Praha: Poloprázdné hlavní město bez svatebních focení cizinců
Kde se občerstvit? V centru Prahy se teď nemusíte bát navštívit restaurace. Ty, které byly zaměřené na turisty, totiž musely zlevnit, a tak svíčková za šest stovek je již minulostí. Nově si můžete dát pivečko přímo na Staromáku za skvělých a předtím těžko představitelných 49 Kč. Kde jindy proudí davy turistů, potkáte povětšinou jen Čechy. Michelinské restaurace v Praze také například zavedly obědová menu, která jsou schůdnou variantou, jak navštívit michelinskou restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise nebo třeba Field Radka Kašpárka.
Kde se ubytovat? Hoteliérům zahraniční hosté chybí, a tak na Bookingu najdete klidně tříhvězdičkový hotel na Praze 1 již za 600 Kč na noc pro dvě osoby. Čtyřhvězdičkový Clarion v centru Prahy při rezervaci přes jejich rezervační portál láká na welcome drink nebo mísu ovoce zdarma. Pro podporu hotelů však doporučujeme rezervovat pobyty napřímo, hoteliéři z poplatku za noc nebudou muset platit provizi zprostředkovateli.
Co navštívit? Pokud v Praze strávíte dvě a více nocí, dostanete poukázku se dvěma body v celkové hodnotě 400 korun, díky které získáte zvýhodněné nebo bezplatné vstupy do městských galerií, hvězdáren, planetária nebo třeba do zoo. Dobrý nápad je také vyrazit na Pražský hrad, kde se dá normálně projít a kouknout na kouzelnou Prahu bez davu turistů a svatebních focení párů z Asie. Moc pohodové je půjčit si šlapadlo a projet se po Vltavě, není sice zrovna nejčistší, ale ty výhledy na Prahu stojí za to. Den můžete zakončit drinkem na pražské Náplavce.
Jak do Prahy a co cestování po Praze? Od června je doprava po Praze už v normálu jako před pandemií. Soukromí dopravci také obnovili spoje, a tak se například zeleným FlixBusem do Prahy dostanete už z Liberce, Mostu, Karlových Varů, Brna či jihu Čech. Národní vlakový dopravce nabádá zákazníky, aby už necestovali jen po bytě a vypravili se s ním na výlet vlakem. Pozor ale, vlaková doprava na některých trasách výrazně zdražila, může být levnější sednout na autobus nebo si vzít vlastní auto.
Karlovy Vary: Liduprázdná kolonáda a masáže zdarma
Kde se občerstvit? V Karlových Varech se žádné velké zlevňování v restauracích nekoná. V centru by vám i místní doporučili bagel z Bagel lounge nebo burger z New York Burger & Chicken. Kousek od centra je vyhlášená restaurace Ventura pub. Pro milovníky mexické kuchyně pak mimo centrum bar a grill Chilli chilli, pro milovníky tyrolské kuchyně pak Novissimo. Na točenou zmrzku si zajděte hned na začátku Moskevské ulice, pro bagetu na sváču do Rad´s baguettes, skvěle se tam nasvačíte do 40 Kč.
Kde se ubytovat? Hoteliéři v Karlových Varech na léto srazili ceny pokojů o více než pětinu. Kdy jindy se tak můžete ubytovat přímo na kolonádě za tak nízkou cenu? Karlovarský hotel Sanssouci láká návštěvníky Karlových Varů na masáže zdarma při rezervaci ubytování dvou nocí do konce června. Hotel navíc nabízí možnost koupit zvýhodněné poukazy na pobyty, třeba poukaz na 5 000 Kč vyjde zájemce jen na 3 990 Kč. Vybrané hotely a penziony se zapojily do tzv. programu „Vary°Voucher“, který poskytuje několik druhů slevových voucherů a jejich hodnota se odvíjí od počtu nocí, které host ve Varech stráví. K dispozici jsou tři varianty slevy: 1000 korun na pobyt se snídaní s minimální délkou pobytu tři noci. Dva a půl tisíce korun na wellness a relax pobyt o délce alespoň čtyři noci a 5000 korun na lázeňský týdenní a delší pobyt. Voucher si můžete vygenerovat zde, najdete tam také všechny zapojené hotely a penziony. Program bude platit do konce září.
