Botulotoxin je látka známá jako účinná zbraň v boji proti vráskám, která se aplikuje injekcemi. Jen málokdo ale ví, že na jeho účinky se přišlo vlastně náhodou. Jak botulotoxin funguje a co by měl vědět každý, kdo o zákroku uvažuje?
Botulotoxin je významný neurotoxin produkovaný bakterií s názvem Clostridium botulinum. Jedná se o látku, která působí na nervy v místech jejich svalových napojení. Z nervových zakončení v těchto místech se uvolňuje chemický „poslíček“, látka nazývaná acetylcholin, která způsobuje smrštění svalů, a botulotoxin právě tomuto uvolňování zabraňuje. Svými účinky pomáhá zmírňovat nadměrné svalové kontrakce a uvolňuje tak svalové napětí.
Pomohla náhoda
Botulotoxin získal své jméno, když v roce 1880 německý lékař Müller definoval botulizmus, vzácnou formu otravy jídlem způsobenou převážně masem (botulus je latinsky klobása). Bakterii Clostridium botulinumizoloval poprvé v roce 1897 belgický profesor Emile van Ermengem, který vyšetřoval sérii úmrtí pacientů po požití kontaminované potravy.
Kosmetický efekt původně popsali manželé Jean a AlastairCarruthers, kanadští lékaři. Při léčbě křečí svalů horního očního víčka injekcemi botulotoxinu A pozorovala oftalmoložka Jean Carruthers vedlejší efekt – vyhlazení vrásek kolem očí. Tato pozorování předala svému manželovi, dermatologovi. A tak začal boj proti vráskám, který trvá dodnes. Zajímavé je, že již není výhradně ženskou záležitostí. „Dnes muži tvoří asi čtvrtinu pacientů, jelikož mají více medicínských indikací v důsledku stresu. V estetické medicíně u nich obvykle používáme vyšší dávky, na to musejí ošetřující dávat pozor. Chce to speciální trénink,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Pro krásu se trpět nemusí
Dnes se botulotoxin A aplikuje injekčně přímo do postižených svalů. Vnímání injekcí se u jednotlivých lidí liší. Někoho injekce trochu bolí, jiným vůbec nic nedělá, je však možné podat i vhodné anestetikum, tudíž není třeba se bolesti bát. „Pacienti mají strach z jedovatosti botulotoxinu, což při používaných dávkách není téma,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Účinky botulotoxinové kúry nastupují postupně během čtyř až sedmi dnů, někdy i později. Přetrvávají až 16 týdnů a vedou k povolení svalů většinou na tři až čtyři měsíce, někdy i déle. „Některá neseriózní centra slibují 9–12 měsíců, to ale rozhodně není pravda. Jinak tomu je u odstranění nadměrného pocení, kde botulotoxin funguje opravdu až 11 měsíců,“ dodává.
Aplikace botulotoxinu se neustále vyvíjí a je čím dál tím více efektivní. „Hlavním trendem je snižování dávek na jeden vpich, které činí ošetření více přístupné a bezpečnější. Se stejným množstvím se ošetří více lokalit a obličej vypadá harmoničtěji. Zcela „de mode“ jsou „mrtvé obličeje“ ze kterých přímo čiší použití botulotoxinu,“ pokračuje.
Botulotoxin má ale mnohem širší škálu využití, než by se mohlo na první pohled zdát. Málokdo ví, že jeho aplikací je možné bojovat i proti nadměrnému pocení. K jeho odstranění se do postižené oblasti aplikuje velmi tenkými jehličkami botulotoxin typu A. Princip účinku botulotoxinu spočívá v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy.„Botulotoxin se používá i v korekci jizev, a to před operací, aby bylo hojení klidné. Sám jizvy nezmění, ale pomáhá ostatním metodám – chirurgickým a laserům. Zajímavé je časování třeba před plasticko-chirurgickými úpravami (blefaroplastika – operace víček), kdy nejprve necháme plně působit botulotoxin, pokud ho bude pacient následně používat, aby výkon byl naprosto přesný,“doplňuje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Informujte se
Jako u všech léků, i u aplikace botulotoxinu se mohou objevit vedlejší účinky. Může dojít k nežádoucímu či přílišnému povolení svalů. U některých pacientů se mohou vyskytnout potíže s polykáním, změna hlasu, sucho v ústech, povislá či oteklá oční víčka, zdvojené vidění, vysychání očí či slzení. Jindy se mohou objevit příznaky podobné chřipce nebo bolest a zhmoždění v místě vpichu injekce. Tyto účinky jsou obvykle jen mírné a poměrně rychle ustupují. O možných vedlejších účincích se dozvíte více z příbalového letáku nebo od svého lékaře.
Více informací se navíc můžete dozvědět na nových stránkách věnovaných právě botulotoxinu - www.zivotbezvrasek.cz.