ijournal.cz

Nejčastější dětské nemoci, které útočí v zimě

red Zdroj: Swiss 29.1.2015 Krása a zdraví

Dětský organismus je v sychravém počasí náchylnější k onemocnění. Obzvlášť letošní mírná zima virům
a bakteriím nahrává, ty se totiž množí ve vlhkém klimatu a v teplotách kolem 0°C. Jak se zákeřnými viry zatočit? Sepsali jsme pro vás nejčastější druhy nemocí, které hrozí vašim dětem, a jejich doporučenou léčbu.

Ilustrační_chřipka

Akutní rýma

Dokáže potrápit nejen děti, ale i dospělé. Jde o zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní a navíc vysoce přenosnou infekční záležitost. Šíří se vzduchem a kontaktem. Rýma by se měla léčit klidem na lůžku se zvýšeným příjmem tekutin, zejména teplého čaje. Léčbu urychlí rovněž aplikace nosních kapek. Pokud rýmou onemocní nejmenší, nejedná se pouze o banální potíž, ale o vážnější zdravotní komplikaci, protože novorozenci dýchají hlavně nosem a neumí ještě smrkat. Ulevit jim můžete nosními roztoky, ideálně přírodními, které uvolní ucpaný nos. Odvádí totiž nadbytečnou tekutinu ze zduřelé sliznice a snižují její otok. Pro miminka od 1 měsíce vyzkoušejte Physiomer Baby Hypertonický se 100% mořskou vodou bohatou na minerály. Pokud ale příznaky přetrvávají déle než 5 dní, poraďte se s lékařem.

Chřipka

Při chřipce dochází k prudkému zánětu dýchacích cest. Vyznačuje se rychlým nástupem, vysokou horečkou, svalovou slabostí a suchým dráždivým kašlem. Šíří se opět vzduchem a do organismu se dostane sliznicí dýchací.Kromě obligátního klidového režimu na lůžku a zvýšeného příjmu tekutin je potřeba dodat tělu vitamíny. Dostatečným příjmem vitamínu C, jehož hlavní funkcí je podpora obranyschopnosti organismu, je možné výrazně zkrátit dobu léčby.

IlustračníAngína

Též nemoc virového či bakteriálního původu, konkrétně zánět krčních mandlí a přilehlého okolí. Typickým příznakem jsou potíže s polykáním a bolest v krku doprovázená horečkou. V tomto případě domácí léčba nepomůže a je potřeba navštívit lékaře. Základem léčby angíny jsou antibiotika, od bolesti v krku uleví tzv. Priessnitzův obklad (mokrý kapesník, igelit, šátek) nebo cucavé protizánětlivé tabletky. Vhodné je zároveň kloktání odvaru ze šalvěje, které usnadní odkašlávání a pomůže při léčbě chrapotu.

Posilte dětskou imunitu

V útlém věku se imunita dítěte teprve vytváří, proto bychom měli podpořit jejich obranyschopnost, a připravit tak dětský organismus na útok virů. Mimo ovoce a zeleniny lze vitamíny čerpat i ve formě doplňků stravy. Maminky ocení Multiimun sirup, který je vhodný pro děti již od 1 roku. Obsahuje pro tělo cenné beta-glukany (získané z extraktu z hlívy ústřičné), nukleotidy a vitamin C. Zásadní vliv na imunitu má také střevní mikroflóra, jejíž přirozenou součástí jsou různé bakterie, jako bifidobakterie a laktobacily. Rovnováhu však snadno rozhodíte užíváním antibiotik, a proto její optimální činnost můžete obnovit podáváním probiotik. Děti mohou užívat například probiotické pastilky Swiss Laktobacílky pro děti. Obsahují 1,2 miliardy 5 různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií lidského původu. Navíc jsou bez barviv.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Swiss