Správná intimní hygiena je nezbytná pro prevenci infekcím, ale také zdravý sexuální život. Obzvláště důležitá je během menstruace, šestinedělí nebo například menopauzy. Zdaleka ne všechny ženy však vědí, jak o své intimní partie správně pečovat. S tím pak souvisí zvýšené riziko infekčních onemocnění a jiných nepříjemností. Přitom stačí tak málo…
Vemte to za správný konec
Každodenní mytí, a to i několikrát, je dnes už samozřejmostí, koneckonců, nežijeme ve středověku. A pokud zrovna nemáte po ruce sprchu, lze využít bidet nebo vlhčené hygienické ubrousky. Na co však ženy mnohdy zapomínají, je směr mytí, a to od vagíny ke konečníku, ne naopak. Díky tomu eliminujete riziko zanesení nečistot do choulostivých partií, vznik infekce a nepříjemného vaginálního výtoku. Mytí před a po pohlavním styku snad netřeba připomínat. Kůže intimních partií je velmi citlivá a jemná, proto mějte na paměti také volbu ručníku. U žen, které i přesto trpí na infekce, jsou vhodné čípky s obsahem probiotik, které obnovují a udržují fyziologické pH v pochvě. Díky výtažku z šalvěje lékařské mají antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční a hydratační účinky. Jsou ideální například při návštěvě bazénů, používání antikoncepce či antibiotik.
Obyčejné mýdlo zahoďte
Proč? Protože pH zdravé vagíny se pohybuje v rozmezí 3,8 – 4,5, to znamená kyselé prostředí. Obyčejná mýdla však mají pH 5,5, jsou tedy zásaditá. To může způsobit narušení vaginální mikroflóry a nepříjemné vedlejší účinky jako svědění, zápach, pálení atd. Pro každodenní mytí jsou proto ideální speciální mycí gely, pěny a vlhčené ubrousky na intimní hygienu. Pokud cestujete a nemáte je zrovna po ruce, spíše než běžné mýdlo použijte pouze čistou teplou vodu.
Opatrnosti není nikdy nazbyt
Každodenní péče o intimní partie je jedna věc, obezřetnost druhá. Při používání jiné, než vlastní toalety se vyvarujte přímého dosedání na záchodové prkénko. Nebavíme se přitom pouze o veřejných toaletách, které jsou mnohdy špinavé už od pohledu, ale také o toaletách v zaměstnání nebo u přátel. A pokud už na prkénko dosednete, obložte je předtím toaletním papírem nebo použijte jednorázové papírové WC sedátko. Prodávají se v obdobných baleních jako vlhčené hygienické ubrousky, tedy se pohodlně vejdou do kabelky, kde je oceníte především na cestách. Chcete-li být opravdu důslední, dveře veřejných toalet otevírejte a zavírejte ideálně s pomocí papírového kapesníčku, protože představa, za jakých okolností na ně sahali lidé před vámi, není zrovna příjemná.
Při výběru oblečení myslete také na intimní partie
Prodyšné, ideálně bavlněné spodní prádlo sice na první pohled moc parády neudělá, ale věřte, že ve výsledku je ocení jak vaše vagína, tak váš partner. Umožňuje totiž pokožce volně dýchat, a tím brání jejímu pocení a nepříjemnému zápachu. Spodní prádlo měňte přinejmenším jednou denně a zejména po každé fyzické aktivitě, která může způsobit propocení.
Stárnutím klesá hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu a s ní i přirozená vlhkost a elasticita pochvy. To může způsobit nejen podráždění a zvýšenou náchylnost k infekcím, ale také snížení sexuálního vzrušení a schopnosti dosáhnout orgasmu. Proti ochabování kůže lze bojovat například s pomocí speciálního intimního liftingového krému s obsahem peptidů, což jsou krátké řetězce aminokyselin se schopností opětovně obnovit produkci kolagenu a zpomalit proces stárnutí.
Bělit lze nejen zuby, ale i intimní partie
V případě tmavých, tedy silně pigmentovaných intimních partií, lze použít intimní bělící krém, který je vhodný nejen pro ženy, ale i pro muže. Šetrným způsobem bělí a ošetřuje silně pigmentované genitální a anální oblasti, tedy nejen vagínu, ale i bradavky nebo například podpaží. Hlavní účinnou látkou jsou opět peptidy, dále panthenol, vitamín E a měsíček lékařský.
Vyjma hygieny a kosmetiky ovlivňuje kondici intimních partií také řada dalších faktorů jako například endokrinní a imunitní systém nebo také poševní mikroflóra, která se dokonce liší v závislosti na etnickém původu. Nezapomínejte ani na každoroční preventivní prohlídky.