Zájemcům o výtvarné umění nabízí akademický malíř a skvělý restaurátor Radomil Klouza Pohled do obrazu, stejnojmennou publikaci s podtitulem Technologická kopie obrazu jako tvůrčí studijní proces.
Původně uvažoval o vysokoškolské učebnici s cílem rozšířit poznání o stavbě historického díla a ozřejmit specifika dobových malířských technik. Pečlivé a podrobné odborné zpracování dalo vzniknout úžasné knize, která na bohaté fotografické dokumentaci z průběhu tvorby technologických kopií staromistrovských děl dokládá celkový proces výstavby obrazů od středověkého až po současné umění. V různých názorně instruktivních formách představuje v doposud nepublikovaném konceptu skladbu jednotlivých obrazových vrstev a užitých technicko-technologických postupů. Na 26 vybraných dílech reprezentujících jednotlivá slohová období – většina je ze sbírek NG v Praze – autor podrobně popisuje specifický vznik obrazů s uvedením široké řady v praxi ověřených dobových receptur a představuje celý proces malby. Čtenář získá současně stručný přehled dějin technologie malby a jednotlivých historických stylů, jejich proměnlivých fází a směrů.
Ačkoliv byla kniha určena především pro restaurátory, bezpochyby je přínosná i pro ryze tvůrčí výtvarné obory, pro teoreticky zaměřené obory dějin výtvarného umění i pro galerijní a památkovou praxi. Rozhodně zaujme a poučí jak zasvěcené, tak méně zasvěcené obdivovatele a milovníky zejména starého umění.
Publikace byla vydána pod záštitou Archivu historické výtvarné technologie při Akademii výtvarných umění v Praze.