Sluníčko, dlouhé teplé večery, dovolená… Léto přináší spoustu příjemných zážitků. Jak si ho ale užít, i když je vedro občas únavné a místo lenošení na pláži se potíte v práci? Připravili jsme pro vás pár tipů, které můžete vyzkoušet třeba hned.
Inspirace z jihu
Když se v létě díváte na předpověď počasí, nebývá v teplotních maximech v našich končinách a na slunném jihu Evropy žádný velký rozdíl. Výrazně se však liší náš denní režim – o siestě při poledních vedrech si můžeme nechat jen zdát. Do určité míry ale můžete svůj program v parných dnech upravit. Zkuste si přivstat a úklid a vše potřebné doma obstarejte, dokud je chladno. Pokud můžete, vyrazte dřív i do práce a co nejvíce jí odbavte před tím, než teplota vyšplhá do závratných výšin. Ve vleklých vedrech možná vaše výkonnost nebude úplně ideální. Zkuste si dělat častější přestávky a osvěžujte se, jak jen můžete. Skvělou svačinkou může být třeba meloun nebo salátová okurka, která se hodí i jako náhrada za pečivo, třeba pod domácí pomazánky.
I když jsou vedra vyčerpávající, je dobré se udržovat v kondici a nezanevřít na pohyb. I na sport si ale najděte čas brzy ráno nebo později k večeru, kdy je chladněji. Výjimkou je samozřejmě plavání, na které se v létě těšíme. Nezapomínejte, že vedro může být zátěží pro srdce. Proto by starší lidé a lidé s nemocemi srdce měli být na sebe v tomto období opatrní a měli by vyhledávat spíše stín a klidový režim.
Užitečná rada: V létě je důležité správně větrat, abychom vedro udrželi co nejdéle za okny domova či pracoviště. Intenzivně větrejte, jen dokud je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř. Opět to znamená otevřít okna brzy ráno a později večer. Pokud necháte během dne okna vyklopená tzv. na ventilačku, možná budete mít chvíli příjemný pocit, ale místnost se zpravidla brzy zahřeje. Mnohem lepší je během horkého dne zkusit tzv. řízený průvan a jinak mít okna zavřená. Pokud do nich svítí sluníčko, nezapomeňte mít zatažené rolety.
Voda základ života
V letních parnech by nás měla voda doprovázet na každém kroku. Obvykle se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin denně. Pro lepší osvěžení si můžete do džbánku s vodou přidat nejen kolečka citrónu, ale také bylinky. Odbornice na přírodní léčbu Hana Jánská doporučuje například mátu nebo meduňku.
Zatímco o doplnění tekutin se v létě mluví poměrně dost, stranou zůstává podpora organismu tak, aby s tekutinami dobře hospodařil, a to včetně vylučování. Léto si přitom lépe užijeme s pocitem lehkosti bez zbytečně zadržované vody. Jak na to? Nezapomínejte, že správný pitný režim je základ a že pít je zkrátka třeba, i když máte pocit, že máte vody v těle až dost.
Podívat se ale můžete například na obsah sodíku v potravinách, které konzumujete. Právě tento prvek, jehož významným zdrojem je kuchyňská sůl, může souviset se zadržováním vody v tkáních mimo buňky. Protože je sůl velmi častým konzervantem, může být vysoký obsah sodíku i v potravinách, ve kterých bychom jej nečekali, například ve sterilované zelenině. Naše tělo sodík potřebuje, a tak není cílem ho ze stravy vynechat. I v jeho případě však platí okřídlené „všeho s mírou“.
Vyzkoušejte: Ke správnému vylučování vody z organismu přispívají také některé bylinky. Patří k nim například kopřiva dvoudomá, která podporuje normální činnost ledvin a celkové osvěžení těla, nebo jalovec obecný mající příznivý vliv i na přirozenou obranyschopnost organismu a na normální trávení. Snadno si je můžete dopřát například v doplňku stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte, který navíc obsahuje výtažky z petržele a břízy bílé.
Dary přírody
V létě trávíme venku více času, a tak se můžeme sami přesvědčit, jak mocná umí být příroda čarodějka. Dary přírody lze vyzkoušet i v péči o tělo.
Slunce a slaná voda na dovolené u moře mohou namáhat vlasy. „V létě je proto zkuste prolévat odvarem z kopřiv, který si snadno připravíte z osmi polévkových lžic sušených kopřiv. V hrnci je zalijte vodou, přiveďte k varu a nechte povařit asi minutu. Poté nechte louhovat. Jakmile bude odvar vlažný, je čas ho scedit a použít,“ radí Hana Jánská, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin.
