Celulitida postihuje především ženy, pro které mnohdy představuje značný kosmetický problém. U mužů se celulitida vyskytuje vzácně, a to z několika důvodů. Muži mají oproti ženám nižší počet tukových buněk, jejich kůže není tak pružná a mají i jinak uspořádaná vazivová vlákna. U mužů jsou vazivová vlákna vedena vodorovně a mohou se křížit, což zabraňuje vzniku celulitidy.
Jak celulitida vzniká?
Celulitida vzniká na podkladě poruchy krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Důsledkem jsou pak změny podkožního tukového vaziva, při kterých dochází ke ztrátě pružnosti a kvality kůže a zvýšenému ukládání tuku do podkoží. Při celulitidě je zvětšen objem tukových buněk v podkoží, a proto dochází k jejich vytlačování k povrchu. Důsledkem je pak hrbolkovitý, pomeranč nebo cottage sýr připomínající vzhled kůže, s postižením především v oblasti hýždí a stehen.
Na vzniku celulitidy se podílí zejména změny hormonálních hladin, proto se celulitida nejvíce objevuje v dospívání, v těhotenství, po porodu nebo v důsledku hormonální nerovnováhy. Jak již bylo řečeno, většinou zůstává celulitida pouze estetickou záležitostí, u některých osob však postupně se zbytňující tukové buňky mohou vést k zevnímu tlaku na žilní a mízní systém. Vedle hormonálních vlivů a genetiky sehrává značnou úlohu i životní styl, především nadměrný příjem alkoholu, kouření, stres, nošení těsných oděvů, které zhoršují proudění krve a lymfy, nedostatek pohybu a v řadě případů i nadměrná hmotnost. To ovšem neznamená, že celulitida trápí pouze obézní ženy, velmi často se vyskytuje i u osob s normální hmotností. Nicméně, mírná redukce váhy (v případě, že se jedná o nadváhu nebo obezitu) je prospěšná.
Zeptali jsem se PhDr. Karolíny Hlavaté, Ph.D. zda se dá bitva s celulitidou vyhrát: „Boj s celulititou je velký byznys, ženy jsou ochotné investovat nemalé částky za její odstranění. Zde je třeba zdůraznit, že výsledky bývají značně nejisté, s velkými individuálními rozdíly Chcete-li mít kůži hladkou, zamyslete se v první řadě nad svým životním stylem a snažte se upravit své stravovací a pohybové návyky,“ radí dietoložka.
V praxi to znamená pravidelný jídelní režim s dostatkem kvalitních bílkovin a vápníku, ke každému jídlu zelenina nebo ovoce, vyloučení nebo maximální omezení jednoduchých sacharidů a alkoholu, náhrada kávy za čistou vodu, bylinné a ovocné čaje. Příjem tekutin za den alespoň 2 litry. Strava má být pestrá a přiměřená, s dostatkem vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Velmi důležitá je pravidelná pohybová aktivita, která vás bude těšit. Pečujte i o svou duševní pohodu.
Nejen kůži udělá dobře sprcha se střídáním studené a teplé vody, masírování žínkou a aplikace krémů obsahujících černý pepř, pomerančovou kůru, zázvorový extrakt, skořici, kapsaicin. Krémy s uvedenými látkami zlepšují prokrvení kůže, nicméně zázrak nečekejte. „Dobrý efekt mohou mít lymfatické masáže, ale efekt opět závisí na genetických dispozicích,“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. z odborného centra zdravého životního stylu Rekondice.
Odborné poradenství a další informace vám poskytnou právě v nově otevřeném odborném centru Rekondice, jehož činnost zaštiťuje již zmíněná dietoložka Karolína Hlavatá a další odborníci.
První konzultace je zcela zdarma, stačí se jen registrovat na stránkách http://www.rekondice.cz/.