ijournal.cz

„Křišťálové údolí“ nabízí zážitky, které jinde nenajdete. Přijeďte se přesvědčit!

-eso Zdroj: foto: -eso-, Edita Volková 5.7.2022 Cestování
skaliskaPrázdniny nabírají na vyšších obrátkách, dovolená klepe na dveře a vy se stále rozmýšlíte, kam se o volných dnech vydat. Pokud padla volba na tuzemsko, usnadníme vám pak volbu konkrétní lokality, kde se potkává bohatá historie a krásná příroda s horskými masivy, loukami, říčkami i zurčícími potoky. A zároveň s přátelskými lidmi, jejichž předci se proslavili svým sklářským umem, které nemá jinde ve světě obdoby, a které naštěstí trvá v této oblasti dodnes. Vítejte v Křišťálovém údolí.

Naleznete ho mezi horskými masivy Libereckého kraje od Kamenického Šenova až po Harrachov. Chráněná krajinná oblast Lužické hory s charakterem sopečného pohoří výšky do 800 m n.m. s všudypřítomným pískovcem čeká na vaše objevování. Oproti Krkonoším nejsou zatím tolik frekventované, můžete tak nerušeně obdivovat skalní města, zalesněné příkré stráně s listnatými stromy, převážně vzrostlými buky a především horské lučiny, nejkrásnější u nás.

Navazující Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím Česka zasahujícím až do Polska. Udivují náhorními plošinami z nichž se zvedají žulové vrcholky. Na výletech po dlouhých lesních cestách narazíte na četná rašeliniště a mokřady. Říčky se ve slunci blyští úlomky skla a korálků dokazující sklářskou činnost, děti se tak zabaví jejich sbíráním a vy se můžete nerušeně kochat přírodními krásami. To, že z hluboka dýchat místní čistý vzduch není snad ani nutné zmiňovat …

Jizerské hory

Táhlé hřebeny Krkonoš jsou ze tří zmiňovaných pohoří nejvyšší, kterému dominuje Sněžka, ale jsou také nejnavštěvovanější. I tak naleznete odlehlá zakoutí dopřejí klid a relaxaci. Putování po Krkonošském národním parku na kole nebo pěšky zaručí nezapomenutelné zážitky i pro ty nejnáročnější cestovatele. Vodopády, bublající prameny, nekonečné pláně a údolí s charakterictickými roubenkami, stojí za návštěvu v každém ročním období.

image hory

Dostatek přírodních surovin ( voda, dřevo, písek) byl důvod, proč se do Křišťálového údolí skláři před více než 600 lety přesídlovali a snažili se nalézt živobytí, které vůbec nebylo jednoduché a i dnes za pomoci nových technologií patří k těm náročnějším. Profesionálně foukat do sklářské píšťaly a vytvářet z planoucí hmoty rozličné tvary nemůže opravdu každý a trvá to dlouhé roky, než sklářský mistr bravurně ovládne své řemeslo. I když spousta hutí v průběhu staletí zanikla, sklářské rody vymřely, dost skláren a vyrábění zázračných produktů přetrvává. V Novém Boru je k vidění barevné sklo dekorované malbou a rytím, v okolí Kamenického Šenova lustry s křišťálovými ověsky, v Poniklé foukané perle určené k výrobě ozdob zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Železný Brod zase proslavily skleněné figurky nebo užitkové sklo.

skleněná výzdobašaty























Na webových stránkách www.crystalvalley.cz najdete praktické informace o exkurzích do provozů, kde je možnost osobně si vyzkoušet sklářské řemeslo v rámci rozličných workshopů. Většinou je nutné se předem objednat. Dopuručujeme několik míst, které jsme měli možnost nedávno v rámci putování po severu Čech navštívit díky liberecké Agentury regionálního rozvoje.

sklárna Harrachov

Perličkové ozdoby z Poniklé

Rodinná firma Rautis vyrábí skleněné perly a vánoční ozdoby už od roku 1902 dle klasické staré technologie foukáním. V dílnách v Poniklé v rámci individuálních exkurzí si můžete vyzkoušet výrobu skleněných perlí, jejich stříbření, barvení, malování a řezání. Na tyto postupy navazuje splétání vánočních ozdob, což si můžete vyzkoušet v tamní kreativní dílně. Vše je ruční práce, během exkurze zjistíte, že každá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu. Oblíbené jsou v předvánočním čase firemní workshopy na výrobu ozdobiček např. v rámci večírků. „Přijedeme přímo za Vámi, veškerý materiál máme s sebou“, prozrazují v Rautisu a zvou do kamenného obchodu v Poniklé č. 153, kde můžete vybrat z více než 600 druhů. V nabídce jsou kreativní sady – tzv. hobby sety, které obsahují materiál na jednu ozdobu a podrobný návod pro domácí tvoření.

