Označení crémant popisuje jeden druh francouzského šumivého vína, příbuzného proslulého šampaňského. Crémant je značka jakosti – vyrábí se tradiční metodou, v určitých oficiálně uznaných oblastech. Na rozdíl od šampaňského, které pochází pouze z jednoho francouzského regionu (Champagne), je produkce crémantů povolena v osmi francouzských regionech. Také crémant má však původ v regionu Champagne. Toto označení se kdysi používalo pro šumivá vína vyráběná v Champagne, která byla méně perlivá než „plně šumivá“ vína šampaňská (šampaňské má zpravidla tlak 5–6 atmosfér, zatímco crémant obvykle méně než 4).
V roce 1985 byla uzavřena dohoda, že výrobci z jiných regionů než Champagne nebudou dále používat pojem „šampaňská metoda“ (méthode champenoise) a že výrobci z Champagne se zase vzdají názvu crémant. Od tohoto roku slovo crémant označuje šumivé víno z jiných francouzských regionů než Champagne, přičemž se ale vyrábí stejnou metodou jako šampaňské. Zároveň se výroba crémantu řídí stejnými parametry jako v případě šampaňského vína, jen množství cukru nesmí překročit 50 g/l.
Crémant v Česku
Zatím jen úzká skupina lidí v Čechách ví, že Crémant je v podstatě šampaňské, které
se vyrábí ze stejných hroznů, při stejných postupech, ale na vinicích mimo Champagne,
a také že je cenově mnohem příznivější než šampaňské. Není divu, protože v Česku bylo ještě nedávno téměř nemožné setkat se s lahví kvalitního crémantu. Až v roce 2018 se na tento nápoj zaměřil v rámci svého podnikání Denis Klinger, který začal do Čech dovážet ty nejlepší produkty a odhalovat jejich tajemství i českým labužníkům.
Denis Klinger, zakladatel značky „Mon Crémant – mé francouzské bublinky“, je Francouz
z Alsaska. Dlouho pracoval pro velkou nadnárodní společnost, díky které prožil mnoho let
v různých částech světa – delší dobu pobýval například v Maďarsku, na Slovensku
nebo v Jižní Koreji. Nyní žije se svou rodinou v České republice.
„Mon Crémant“ znamená v překladu z francouzštiny „můj crémant“. Crémanty mají charakter, potěší každého milovníka bublinek, jen si každý musí najít ten svůj – ten, který bude dokonale lahodit jeho chuti. Podle Denise Klingera je český zákazník velmi náročný, v případě šumivých vín dvojnásob. Nerad přistupuje na kompromisy v kvalitě, ale zároveň si dává pozor na rozpočet. Tím se řídí i značka „Mon Crémant“ – přístupem dostupného luxusu.
Crémant pro každého milovníka bublinek
Nabídka crémantů je široká – od chardonnay po pinot noir, od extra-brut po demi-sec,
od blanc de blancs po rosé. V Česku nabízí „Mon Crémant“ největší a nejširší výběr crémantů na trhu – jen to nejlepší a za správnou cenu. Například zatímco podle zákona musí crémant zrát v lahvi před odstraněním kalu alespoň 9 měsíců, crémanty v nabídce Denise Klingera zrají výrazně déle, v některých případech i 120 měsíců. Výsledky jsou tak přesvědčivé,
že mnohé z produktů „Mon Crémant“ pravidelně porážejí v soutěžích se slepou degustací
své slavnější bublinkové příbuzné.
Už nyní velmi široký výběr v jediné české crémant prodejně (Nádražní 890/50, Praha 5) nebo v e-shopu (www.moncremant.cz) bude ještě širší, protože Denis Klinger pořád pátrá po stále nových vynikajících bublinkách – aby si každý našel svůj crémant, který bude ladit s jeho osobností anebo s příležitostí, při níž bude podáván. Při hledání nejlepších dodavatelů
z Alsaska pochopitelně pomohlo, že odtamtud pochází – osobní známosti a rodinné vazby mu pomohly objevit i pár nepříliš známých klenotů. A jako velký milovník bublinek a Francouz se zkušenostmi z mezinárodního obchodu si dokázal vyhlédnout producenty také v dalších francouzských regionech a navázat s nimi solidní obchodní vztahy tak, aby mohl svým českým zákazníkům udělat radost.
Crémant zajímavosti
Nejdražší crémant:
Crémant d’Alsace INSOMNIA (extra-brut, r. 2006, objem 0,75 l, obsah alkoholu 12 %)
z vinařství Cave Jean-Claude Buecher (Alsace) se připravoval téměř 10 let, než byl uveden
do prodeje. Tento absolutně unikátní a nadčasový crémant, vyrobený z odrůdy pinot blanc, zrál 110 měsíců, než prošel v nedávné době degorzáží. Překonal všechny ročníky 2004–2009, čas a vinařské umění ho přivedly k naprosté dokonalosti. Crémant d’Alsace INSOMNIA
si můžete vychutnávat v jeho dokonalosti jak samotný, tak jako geniální gastronomický doplněk od aperitivu až po dezert. Doporučená teplota podávání je 6–8 °C. K dostání v kamenné prodejně (Nádražní 890/50, Praha 5) a e-shopu (www.moncremant.cz) za 980 Kč.
Vinařství s výhradně ženským managementem:
Rodinné vinařství Célène (Bordeaux) se zrodilo spojením historických vinic Crémant
de Bordeaux (Ballarin) a vinic rodiny Lannoye. V čele vinařství stojí Françoise Lannoye,
ke které se v průběhu let přidala i její dcera Céline a vinařství momentálně vedou spolu. Jejich motem je identita, kvalita a autentičnost. Nezaměřují se pouze na crémanty, ale i na produkci tradičních vín. Célène spojuje tradiční vinařské dědictví regionu s novými světovými trendy, prodá 1,5 milionu lahví crémantů za rok.
