Od února je volně dostupná nová mobilní aplikace Lupénka. Díky ní se pacienti mohou jednoduše sami otestovat a přímo z aplikace objednat k nejbližšímu specialistovi na léčbu lupénky ve svém kraji. Aplikace tak přináší novou „mobilní“ dimenzi v dostupnosti lékařské péče. Kožní lékaři, k nimž se pacienti mohou napřímo z aplikace objednat, jsou certifikováni Českou dermatologickou společností. Pacienti navíc díky aplikaci získají lepší orientaci v současných možnostech léčby. S aplikací je spuštěn i nový web mamlupenku.cz
„Každý nemocný s lupénkou by měl vyhledat v zástupu dermatologů vždy specializovaná pracoviště na léčbu lupénky. Garantují, že pacient bude zaléčen odpovídající léčbou včas, bez zbytečných prodlev, které prodlužují léčebný proces a tím i oddalují návrat pacienta do plnohodnotného života,” říká prof. Petr Arenberger, předseda České dermatologické společnosti. Nová mobilní aplikace je tak dalším nástrojem, jak lidem s lupénkou pomoci najít vhodného specialistu.
Self – test i deník
Kromě jednoduchého testu na závažnost lupénky a rezervace specialisty, aplikace nabízí funkci deník s možností záznamu průběhu nemoci včetně fotek. Pro pacienty se jedná o nepostradatelného pomocníka v období mezi jednotlivými kontrolami u lékaře, kdy se lupénka může dramaticky měnit. Ošetřujícímu lékaři pak tyto záznamy pomohou nastavit optimální léčbu na míru pacientovi.
Samozřejmostí aplikace jsou ucelené informace o lupénce a její léčbě, včetně seznamu specializovaných pracovišť. Aplikace je volně dostupná v obchodech GooglePlay a AppStore.
Co je lupénka
Lupénka neboli psoriáza je celoživotní zánětlivé onemocnění kůže. Dochází při ní k nadprodukci kožních buněk, které se obnovují 7 x rychleji než u zdravých lidí. Staré buňky se tak dostávají na povrch kůže, kde se odlupují v podobě stříbřitých šupinek. Lupénka se nejčastěji vyskytuje v místech tlaku a tření kůže: na loktech, kolenou, v oblasti beder či ve vlasech. Může se však objevit kdekoli včetně nehtů, dlaní, plosek nohou, genitálu a vzácně i obličeje. Ložiska lupénky bývají symetrická – nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla.
Jak na léčbu
Lupénka je dobře léčitelné, ale ne zcela vyléčitelné onemocnění. Zůstává s pacientem celý život i v obdobích, kdy jsou její příznaky zcela potlačeny. Léčba se liší podle formy a rozsahu onemocnění – lupénka může být zcela nenápadná a mírná, ale už při pokrytí 10 % pokožky těla se takové postižení považuje jako těžké.
Základem je léčba lokální, během níž se používají masti, krémy a léčebné koupele. Pokud pacient na tuto léčbu nereaguje, přichází fototerapie neboli UV záření. Dalším krokem v pyramidě léčby je léčba systémová, která však působí na celý organismus a může mít vedlejší účinky. Posledním východiskem léčby pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou lupénky, u kterých předchozí léčba selhala, je cílená biologická léčba. Jde o léky se selektivním účinkem – to znamená, že v těle působí pouze tam, kde probíhá zánět.