ozdoby
Rautis

Pačinek Glass

Vedle kostela v Kunraticích u Cvikova se nachází sklárna mistra skláře Jana Pačinka, známého také daleko za hranicemi ČR. Dlouholeté zkušenosti a možnost spolupráce s největšími umělci, architekty a designéry (zmiňme Petra Novotného, architekta Bořka Šípka) ho inspirovala k založení své vlastní umělecké značky Pačinek Glass s ohromným věhlasem. Samotná sklárna byla slavnostně otevřena v roce 2015 v prostorách bývalé traktorové stanice. Součástí areálu je tradiční huť, brusírna, prodejní galerie moderního skla a unikátní Křišťálová zahrada s přírodními rostlinami v kombinaci se skleněnými výtvory. V Křišťálovém chrámu, již zmíněném kostele Povýšení svatého Kříže od roku 1965 coby kulturní památka, probíhá kromě výstavy Pačinkova skla od 10. 6. do 30. 10. část dvojvýstavy připravená Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou společně s firmou Pačinek Glass ke stému výročí narození výjimečných osobností českého uměleckého sklářství – Miluše a René Roubíčkovi – 100.

sklárna
zahrada
kostel

Sklárna na Novém světě v Harrachově

Nejstarší fungující sklárna na světě byla po dlouhých 300 let spojena s rodem Harrachů, posledních 25 let patří rodu Novosadů. Zakladateli nové tradice Františkovi se podařilo udržet prestiž firmy, navíc dokázal vybudovat unikátní komplex sklárny, pivovaru, muzea a pivních lázní turisty hojně navštěvovaných. Nelehká doba dvouletého covidu a současného zdražování energií a plynu donutila podruhé zvýšit ceny o třetinu, ve sklárně však věří v lepší zítřky. Tradice ručně vyráběného foukaného, broušeného, rytého i malovaného skla ve sklárně na Novém světě stojí za připomenutí. Rádi vás přivítají celoročně a vězte, jeden den vám stačit na návštěvu nebude. Ubytovat se je možné v jejich vlastním hotelu a užít si atmosféru naplno.

sklárna Harrachov
pivní lázně

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Jablonecké muzeum připravilo od června stálou expozici 3.000 vánočních ozdob s názvem „Svět zázraků“ s nejrozmanitějšími motivy a designy. Výstava se koná v nové skleněné přístavbě muzea ve tvaru krystalu. Autorem instalace je designér Jakub Berdych Karpelis. „Nekonečný příběh bižuterie“ – další expozice prezentující vývoj světoznámé jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Představeny jsou bižuterní kameny, skleněné perle a perličky, skleněné knoflíky, kovovová bižuterie, skleněné náramkové kroužky – bangle či bižuterie z plastů a dřeva, zvláštní prostory jsou věnovány prezentaci mincí a medailí. Po celé letní prázdniny lze v rámci běžného vstupného navštívit stálý prázdninový ateliér, s tvůrčími dílnami určenými především pro rodiny s dětmi.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec n. N.
ozdoby

Rok 2022 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen mezinárodním rokem skla. Projekt má za cíl přilákat k tomuto řemeslu nové lidi, nadchnout je pro sklářství a bižuterii. K této příležitosti je plánována velká řada akcí. Ještě o letních prázdninách stihnete v Liberci Crystal Valley Week 23. – 28. srpna 2022. Sklo bude doslova na každém kroku, v ulicích, na náměstí se můžete těšit na mobilní postavenou pec a dílnu. Městem bude projíždět historická tramvaj, v programu dalšího doprovodného programu je módní přehlídka, koncert na skleněnou flétnu, korálkové dílničky a mnoho dalšího. O víkendu 12. – 13. listopadu 2022 se můžete inspirovat třeba na vánoční nákupy přímo u výrobců v rámci podzimní akce Křišťálového údolí. Stačí se kamkoli vydat, mít dobrou náladu a oči dokořán! 



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

-eso

Zdroj: foto: -eso-, Edita Volková