Jako v pohádce se ocitne ten, kdo zavítá do krásné šumavské krajiny a projde ji křížem krážem pěšky nebo projede na kole. V zimě se pak prohání v rozsáhlých kopcích po běžeckých stopách. Po celý rok má Šumava co nabídnout, tak abyste se cítili pohádkově. Na našem nedávném výletě po stopách Krále Šumavy jsme zažili až neuvěřitelnou atmosféru a kromě spousty informací, ze kterých budeme čerpat hodně dlouho, jsme nabyli i tolik potřebnou energii.
Přírodní krásy Národního parku Šumava každoročně lákají k návštěvám tisíce turistů, kteří se poté pravidelně vracejí, aby stále obdivovali i objevovali něco nového. Proslulá ledovcová jezera Laka, Prášilské, Plešné, Čertovo a Černé u Železné Rudy, zbytky pralesů a historií opředená rašeliniště. V naší zemi jich nenajdete tolik, jako právě tady. Nejrozsáhlejší vodní plocha v Čechách jakou je Lipenská přehrada, je pomyslným zlatým hřebem této oblasti, která se táhne podél původní jihozápadní hranice ČR s Německem a Rakouskem.
Spolu s Národním parkem Šumava tvoří nejstarší park Německa – Národní park Bavorský les - největší souvislé zalesněné území ve středu Evropy. Doslova ráj na zemi, nedotčený necitlivým zásahem člověka. Romantická údolí, rozsáhlé louky, vrcholy hor Falkenstein, Ráchel, Luzný a hlavně všudypřítomný lesní vzduch vyhledává stále více turistů. Velkým lákadlem shlédnout oblast z ptačí perspektivy je určitě nejdelší stezka v korunách stromů na světě, otevřená před pěti lety v Neuschönau . Měří 1300 metrů, dřevěná lávka je bezbariérová, cestu na vrchol zvládnou i malé děti, rodiče s kočárkem a starší lidé. Za odměnu se dostane z vyhlídkové 44 m vysoké věže pohled nejen do blízké okolní krajiny, ale až na Alpské pohoří. Cestou na vrchol jsou pro dobrodružné povahy nachystány tři zážitkové stanice s lanovými prvky, kymácející se lávkou, visutou hrazdou a kladinou. Pro zvídavé zájemce je pak po celé délce připraveno šest naučných didaktických tabulí. Výklad lze absolvovat i s průvodcem.
Leden – Březen | 9:30 – 15:30 hodin |
Duben | 9:30 – 18:00 hodin |
Květen – Září | 9:30 – 19:30 hodin |
Říjen | 9:30 – 18:00 hodin |
Listopad – Prosinec * | 9:30 – 15:30 hodin |
* od 24.11 do 7.12.2014 a 24.12.2014 je stezka uzavřena
Vstupenky lze u pokladny zakoupit nejpozději 60 min.před koncem otevírací doby, ve stejnou dobu je také možné zahájit poslední přístup na stezku. Při špatném počasí (bouřka, krupobití, vichřice,námraza) musí zůstat stezka uzavřena.
Vaše vyhládlé žaludky potěší nabídka pokrmů v přilehlé restauraci. Tradiční bavorská jídla a perfektní servis jsou zárukou bohatého gastronomického zážitku a chvíle odpočinku.
Těsně u českých hranic, tisíc metrů nad mořem, se do minulosti vrátíte ve skanzenu Finsterau. V Bavorském lese byl pro původní obyčejné obyvatele život velice krušný díky těžkým přírodním podmínkám, což je vidět na každém kroku. Zimy byly tak dlouhé a kruté, že sněhem kolikrát zapadla na několik týdnů i celá stavení až po střechu. Rekonstruované chalupy a jejich vybavení do původního stavu jsou důkazem nelehkého žití. Ve skanzenu jsou k vidění vedle sebe i rozsáhlá selská stavení s velkými dvory, hostinec, kovárna bohatších a vlivnějších domorodců. Navzdory útrapám všedního dne si sedláci i nádeníci našli chvíle, kdy se aspoň na chvíli šli pobavit a mohli zažít chvíle radosti, štěstí. Ve Finsterau určitě stojí za shlédnutí besídka citlivě rekonstruovaná dle dochované literatury na důkaz kulturnosti původních lidí.
Podobnou samostatně stojící tančírnu nenajdete v širokém okolí. Památka má rozhodně nezměrný význam pro folkloristiku a sociální historii i mimo hranice regionu.
Nynější aktivity muzea ukazují život a práci starých časů v pestrých programech po celý rok. Na speciálních výstavách, kurzech i prohlídkách se dostane každému zájemci mnoho informací o zvycích, starých řemeslech, které lze zažít na „vlastní kůži“. Zaujalo nás například nocování na statku Tanzerhof, vlastnoruční zpracování mléka na máslo, pečení těsta nebo práce na tamní zahradě, bylinkové vaření a mnoho dalšího, to vše spojené s následnou ochutnávkou vlastních výrobků. Podrobnosti na webové stránce: freilichtmuseum.de. Muzeum zajišťuje i tlumočení do českého jazyka. A jak si pochutnáte v místní restauraci … ? Jedna báseň.
