Správná svačinka pro děti i dospělé
Dopoledne potřebujeme hodně energie, abychom zvládli pracovní povinnosti a naše děti zase náročné vyučování. Proto je důležité umět poskládat svačinu tak, abychom nebyli unavení, dokázali se soustředit a nebyli podráždění. Připravujte svačinu společně se školákem, uvidíte, že dítě se na ni bude těšit, protože si ji samo připravilo, obložilo ji svou oblíbenou zeleninou a samo ji zabalilo do ubrousku. Do boxíku mu vedle hlavní svačiny zabalte nakrájenou zeleninu, například mrkev nebo ředkvičky, nakrájené ovoce, například jablíčka.Náš tip:
Chelčicko — Lhenické ovoce, které je jiskrné, s bohatou škálou šťavnatých prvků, které mají doznívající výraz. Specifické vlastnosti tohoto ovoce (jako jsou svěžest, živost, kompaktnost) utvářejí hlavně přírodní podmínky z dané oblasti. Ovoce z Chelčicko — Lhenické oblasti vyniká oproti plodům z jiných krajů přirozeně vyváženým poměrem mezi cukry a kyselinami. Nabídněte dětem jablíčko, švestku anebo jiný kousek ovoce, který si oblíbí nejen oni.
Za historií francouzské cibulačky
Cibulová polévka je jedním z nejstarších pokrmů. Předpokládá se, že existuje už od doby, kdy se začala cíleně pěstovat cibule. Největšího rozmachu se cibulačka dočkala v antickém Řecku a Římě. Byla to velmi levná a nenáročná plodina, která posloužila jak hladové chudině, tak císařům. Předpokládá se, že svou nynější podobu získala až ve Francii na přelomu 17. a 18. století. Předtím se totiž nedělal žádný karamelizovaný cibulový základ, ale cibule se jen vařila. Karamelizace cibule je dnes hlavní nosný prvek chuti cibulačky.
Neexistuje žádný pevně stanovený a jediný správný recept. Všude se cibulačka připravuje trochu jinak. Zásadním předpokladem je ovšem vždy důsledná karamelizace cibule.
Francouzská cibulačka
(recept z minikuchařky Kvalitního evropského výrobku)
7 lžic olivového oleje
2 stroužky česneku
900 g Všestarské cibule
2 lžíce hladké mouky
2,3 litru drůbežího vývaru
200 ml červeného vína
1,5 lžičky soli
černý pepř
16 krajíčků bagety
60 g nastrouhaného sýra typu ementál
petrželka na ozdobení
Smícháme 3 lžíce oleje s utřeným česnekem, zakryjeme a necháme stát. Zbytek oleje rozpálíme a dusíme na něm plátky Všestarské cibule dozlatova. Přidáme mouku, vývar, víno, sůl a pepř. Uvedeme do varu a pod pokličkou vaříme mírným varem 15 minut. Plátky bagety potřeme po obou stranách směsí česneku a oleje. Pečeme je 10 minut dokřupava. Do každého talíře vložíme dva krajíčky bagety a přelijeme polévkou. Posypeme sýrem a podáváme se zbylou opečenou bagetou. Nakonec ozdobíme petrželkou.
Konečně ten správný říz
Chcete, aby vaše vaření mělo konečně ten správný říz? Inspirujte se našimi pivními recepty.
Ingredience:
4 plátky Jihočeské nivy
1 vejce
4 lžíce hladké mouky
pivo s CHZO České pivo
Sůl
Postup:
Z vajíčka, mouky a piva uděláme hustější těstíčko, které jen zlehka osolíme.
V těstíčku obalíme plátky nivy a rychle je usmažíme dozlatova. Podáváme se salátem a zeleninou.
Pivní kapr
Ingredience:
4 porce kapra
0,25 l světlého piva s CHZO České pivo
olej
cibule
sůl, sladká mletá paprika, drcený kmín, pepř
citron
pažitka
Postup:
Kapra osolíme, opepříme a pokapaného pivem necháme v chladu asi hodinu
odležet. Na oleji osmažíme nakrájenou cibuli. Na základ dáme porce kapra a zalijeme pivem, přidáme mletou papriku a kmín. Dusíme doměkka. Naservírovaného kapra pokapeme citronem a posypeme nasekanou pažitkou. Podáváme s bramborem.
Pivní chléb
Ingredience:
350 g hladké mouky
150 g žitné mouky tmavé chlebové
290 ml piva s CHZO České pivo
10 g soli
20 g droždí
5 g drceného Českého kmínu (lžička)
Postup:
Droždí rozdrobíme do piva, pořádně promícháme a do směsi prosejeme obě mouky promíchané se solí a přidáme Český kmín. Těsto zpracováváme tak dlouho, až přestane být lepivé, případně přisypeme trochu hladké mouky. Necháme hodinu odpočívat v misce vymazané olejem. Následně vytvarujeme a vložíme do vymazané chlebové formy. Těsto kyne přibližně 2–3 hodiny. Chleba pečeme v předehřáté troubě na 220 °C tak dlouho, dokud není zlatý a na poklep nezní dutě.
Více informací na www.oznaceni-eu.cz