Zvonové, úzké a přiléhavé, s ležérně obnošeným vzhledem či trendovými prostřihy. Rifle na mnoho způsobů tvoří základ šatníku už řadu let. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu je denim. Ideální do jarního počasí jsou rovněž denimové košile, sukně, šaty či bundy, které mají jedno společné – důkladnou údržbu. Ale jak na ni? Ptali jsme se odborné textilní konzultantky Fashion Days Elišky Kadlecové.
Pod denimem si můžeme představit velmi pevnou a odolnou bavlněnou tkaninu s jemným úhlopříčným žebrováním, která se vyznačuje modrou barvou na líci a bílou na rubu. Hotový materiál se různými technikami broušení a oprání mezi kameny upravuje pro dosažení efektu poničení nebo pro naoko obnošený vzhled. Postupem času se začal do bavlny přidávat stretch,který dodává elasticitu a umožňuje tak vyrábět kalhoty upnuté na tělo.
„Údržba denimového materiálu je jednoduchá a je jedno, zda se jedná o kalhoty, sukně nebo šaty. Je potřeba dodržovat několik hlavních zásad. Denim je nutné prát naruby, aby se efekt obnošeného vzhledu zachoval pouze v těch místech, kde ho skutečně chceme mít. U kalhot je při praní samozřejmě vhodné pozapínat zipy, aby se v bubnu pračky neponičily. A rovněž je dobré mít na paměti, že nikdy nesmíme použít odstřeďování,“ radí odborná konzultantka Fashion Days pro zpracování a výrobu textilií Eliška Kadlecová a upozorňuje, že denim je barevně nestálý a je třeba ho vždycky prát jen se stejnobarevným prádlem.
V dalším kroku Eliška Kadlecová doporučuje denimové oblečení žehlit, protože tkanina změkne a krásně se vytvaruje. Nemusíte se bát pravidelné údržby, protože díky keprové vazbě je velmi odolný proti oděru a vydrží časté praní a žehlení. Při žehlení však dávejte pozor na složení oblečení, podle kterého nastavte stupně. Bavlna je sice látka, které snese tu nejvyšší teplotu, avšak případně přidaný stretch nikoliv. Hrozí velké riziko, že byste ho spálili.