Beata Rajská rozhodně nepředstavuje typickou ženu v domácnosti. Místo toho, aby v těchto dnech pekla cukroví, šije opět šaty pro panenky. A nejen ona sama. Mnoho dalších českých i zahraničních módních návrhářů se zapojilo do úspěšného charitativního projektu na pomoc Fondu ohrožených dětí. Návrháři ušijí pro panenky Barbie originální šaty a oblečené panenky do těchto modelů se poté budou dražit v rámci galavečera.
Projekt s názvem PINK CARPET: HELPING DOLLS propojuje originální módu známých i začínajících českých i zahraničních módních návrhářů s ikonickou panenkou Barbie. Slavnostní galavečer, kde se budou panenky Barbie v jedinečných modelech dražit, proběhne už 7. prosince 2017 v kostele sv. Anny ve Zlaté ulici na Starém Městě v Praze od 19. hodin. Celý výtěžek z dražby bude věnován Fondu ohrožených dětí, konkrétně pražským Klokánkům (tedy zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc). „Některé děti si prošly otřesnými věcmi, až si člověk říká, jak to takové „malé bytosti“ můžou vůbec zvládnout a obdivuje tety a všechny lidi kolem, kteří se obětavě o ty děti starají a snaží se jim aspoň trochu jejich bolavé duše zahojit. A pak si taky člověk uvědomí, jaké měl štěstí, že měl normální fungující rodinu, kde ho měli rádi,“ zaznělo z úst organizátora akce Františka Anděla, který se spolu s Kristinou Kloubkovou ujme zároveň i moderátorského žezla.
„Myslím si, že věnovat se opuštěným nebo týraným dětem, je moc důležité a přispět na podobnou věc mi přijde skvělé. Navíc se mi i líbila myšlenka s panenkami,“ potvrzuje jeho slova přední česká návrhářka Beata Rajská a prozradila také, z čeho vychází její model pro letošní dražbu:„Šaty vychází z mé aktuální kolekce Pipilotta (Pipi Dlouhá punčocha), která je inspirovaná dětstvím. Souvisí s tím, že láska, kterou dostaneme v dětství, nás potom provází celý život. No a Pipi Dlouhá punčocha byla moje nejoblíbenější postavička, proto ten název.“
To, že panenky a jejich modely jsou opravdu jedinečné, dokazuje i výběr zvolené látky: „Chtěla jsem hned od začátku, aby byla panenka jedinečná a věděla jsem, že tato látka ještě nikdy nebyla použita a taky nebude. Je to organ látka tkaná ve Švýcarsku, na které jsou dětské kresby, které namalovaly tři holčičky. Unikátní je právě proto, že jsou na ní ty autentické kresby. Tento materiál jsem použila ještě u čtyř mých šatů a to je vše. No a víc na celém světě není. Všem panenkám, které jsme kdy v butiku oblékali, říkáme Bibi, ale tato se jmenuje Baby. Také při focení padl názor, že je podobná Jitce Asterové a já se tomu nebráním,“ rozpovídala se Beata.
Vášeň pro módu provází úspěšnou návrhářku už od dětství. „První velkou panenku mi rozbily sestřenice a pak už jsem tíhnula jen k těm úplně malinkatým panenkám, kterých jsem měla nespočet a které jsem oblékala. Vlastně asi i odtud pramení moje záliba v navrhování a šití, protože moje panenky měly neskutečné skříně a šatníky. Úplně vidím i střihy jejich kalhot nebo kabátků,“ smála se Beata při vzpomínce na dětská léta.
Úkolu ušít šaty pro charitativní projekt Františka Anděla a designéra Adama Ptáčka se zhostily mimo jiné i dámy, jejichž profese s jehlami a látkami nemá příliš společného. Stejně jako pro módní návrháře a oba organizátory je i pro Ivu Pazderkovou a Dagmar Peckovou stěžejní smysl akce a tedy to, že se jedná o pomoc ohroženým dětem. Z vod módní branže přijali nabídku návrháři jako Alice Abraham, Klára Nademlýnská nebo Jakub Polanka. Ze zahraničí můžeme jmenovat Eleonoru Stefanel z italské oděvní firmy Stefanel. Originálním modelem přispěl také Adam Ptáček nebo vyhledávaný kadeřník Libor Šula a mnoho dalších. Zastoupení zde mají i šperkaři a návrháři obuvi, takže se můžeme těšit na opravdu zajímavé modely.
Dražby se zúčastní řada známých osobností. Vítáni jsou ale také zájemci z řad veřejnosti, sběratelé panenek Barbie, filantropové a milovníci módy. Zkrátka každý, kdo rád pomůže dětem, jimž osud příliš nepřál.