ijournal.cz

Čaj a jeho pozitivní účinky na naše zdraví

red Zdroj: Teekanne 31.5.2016 Rady, tipy, názory

Čaj je jedinečný nápoj, který posiluje jak tělo, tak i duši. První věcí, která nás na čaji zaujme, je jemná vůně z více jak 150 aromatických látek. Společně s příjemnou chutí vytvářejí uvolněnou atmosféru a zároveň mobilizují naši vnitřní energii. Čaj však nejen dobře chutná a voní. Jeho pozitivní vliv na naše zdraví je známý již po tisíciletí.

Teekanne_image

Vědci už několik desetiletí pozorují, že člověk, který pije čaj, je zdravější než ten, který čaj nepije. U vyznavačů čaje se méně objevuje onemocnění rakoviny nebo zelený zákal, vyskytuje se méně onemocnění srdce a krevního oběhu či zubních kazů.

Proč tomu tak je, se zkoumalo v mnoha vědeckých studiích, které přišly na to, že čaj obsahuje více, než čtyři sta účinných látek, které mají pozitivní vliv na naše tělo. Podstatnou skupinou jsou polyfenoly, které v těle působí jako antioxidanty. V našich buňkách probíhá nespočetně reakcí a procesů, které jsou pro náš život nezbytné. Tyto reakce jsou však zároveň zdrojem vedlejších produktů zvaných volné radikály, které můžou oxidací poškodit nebo zcela zničit zdravé tělní buňky. Proto naše tělo spoléhá na antioxidanty, které s volnými radikály reagují a chrání tím buňky před poškozením, které může vést až k chorobám jako je rakovina nebo srdeční onemocnění.

Vědci zjistili, že čaj obsahuje až 30 % polyfenolů a také 5 % kofeinu, který je znám svými povzbuzujícími účinky, zvyšuje krevní tlak a zlepšuje využití tukových zásob. V čaji také nalezneme éterické oleje, stopové prvky, minerální látky, enzymy, aminokyseliny, vitamíny, fluorid a mnoho dalších látek.

TeekanneČaj pro zdravé srdce

Pro každou z těchto látek najde tělo využití. Například při onemocnění srdce a krevního oběhu, které je bohužel u západní civilizace nejčastějším důvodem úmrtí. Tvrdnutí tepen vede k zúžení cév, a tím k vyššímu riziku infarktu. Vědecké průzkumy prokázaly, že v čaji obsažené antioxidanty alespoň snižují ukládání tuku v cévách, a tím předcházejí onemocnění srdce a krevního oběhu. To znamená, že milovníci čaje mají značně snížené riziko zkornatění tepen nebo srdečního infarktu. Obzvlášť mnoho antioxidantů je obsaženo v zeleném a bílém čaji. Proto je šálek čaje doslovně něco „pro srdce“. Navíc černý čaj a především zelený čaj může ve velkých dávkách snížit hodnoty cholesterolu až o 16 %. Zdroj:

Snížení rizika rakoviny

Četné vědecké studie prokázaly, že pravidelný vysoký příjem zeleného čaje (minimálně 10 šálků denně) výrazným způsobem snižuje riziko onemocnění rakovinou. Především u rakoviny žaludku a střeva je prevence vysoká. Za ochranné faktory vědci považují především antioxidanty a vitamín C, které jsou v zeleném čaji hojně obsažené.

Zářivý úsměv a pružná pleť

Pití čaje má také pozitivní účinky na náš chrup. Již jeden šálek denně může snížit riziko vzniku zubního kazu až o 50 %! Odpovědná je za to především látka fluorid, která je obsažená v čaji a posiluje sklovinu a zuby. K prevenci zubního kazu přispívají také antioxidanty, které působí antibakteriálně na tvorbu plaku. Zubní kaz pak nemá šanci.                                                                                                          

Neméně čaj pomáhá k dosažení zdravé a pružné pleti. Sluneční paprsky obsahují UV záření a po dopadu na naši pokožku způsobují celulární poškození, které bohužel vede k předčasnému stárnutí kůže. Mohou také způsobit úpal a později i rakovinu kůže. Dostatečná ochrana před tímto škodlivým zářením je proto velice důležitá. Antioxidanty zeleného čaje chrání před poškozením kůže způsobené slunečním zářením a udržují pleť déle mladou a elastickou. V zeleném čaji obsažené minerální látky a vitamín C působí zároveň proti tvorbě vrásek a pomáhají např. při léčení úpalu.                         

Blahodárnost lístků zeleného čaje

V našich končinách je jedním z nejoblíbenějších nápojů černý čaj. Ještě blahodárnější účinky na naše zdraví má však čaj zelený. Čím kratší dobu se čajové lístky nechají před samotným sušením volně oxidovat, tím jsou jejich účinky zdraví prospěšnější. Zelený čaj tedy během výroby nepřichází o tolik zdraví prospěšných látek jako čaj černý, navíc obsahuje i vysoký podíl vitaminu C. Díky tomu lístky zeleného čaje výrazně zklidňují podrážděnou pokožku, omezují otoky a stimulují obnovu buněk. Japonci a Číňané mají ve zvyku popíjet šálek zeleného čaje po každém jídle, čímž výrazně napomáhají správnému trávení organismu, chrání své tělo před příliš vysokou hladinou cholesterolu a díky bohatému množství vitaminů a stopových prvků v zeleném čaji obsažených poskytují organismu dostatek obranných látek proti nejrůznějším virům a bakteriím.

V neposlední řadě pitím čaje dodržujeme pitný režim. Dostatečně pít – minimálně 2 litry denně – je základním předpokladem pro neomezenou tělesnou i duševní výkonnost. Pro milovníky čaje je jednoduché pokrýt denní příjem tekutin a zároveň své tělo zásobit vitamíny a minerálními látkami. Černý a zelený čaj neobsahují žádné kalorie, osvěžují tělo a ducha, chutnají dobře a při pocitu žízně jsou tak ideální volbou.

Pro více informací navštivte www.teekanne.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Teekanne