ijournal.cz

Příběhy Wintonových dětí zaujaly malé i velké diváky – výstava je prodloužena

red Zdroj: společnost Medialogue 22.6.2014 Výstavy a veletrhy

Velkoplošné fotografie na pražské Kampě vypráví příběhy zachráněných, převážně židovských dětí. Školy jsou v těchto dnech nejčastějšími návštěvníky projektu. Exteriérová výstava snímků a dokumentů s názvem Wintonovy vlaky bude pro velký zájem prodloužena do pondělí 30. června. Expozice mapující příběhy malých cestujících a život jejich zachránce Sira Nicholase Wintona láká denně tisíce návštěvníků.

Zuzana Marešová se svými sestrami na konci 40.let

Zuzana Marešová se svými sestrami a rodiči na konci 40.let – Staré splavy

 

Autorem výstavy je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. „Téma „Wintonových dětí“, téma filantropie a úcta k životu je něco, co by mělo být běžnou součástí našeho života, aniž bychom přemýšleli o tom, kdo a jak naše zásluhy ocení,“ říká Jaroslav Brabec. Třicetiletý mladý muž Nicholas Winton vytvořil se svými přáteli a matkou most života pro stovky dětí, místo toho, aby se oddával radovánkám při lyžování na v Alpách. Za několik měsíců usilovných příprav tak mohly vycestovat z Protektorátu Čechy a Morava děti do bezpečí ostrovního státu. „Statečnost a obětavost, smutek a skrývaný žal rodičů, stesk a loučení provázaly odjezdy osmi vlaků z Čech do Anglie, než byla vyhlášena válka. Je naší povinností neustále připomínat hrdinství a altruismus těch, kteří se na této Arše Noemově podíleli, aby se zase někdy nevynořila potřeba jí opět zbudovat,“ doplňuje Jaroslav Brabec. Pražskou Kampou projde denně až dvacet tisíc lidí.

Jaroslav Brabec a Zuzana Marešová

Jaroslav Brabec a Zuzana Marešová

Za Wintonem míří na Kampu především školáci a studenti

Na Wintonovy vlaky míří desítky škol z Prahy i okolí. „Denně dostáváme pozitivní ohlasy lidí, které nám dělají velkou radost a utvrzují nás v tom, že expozice má smysl. Informace o výstavě se dostala do mnohých škol a učitelé přivádějí díky volnější výuce na konci školního roku svoje žáky a studenty, kteří tak mají možnost získat nevšední formou informace o historii a lidském hrdinství, které bude, věřím, pro ně životní inspirací,“ říká Olga Menzelová, producentka projektu.

 Olga_Menzelová_u_panelu_s_fotografií_Sira_Wintona

Výstavu chtějí stihnout také učitelé se svými studenty z Gymnázia Hostivice u Prahy. „Někteří pedagogové už výstavu navštívili. Expozice nás zasáhla svými fakty, ale i dojala osudy zachráněných dětí. Stále je potřeba si připomínat nebezpečnost fanatismu a dokázat si sílu lidskosti v nás. I naše studenty proto na Kampu přivedeme. Mají jedinečnou příležitost skutečně poznat hrdiny z učebnic,“ doplňuje Petra Šnajberková, ředitelka Gymnázia Hostivice.

„Pro děti a studenty je skutečně přínosné, že mohou čerpat historii jinak než s učebnicí v ruce. Podobné projekty určitě podporujeme a jsme rádi, že se výstava prodlouží,“ říká Jiří Vávra, 1. náměstek primátora Hlavního města Prahy pro oblast finanční politiky.

Wintonovy děti debatovaly se studenty

V rámci výstavy se konala ve čtvrtek 12. června také beseda s Wintonovými dětmi v Gymnáziu Hostivice. Se studenty diskutovali Ruth Hálová a Zuzana Marešová, jejichž příběhy jsou součástí expozice. Téma rozebíral se studenty také ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu, plukovník Michal Burian. Studenti se hodně zajímali například o organizaci celé cesty, a jak to vypadalo ve vlaku. Velmi je překvapilo, že na zhruba dvě stovky dětí byly jen dvě dospělé ženy.

Například Ruth Hálová jim proto popisovala, jak hned na nástupišti dostala do rukou roční dítě s lahvičkou a kufrem. „Pití se dítěti ihned vylilo, takže jsem řešila jak ho nakrmit a čím. Přitom kakao a bílý chléb, který nám nechutnal, jsme dostali až na hranicích s Holandskem,“ řekla dětem Ruth Hálová, jedno z Wintonových dětí. „Malé dítě jsem měla neustále na starosti, k tomu dva kufry, vlastně ani nevím, jak jsem se dostala na palubu lodi. Bylo to velmi náročné,“ uzavírá Ruth.

Identifikační karta pro pobyt v Anglii-Zuzana Marešová

Identifikační karta pro pobyt v Anglii-Zuzana Marešová

Diskuse s dalšími Wintonovými dětmi proběhne také v září v gymnáziu OpenGate.

Expozice je instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech a díky individuálnímu osvětlení je možné ji procházet i v noci. Koláže dobových dokumentů, snímků i textů zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939.Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty. Výstava ukazuje také podrobnou fotodokumentaci cest Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci.

Aktuální informace o výstavě najdete na http://www.wintonstrain.com/.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: společnost Medialogue