Ani pro pleť nejsou sluneční paprsky vždy výhrou. Pokud se na sluníčku zdržíte déle, dopřejte jí třezalkový olej, který si můžete vyrobit i doma. Hana Jánská popisuje, jak na to: „Čerstvými nebo sušenými květy třezalky naplňte přibližně 1/3 sklenice, kterou dolijte kvalitním olejem. Může být olivový, lněný nebo třeba za studena lisovaný slunečnicový. Poté nechte na slunci louhovat přibližně jeden měsíc. Během této doby směs občas protřepejte a počítejte s tím, že se olej zbarví do červena. Nakonec slijte přes plátýnko a uchovávejte v tmavých lahvičkách.“ S kůží natřenou olejem už ale na sluníčko nevycházejte, jinak hrozí, že se rychle spálíte. Mimochodem, třezalkový olej můžete využít nejen k péči o pleť, ale i při relaxační masáži – třeba po náročné letní túře.
Bylinky uplatníte nejen v péči o tělo, ale také při vlahých letních večerech, kdy vás při posezení v přírodě obtěžují komáři. „V takovém případě může pomoci esenciální olej z levandule. Použít lze třeba do aromalampy. Nebo ho přidejte do masážního oleje, kterým si potřete pokožku,“ říká Hana Jánská.
Může se hodit: K létu patří i pot, který pomáhá regulovat teplotu těla. V moderní společnosti bohužel není vítaným společníkem, a tak asi všichni toužíme mít pot pod kontrolou. I v tomto případě můžete vyzkoušet sílu bylinek. K udržení normální míry pocení přispívá mimo jiné šalvěj lékařská. Extrakt z ní je obsažen například v doplňku stravy Liftea Šalvěj+yzop, kde jej, jak už název napovídá, doplňuje ještě výtažek z květu méně známé byliny, kterou je yzop lékařský.
Liftea výbava na léto
Liftea Hloh, jmelí, česnek: Hýčkejte v létě své srdce
Letní vedra mohou být zátěží pro srdce. Potěšit ho můžete bylinami, které mají příznivý vliv na správnou činnost srdce a cévní i oběhové soustavy. Patří k nim hloh obecný, ale i poměrně málo známý antioxidant, kterým je jmelí bílé, nebo česnek setý, který bývá kvůli častému využití při přípravě pokrmů nazýván také česnek kuchyňský.
Kombinaci těchto bylin v praktické formě tobolek přináší doplněk stravy Liftea Hloh, jmelí, česnek, jehož doporučená maloobchodní cena je 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více informací o něm najdete na www.zdravi-liftea.cz.
Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
Liftea Šalvěj+yzop: Pocení pod kontrolou
Zachovat si pocit svěžesti může být v parném létě náročné. Nepřispívá k němu ani pocení, které příliš neoceníme, i když víme, že pomáhá regulovat teplotu našeho těla. Kromě dodržování běžné hygieny můžete vyzkoušet i některé přírodní látky podporující udržení normální míry pocení. Patří k nim například šalvěj lékařská, která má navíc příznivý vliv na hormonální rovnováhu nebo přirozenou obranyschopnost organismu.
Extrakt z nati šalvěje a yzopu lékařského obsahuje doplněk stravy Liftea Šalvěj+yzop. Jeho doporučená maloobchodní cena je 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více se o něm dozvíte na www.zdravi-liftea.cz.
Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
Liftea Bylinky na odvodnění forte: Léto bez zbytečně zadržované vody
To poslední, co v letních šatech potřebujeme, je pocit, že máme cokoliv navíc. A to včetně zbytečně zadržované vody. Proto je důležité dohlédnout nejen na správný pitný režim, ale také podpořit tělo, aby s tekutinami dobře hospodařilo. Ke správnému vylučování vody z organismu přispívají i některé bylinky. Patří k nim kopřiva dvoudomá, která podporuje normální činnost ledvin, nebo jalovec obecný mající příznivý vliv také na normální trávení nebo přirozenou obranyschopnost organismu.
Výtažky z kopřivy, jalovce, ale také z petržele a břízy bílé obsahuje doplněk stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte. Pořídit jej můžete za doporučenou maloobchodní cenu 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více informací najdete na www.zdravi-liftea.cz.
Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
Kompletní nabídku doplňků stravy značky Liftea najdete na www.zdravi-liftea.cz.
Pořídit je můžete v lékárnách, prodejnách dm a dalších vybraných drogeriích, ale také na novém e-shopu www.liftea.cz.