Výstava unikátních archivních fotografií a dalších zajímavých informací k historii časopisu Klubu českých turistů se koná od 13. března do 30. dubna ve společenském sále prodejny Rock Point Praha v Havlíčkově ulici 1029/3 na Praze 1. Výstava je pro veřejnost zdarma.
KČT zve dále na seminář o turistickém značení, který se koná v úterý 19. března od 18 hodin na stejné adrese, vstup je také zdarma (stačí si pouze registrovat místo na email: jan.rehak@rockpoint.cz).
Zakladatelé Klubu českých turistů představili své cíle v lednu 1889 na stránkách vlastního časopisu, který letos slaví 135 let od svého založení. První členové a nadšenci vnímali, že hromadná pěší turistika je důležitá nejen pro zdraví, ale také pro utužení společenského života a šíření národního sebevědomí. U příležitosti tohoto výročí Klub českých turistů připravil ve spolupráci se společností Rock Point Praha výstavu věnovanou tomuto časopisu a jeho aktivitám.
Časopis prošel během svých 135 let dlouhou historií a vývojem. Je to druhý nejstarší časopis u nás (prvenství náleží Týdeníku Květy). Vydavatelem a vlastníkem ochranné známky Klub českých turistů. „Časopis vychází 10krát ročně a je především zdrojem praktických informací milovníků turistiky, nejen pěší, ale třeba i na kolech nebo běžkách. Jako zpravodaj KČT sleduje Turista jeho tradiční aktivity, jako je organizování skupinových výletů, péče o turistické značení nebo ubytování v chatách KČT, ale má před sebou i nové cíle. Především pak chceme inspirovat k výletům za krásami naší země mladou generaci. Pozornost také věnujeme speciálním akcím KČT, jako jsou projekty Stezky z lásky nebo Pěšky pro radost,“ sděluje šéfredaktorka Marcela Titzlová.
Zajímavosti z historie časopisu:
- Vedení Časopisu turistů, jak se časopis jmenoval až do roku 1948, se ujal od začátku Dr. Vilém Kurz, zkušený organizátor a vydavatel Výletních novin.
- Vilém Kurz byl v prvních letech KČT hybatelem všech velkých tehdejších projektů v čele se stavbou Petřínské rozhledny a lanovky na Petřín.
- V letech 1897–1924 stál v čele časopisu Dr. Jiří Guth-Jarkovský. Toto období lze označit za tzv. zlatou éru časopisu, kdy se stal časopis kronikou vývoje a života KČT, který byl velmi vlivnou organizací.
- Časopis prošel za svoji existenci složitým historickým obdobím. V roce 1948 musel KČT po komunistickém převratu přerušit svoji činnost a vydávání časopisu. V roce 1949 opět začal vycházet. Dále na krátkou dobu přerušil činnost v roce 1990.
- Proměny názvu a obsahu – časopis se vyvíjel a pod různě se měnícími názvy se vrátil ke svému prvotnímu účelu – praktické turistice. Od roku 1955 se jmenoval Turistika, pak několikrát změnil název (byly používány názvy jako Turistika – horolezectví, Turista – magazín na cestu, Turista – měsíčník na cestu, Turista na cestu). Od roku 1985 přešel na až dosud používaný název TURISTA.
- Časopis vydával nejen Klub českých turistů, ale také externí vydavatelství. V listopadu 2023 převzal KČT Turistu zpět pod svá křídla jako vydavatel a majitel ochranné známky.