Crémant pro královské rodiny
V roce 1811 se mladý bruselský Vlám Jean Baptiste Ackerman rozhodl přestěhovat
do Francie a usadit se v úrodném Saumuru. Byl v té době již obeznámen se všemi taji šampaňského, a proto volba nového působiště nebyla náhodná – věděl, že zde najde prostředí, které obdaří vína přirozeným sklonem k šumivosti. Vinařství Ackerman (Loire) se proslavilo po celém světě, když byly jeho crémanty podávány během koktejlů belgických a britských královských rodin. V současnosti je Ackerman předním vinařstvím údolí Loiry. Jeho prestižní „fines bulles“ představují více než polovinu firemního obratu.
8 francouzských regionů
Crémant je tradiční produkt pocházející z kteréhokoli z těchto osmi regionů – Alsace, Bordeaux, Bourgogne, Die, Jura, Limoux, Loire a Savoie.
Crémant d´Alsace
vinařství Maison Cattin, Alsace
Odrůdy: Pinot Blanc & Auxerrois
Charakteristika: jasná světle zlatá barva, jemné krémové bublinky, svěží vůně s tóny zelených jablek a bílých květů. Chuť je svěží a suchá, kyselinku vyrovnává ovocnost zeleného jablka a citronu.
Párování s jídlem: ideální jako aperitiv. Skvěle doplňuje pokrmy z mušlí, ryby, bílá masa a dezerty jako např. jablkový koláč.
Crémant de Bordeaux
Crémant de Bordeaux DIAMANT Brut Nature (2015)
vinařství Célène, Bordeaux
Odrůdy: 50 % Sémillon, 30 % Muscadelle, 20 % Sauvignon Blanc
Charakteristika: prvotřídní víno značky Célène, které spojuje to nejlepší ze dvou typických odrůd hroznů z oblasti Bordeaux. Velice elegantní s komplexní šumivostí.
Crémant de Bourgogne
Crémant de Bourgogne Égarade Brut Bio (2014)
vinařství Caves Bailly Lapierre, Bourgogne
Odrůdy: Pinot Noir a Chardonnay
Charakteristika: bio víno, výjimečné bublinky. Chráněné přírodní podmínky, v nichž vzniklo toto víno, dávají vyniknout přirozenému charakteru odrůd pinot noir a chardonnay. Zároveň lze ocenit hloubku, koncentrovanou chuť i minerální tóny.
Párování s jídlem: skvělý doplněk k pokrmům z mořských plodů, zejména s krevetami a ústřicemi, nebo např. k sushi.
Crémant de Die
Crémant de Die Cuvée Chambéran Brut
vinařství UJVR, Die
Odrůdy: 70 % Clairette Blanche & 30 % Aligoté
Charakteristika: světle zlatá barva, jemné pravidelné bublinky, skvělá svěžest s vůní bílého ovoce a citrusových plodů, chuť čerstvého ovoce, plná, podtržená jemnou šumivostí.
Crémant du Jura
Crémant du Jura Blanc Bethanie
vinařství Fruitière Vinicole d’Arbois, Jura
Odrůdy: Chardonnay, Savagnin
Charakteristika: zlatožlutá barva, jemné elegantní perlení. Ve vůni dominují ořechy a med. Pokud jde o chuť, začátek je velmi svěží a přechází k aromatickému závěru, charakteristickému pro žlutá vína z regionu Jura.
Párování s jídlem: jednak velmi vhodný jako aperitiv, jednak skvělý doplněk k jídlu. Dobře se hodí i k dezertům, jako je pěna z tmavé čokolády nebo jahodový dort.
Crémant de Limoux
Crémant de Limoux CUVÉE AUDACE Extra-Brut (2013)
vinařství Delmas, Limoux
Odrůdy: Chardonnay, Chenin, Pinot Noir, Mauzac
Charakteristika: bledě zlatá barva s trvalým perlením. Vůně je intenzivní, s tóny zimolezu, kdoule, kandovaného manga a koření. Ovocná vůně předurčuje plnou a harmonickou chuť na patře. Chuť je svěží, harmonická a originální díky původní odrůdě révy.
Párování s jídlem: skvělý jako aperitiv, k čerstvému kozímu sýru nebo k hříbkovému rizotu.
Crémant de Loire
Crémant de Loire Cuvée Privée Rosé Brut
vinařství Maison Ackerman, Loire
Odrůdy: Cabernet Franc, Grolleau
Charakteristika: svůdná korálově oranžová barva, velmi jemné perlení, svěží vůně červeného ovoce, kopru a estragonu. Chuť má jemnou, svěží, ovocnou. Konec je velmi suchý, citrusový, s náznakem hořkého tónu.
Párování s jídlem: chutná ke kuřecímu salátu s estragonem, čerstvým krevetám, sushi s bílou rybou, grilované tresce nebo kozímu sýru.
Crémant de Savoie
vinařství Quenard, Savoie
Odrůdy: 100 % Jacquère
Charakteristika: intenzivní vůně jasmínu, bílého ovoce a citrusových plodů. Chuť je nápadná díky smetanovým bublinkám, upoutá také čerstvostí ovoce, mezi kterým vyniká především nádech sladkého jablka.
Širokou nabídku crémantů nabízí e-shop www.moncremant.cz nebo kamenná prodejna v Praze 5 (Nádražní 890/50).
Společnost Denpap Czech prodává své crémanty také nejlepším vinotékám, restauracím, hotelům i specializovaným e-shopům v České republice.