžně během dne. Večerní „nažbrundání“ navíc může podporovat noční pomočování.
Dejte jim to, co jim chutná
Můžete si s dítětem domluvit, že si každou přestávku pořádně lokne. Pokud ale nedostane nápoj, na který bude mít chuť, stejně to fungovat nebude. Samozřejmě všichni víme, že čistá voda je pro naše tělo to nejlepší…. a taky je nám jasné, že je jen velmi malá šance, že ji školáček bude dobrovolně ve škole upíjet. Pokud nechceme úplně rezignovat na zdraví a dát dítěti přeslazenou a sycenou limonádu, budeme muset trochu experimentovat. Co takhle vymačkat do vody čerstvou pomerančovou šťávu nebo nakrájet kousky melounu nebo jahod? V průhledné lahvičce to bude vypadat moc pěkně, což zvýší ochotu se napít. Rubínově červený ovocný čaj můžeme lehce dochutit sirupem. Ovocný džus děti většinou milují, je ale příliš sladký, takže ho doporučujeme naředit vodou.
Pitíčka má rád každý
Dobrým kompromisem jsou oblíbené ovocné nápoje Capri-Sun s podílem ovocné šťávy i vitaminů, která neobsahují chemické konzervanty, přidaná sladidla ani umělá barviva a aromata. Vybrat si můžete z balení s brčkem o obsahu 0,2 l a větším, do kterého se vejde 0,33 l a které není díky praktickému uzávěru nutné vypít najednou. Dvě balení Capri-Sun pokryjí minimální potřebu tekutin na dopoledne a jejich chuť je pro děti natolik lákavá, že se nemusíte bát, že se budou nevypitá hromadit v aktovce. Díky výborným termoizolačním vlastnostem obalu si nápoje Capri-Sun udrží delší dobu příjemnou teplotu.
Vyhrajte jeden z pěti balíčků, kde najdete 10ks různých druhů Capri-Sun pitíček a klíčenku – žeton do nákupního košíku.
Soutěžní otázka: V jakých velikostech lze Capri-Sun zakoupit?
a) 0,2l
b) 0,2l a 0,33l
c) 0,5l
Nápovědu naleznete na www.vitar.cz.