ijournal.cz

Silvestrovské vepřové koleno s vejmrdou a Novoroční polévka

red Zdroj: Vitana 31.12.2020 Gastronomie
Pojďme si zopakovat pár tradičních staročeských receptů. Základem jsou vždy dobré ingredience kombinované s kvalitním kořením. Zjistíte ale, že základem tradiční české kuchyně je pár druhů koření a není třeba zvláštních nákupů. Stačí opravdu dobrý kmín a pepř, voňavá majoránka, petržel, tymián… Zbytek už půjde velmi snadno od ruky, protože tradiční recepty vůbec nemusí být komplikované.


Silvestrovské vepřové koleno s vejmrdou

Na dobré pečené koleno potřebujete jen sůl a pepř. Pečínku podáváme s čerstvou vejmrdou a chlebem.

 

Ingredience:Vepřové koleno s vejmrdou, Vitana

Na maso:

2 vepřová kolena

špetka soli

špetka čerstvě mletého pepře

1 palice česneku

3 ks cibule

300 ml piva

čerstvý chléb k podávání

 

Na vejmrdu:

1 ks křenu
1–2 jablka
pár kapek citronové šťávy
1 lžička octa (dle chuti)
1 lžička krupicového cukru (dle chuti)

 

Postup:

Vepřová kolena prohlédneme a zbavíme štětin, pokud nějaké najdeme. Ostrým nožem nařízneme kůži kolem kosti. Osolíme a opepříme. Polovinu stroužků česneku nadrtíme a potřeme jimi kolena. Oloupeme cibuli a zbylý česnek, nakrájíme na plátky, kterými vyskládáme dno pekáče. Přidáme kolena a zalijeme pivem. Pekáč zakryjeme alobalem či poklicí a necháme do druhého dne v chladu marinovat.

Druhý den předehřejeme troubu na 160 °C. Maso pečeme zakryté 2 hodiny, otáčíme ho a přeléváme ho výpekem, dokud nezačne vonět, zlátnout a odpadávat od kosti.

Když tušíme, že maso bude brzy hotové, připravíme si vejmrdu. Očistíme křen a oloupeme jablka, která zbavíme jadřinců. Křen i jablka nastrouháme do hlubokého talíře, zakápneme citronovou šťávou, promícháme a dochutíme octem a cukrem.

 

Novoroční polévka

Petržel a libeček jsou typické české polévkové koření, které nemůže v novoroční polévce chybět, stejně tak jako čočka a hrách.


Ingredience:

1 hrst červené a černé čočky, Novoroční hrstkovka podle Kateřinynamočené alespoň 2 hodiny
1 hrst hrachu, namočeného alespoň 2 hodiny
1 hrst fazolí, namočených přes noc
2 lžíce sádla
1 cibule, nakrájená nadrobno
1,5 l vývaru z uzeného masa
2 stroužky česneku, nasekané nahrubo
1 lžíce hladké mouky
sůl, čerstvě mletý pepř
petržel a libeček Vitana na ozdobení                     

 

Postup:

Předem namočené luštěniny dáme zvlášť vařit, každý druh do vlastního hrnce. Vařením zvlášť si ponechají svoji specifickou chuť, ale lze je vařit i společně.

V hrnci osmahneme na 1 lžíci sádla cibulku, zalijeme vývarem z uzeného masa, přidáme uvařené luštěniny a povaříme zhruba 10 minut.

Na pánvi připravíme světlou jíšku ze zbylého sádla a hladké mouky a zahustíme jí polévku. Přivedeme k varu, odstavíme a přidáme česnek. Nakonec opepříme a osolíme.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Vitana