Život Norů byl odjakživa spojen s mořem. Po mnoho tisíciletí byli zdejší obyvatelé pouze lovci. Ti současní ovšem přistupují k rybám mnohem sofistikovaněji. Svědčí o tom i zajímavá historie rodinné firmy Nordlaks, která se věnuje chovu ryb na norských ostrovech Vesterálech, ležících nedaleko polárního kruhu.
Velká lososová revoluce
Souostroví Vesterály ležící za polárním kruhem patří společně s Lofotami k nejkrásnějším oblastem severního Norska. Právě tady se v roce 1989 začala psát poutavá historie firmy Nordlaks, která je dnes v Norsku největší rodinnou firmou zaměřenou na akvakulturu.
Tehdy se rodina zakladatele společnosti Inge Berg rozhodla začít podnikat v tzv. akvakultuře, tedy plánovaném chovu ryb spojeném s obhospodařováním vodních ploch. Koupili bankrotující rybí farmu v Hanøya Vesterålen, nedaleko od dnešního sídla firmy ve Stokmarknes, a hned v prvním roce vyprodukovali 150 tun lososů. Díky vynalézavosti, podnikatelskému duchu a jasně vytčenému cíli – tvořit smysluplné a trvalé hodnoty s respektem k přírodě – se stal Nordlaks brzy ikonou určující vývoj v tomto odvětví v severním Norsku. Dnes firma Nordlaks produkuje 42 000 tun lososů a pstruhů ročně, ovšem za podmínek, které zaručují co největší ohleduplností k chovaným rybám i životnímu prostředí.
Rybí teenageři vyžadují mimořádnou pozornost
Podnebí severních oblastí Norska ovlivňuje teplý Golfský proud a po celý rok se tu střídá mírné a slunečné léto s chladnější a tmavou zimou. Právě toto klima je spolu s čistým mořem kolem norského pobřeží ideální pro chov lososů. Společnost Nordlaks nyní provozuje 40 mořských sádek zaměřených na chov lososů a pstruhů, z nichž je obvykle využitých 18 až 20. Ty zbylé v tu dobu zůstávají prázdné a regenerují se.
Život všech lososů a pstruhů tu začíná ve sladké vodě ve vlastních zařízeních firmy Nordlaks. V prvních fázích života jsou všechny ryby choulostivé, a proto vyžadují mimořádnou péči, aby z nich mohl vyrůst tzv. smolt. To jsou vlastně „rybí teenageři“ o hmotnosti cca 100 g, připravení k přemístění do slané vody v mořských sádkách. Místní chovná stanice produkuje každý rok až 14 milionů smoltů. Každá ryba je dohledatelná. Je znám její původ, kde a za jakých podmínek vyrůstala, každá je ručně očkována proti nejčastěji se vyskytujícím chorobám. Tímto způsobem se daří úspěšně eliminovat potřebu antibiotik a jiných léčiv.
Lososi pod dohledem
V roce 2014 zde vzniklo moderní operační středisko pro sledování a řízené krmení ryb, kde probíhá non stop monitoring všech mořských sádek. V místnosti vybavené moderní počítačovou technikou se na velkých monitorech promítají záběry pořizované podmořskými kamerami umístěnými pod vodou a na hladině rybích sádek. Zaměstnanci tu nepřetržitě sledují ryby ve všech sádkách. Podle jejich chování dovedou například odhadnout, kdy spustit nebo ukončit krmení. Cílem je dostatečně nakrmit všechny ryby současně, ale zároveň neplýtvat krmivem. Je to důležité jak pro hospodaření společnosti, tak pro životní prostředí.
Každou zde chovanou rybu je možné sledovat. Ví se, kde žila a čím se živila. A co je nejdůležitější, ví se, co nejedla. Žádné GMO (geneticky modifikované organismy), antibiotika ani hormony. Díky tomu je i kvalita rybího oleje pocházející z těchto ryb prvotřídní a pochází z udržitelných a 100% dohledatelných zdrojů.