Z Finsterau je to do Bučiny, významnému místu tohoto regionu, pouhých 5 km. Tehdy nejvýše položenou vesnici na Šumavě (1200m, v němčině Buchwald) založenou kolem roku 1770 dostihla po necelých 180 letech života zvěrstva páchaná v 50. letech minulého století. K totálnímu vysídlení 50 domů došlo v roce 1946, obec zaniká a tak prvenství přebírá nedaleká Kvilda, nyní jako vyhledávané rekreační středisko. V roce 1956 byly všechny stavby srovnány se zemí.
Dnes na Bučině, údajně nejdeštivějším místě na Šumavě, nalezneme kapličku z roku 1992, odpočívadlo s překrásným výhledem přes Knížecí pláně na jižní oblast národního parku. Za jasného počasí lze dohlédnout do Bavor a je dokonce vidět alpské pohoří 260 km odsud vzdálené. Nám na výletě počasí neuvěřitelně na začátek října přálo a tak jsme si nádherný pohled umocněný podzimně zbarveným listím plně vychutnali.
Procházka do okolí hotelu vede Bučinou, respektive tam kde ves stála. Z budovy celního úřadu s kasárnami finanční stráže, fořtovny, mlýna, hájovny, školy, pily nebo spořitelny zbyly jen ruiny. Na místech kde stály je vidět pouze hromady kamení a vzrostlé stromy. Byl zde i rybník, v obci měli svůj rozvod vody a dokonce malou elektrárnu. Výletníci nacházeli svá útočiště v řadě hostinců a hotelů. O všem se už dovídáme jen z historických pramenů a od pamětníků, kteří nelehkou dobu vysídlování zažili na vlastní kůži. Totální devastace se nevyhnula ani kostelu a hřbitovu. Svaté místo připomíná dřevěný kříž a náhrobky, které s kaplí naštěstí procházejí rekonstrukcí.
Od roku 2008 stojí za pozornost na Bučině, těsně vedle hotelu, věrohodně postavená replika signální stěny železné opony včetně zátarasů, pozorovatelny a tabulí. Reprezentuje pomyslný památník pro české i bavorské turisty. Na výletech v okolí Bučiny na vás dýchne jakési tajemno a až mrazí v zádech, když se dovídáte o bytí a nebytí lidí, jejich osudů uprostřed lesů za totality, kde dodnes zůstalo i několik bunkrů opevnění původních československých západních hranic. Pozornost si tato těžká doba našeho národa určitě zaslouží a měla by se o tom neustále dozvídat i mladá generace. Vydejte se proto na svých toulkách Šumavou i se svými potomky po stopách Krále Šumavy odsunutého Němce, dříve pašeráka, posléze převaděče Franze Kiliana Nowotneho, který pomohl na svobodu stovkám našich lidí na svobodu v letech 1948 a 1951.
Zastavte se u pomníčku postaveného na památku převaděčům v místě, kde se utečenci shromažďovali, nacházející se právě na trase kanálu č. 54, jak ho označila SNB a STB. Na hranicích bylo tehdy zastřeleno 180 lidí, dalších 88 zahynulo na drátech s vysokým napětím. „Pomníček zde bude připomínat tu nešťastnou dobu, kdy byli lidé a jejich rodiny zavíráni do kriminálu a jinak perzekuováni,“ řekla členka kruhu porozumění Květa Pěničková, se kterou jsme se mohli osobně seznámit a napřímo popovídat o nespravedlnosti a temnosti minulého režimu.
Komfortní ubytování po celodenním výletu třeba na in-linech nebo koloběžce (nových tratí je tu dostatek a vedle kol je rovněž zapůjčí) naleznete v hotelu s příznačným názvem Alpská vyhlídka, původní název Pešlova chata. Objekt zůstal z bývalé Bučiny jako jediný po odsunu Němců, svého znovuzrození se dočkal teprve před pár lety. Čekání se ale vyplatilo. V 15 stylově vybavených pokojích či apartmánech s vlastním balkónem se vám dostane odpočinku a servisu od příjemného personálu na té nejvyšší úrovni.
V hotelu si můžete vybrat stravování ve dvou restauracích, v přízemí bufetový typ s velkou terasou a samostatným zázemím, v prvním patře si regionální kuchyni, speciality z ryb či zvěřiny dopřejete v restauraci vyhrazené pouze pro hotelové hosty. V salonku lze uspořádat různé rodinné oslavy, hotel je vyhledávaným místem i pro svatby nebo různé firemní akce a setkání. Parkování přímo u hotelu je samozřejmostí.
Za zmínku určitě stojí hotelové relax centrum s vířivkou, saunou a parním boxem s možností výhledu do okolí (za příznivého počasí).
Náš tip na příjemně strávený Silvestr 2014/15 v hotelu Alpská vyhlídka.
Ojedinělý balíček na tři noci se snídaní se silvestrovskou večeří o pěti chodech a navíc dvouhodinový vstup do wellnessu byste si neměli nechat ujít. O půlnoci vypukne ohňostroj, nebude chybět novoroční přípitek a rautové občerstvení. O zábavu se postará živá hudba. Cena balíčku je 5 600 Kč za osobu ve dvoulůžkovém pokoji, kapacita je pouze pro 30 hostů, proto tuto mimo mimořádnou nabídku určitě zahrňte do svých tipů, jak a kde strávit vstup do Nového roku. Objednávky a více informací na: hotel@alpskavyhlidka.cz.