Co navštívit? Vstup zdarma budou mít všichni návštěvníci muzeí, galerií a dalších kulturních institucí zřizovaných Karlovarským krajem. Zadarmo se tak můžete podívat do hornického muzea Krásno, štoly č. 1 v Jáchymově nebo Královské mincovny v Jáchymově. Akce platí do konce října. Kromě procházky po liduprázdné kolonádě se dá ve Varech podnikat spoustu výletů. Vzhledem k tomu, že jsou obklopené lesy, můžete vyrazit na různé procházky po okolních lesích, za cíl si dejte třeba rozhlednu Diana, Linhart nebo Tři kříže. Pokud se chcete podívat do okolí Karlových Varů, doporučujeme vypravit se na výlet do Mariánských Lázní (hodinu vlakem) nebo se z centra města projít přes Svatošské skály až na hrad Loket. Zpátky pak můžete přijet na lodičce nebo autobusem. Daleko to není ani do hor, během půl hodinky jste na Božím Daru a můžete se projít po Ježíškově cestě nebo se podívat na Božídarské rašeliniště.
Jak do Varů a co cestování po kraji? Pokud nemáte vlastní auto, vystačíte si s hromadnou dopravou. Do Varů se z Prahy dostanete během dvou hodinek zelenými autobusy FlixBus, po kraji pak můžete cestovat vláčkem.
Český Krumlov: Žádné zájezdy turistů s deštníčky
Kde se občerstvit? Český Krumlov je nyní vylidněný, zahrádky ještě před časem oběda zejí prázdnotou, navzdory tomu však zůstaly místní ceny v realitě roku 2019. Svíčková pomalu za 300 korun, ryba o něco míň. Televizí proslulá Pizzeria Latrán se drží zlatého středu. V Českém Krumlově tak zatím kromě cen ubytování ke zlevňování restaurací nedochází.
Kde se ubytovat? Jihočeský kraj nabízí programy na podporu turismu, podpora se týká minimálně tříčlenných rodin, které v kraji stráví pět až sedm nocí. Kraj uhradí třetinu ceny za osobu na noc, ale maximálně přispěje 300 korun. I bez příspěvku seženete čtyřhvězdičkový hotel 200 metrů od starého centra Krumlova za 1000 Kč za noc pro dvě osoby. Pokud v Krumlově strávíte týden a vezmete si hotel za 1000 Kč na noc, vyjde vás ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu uprostřed Krumlova na cca 4,5 tisíc za dvě osoby. No, co chtít víc?
Co navštívit? Slevy na vstupy získáte, pokud jste ubytováni alespoň na dvě noci někde v kraji. Levněji pak můžete navštívit lanový park v Hluboké nad Vltavou (velký okruh je za 170 Kč po slevě) nebo slevu můžete uplatnit na plavbu po Českých Budějovicích (cena 90 Kč po slevě), více informací najdete zde. Ani zde se nekonají průvody zahraničních turistů. Poskrovnu je také těch českých. Chybí dokonce i vodáci, a tak se nabízí vyrazit mezi prvními třeba na vodu. Ani ne za půl hodiny vlakem dorazíte do Rožmberku, odkud se poplavíte cca 4-6 hodin do Českého Krumlova. V Rožmberku si půjčíte loď a v Českém Krumlově ji jednoduše vrátíte. Půjčení lodí nabízí více společností, můžete využít třeba společnost Ingetour, jednodenní půjčení lodi vyjde na 530 Kč. Výlety se dají podniknout i po okolí Českého Krumlova, třeba na devět kilometrů vzdálenou nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách Kleť. K rozhledně je možné se dostat i sedačkovou lanovkou, odměnou na vrcholu vám bude penzion s restaurací. Jedenáct kilometrů od Krumlova je pak rozsáhlá zřícenina hradu Dívčí Kámen. Naproti hradu se u Třísova nachází zbytky někdejšího keltského oppida, jakéhosi opevněného města z posledních století před začátkem našeho letopočtu.
Jak do Krumlova? Do Krumlova se z Prahy vypravíte nejlépe autobusem už od 149 Kč, přímé vlakové spojení s Českým Krumlovem bohužel neexistuje.
***
Redační TIP: Cestování zelenými autobusy FlixBus
FlixBus v rámci Evropy nabízí nejrozsáhlejší autobusovou meziměstskou síť. Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru.
S obnovením provozu dálkové autobusové přepravy souvisí i zavedení zvláštních bezpečnostních opatření kvůli koronaviru. Cestující jsou během odbavení i po dobu celé cesty povinni mít zakrytá ústa i nos například rouškou. Nástup na palubu autobusu je umožněn pouze zadními dveřmi, u kterých je cestujícím k dispozici dezinfekce na ruce. Samotné odbavení probíhá přes mobilní telefony a digitální snímač. Více informací na www.flixbus.cz.