ijournal.cz

Biopotravinou roku 2023 je slanina z Vysočiny

6.9.2023 Zajímavosti
Vítěz soutěže Nejlepší biopotravina roku je jasný. Odborná porota ocenila výrobky v pěti různých kategoriích a jednoznačným vítězem se stala Bio Slanina z přeštického prasete z Biofarmy Sasov. V dalších kategoriích zvítězil mix rajčat původních odrůd, jablečný mošt, hovězí steak a ryzlink rýnský. Soutěž pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pod záštitou ministra zemědělství a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 Nejlepší biopotravina


Září již tradičně patří kampani na podporu biopotravin a ekologického zemědělství, a to nejen v České republice. Ministerstvo zemědělství ji letos pořádá už po devatenácté a šíření osvěty nese své plody. Trh s biopotravinami se od roku 2017 více než zdvojnásobil a spotřeba biopotravin se také zvýšila. Je dobře, že i nabídka bio potravin se rozšiřuje. Bio je trend, který respektuje nejen naše zdraví, ale i hospodaření šetrné k životnímu prostředí, proto je dobré ekologické zemědělce i bioproducenty podporovat svým nákupem,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Všechny přihlášené výrobky v soutěži posuzovala osmnáctičlenná porota vedená dlouholetým předsedou Pavlem Maurerem. Kromě chuti hodnotí komise také složení biopotravin, design obalů a marketingovou strategii. V letošním ročníku bojovalo o titul 118 biopotravin, z toho 70 vín.

vítězBiofarma Sasov se ode dneška může pochlubit titulem Nejlepší biopotravina roku 2023, který získala za Bio Slaninu z prasete přezdívaného „přeštík“. Jde přitom o historicky páté nejvyšší ocenění jihlavské biofarmy v této soutěži. Vítězná slanina je vyráběna z boku Přeštických černostrakatých prasat – původního starého českého plemene, které vyniká jakostí masa. „Naše Bio Slanina z přeštíka je unikátní, zcela přírodní produkt, kdy využíváme přirozeného procesu fermentace. Receptura, kterou jsme vyvinuli přímo u nás na farmě ve spolupráci s kuchařem Paulem Dayem, je záměrně jednoduchá. Používáme pouze mořskou sůl a třtinový cukr, aby vynikla kvalita masa a typická chuť, kterou slanině dodává dlouhodobé suché zrání. Na závěr ji ještě lehce zauzujeme bukovými štěpkami a krájíme na tenké plátky. To, že v našich výrobcích nenajdete žádná aditiva ani konzervanty, je samozřejmost,“ říká majitel biofarmy Josef Sklenář.

 


Původní staré české plemeno, kterému hrozí vyhynutí

Oproti jinému, běžně dostupnému vepřovému masu, má to přeštické více tuku a jeho výkrm trvá déle. Tím roste i jeho cena a většině zemědělců se tak nevyplatí. „My se tuto zdánlivou nevýhodu snažíme obracet ve výhodu, neboť právě tuk je nositelem chutí a vůní. Proto maso přeštíka, navíc krmené kvalitními bio krmivy v rámci pestré krmné dávky, má opravdu něco do sebe,“ dodává Sklenář a zmiňuje i kontroverzní heslo, které zní: Přeštíka nejlépe zachráníme, pokud ho sníme a vysvětluje: „Najde-li maso a masné výrobky z přeštíků své větší uplatnění na trhu, budou se jejich chovy rozšiřovat a zvyšujeme tak šanci na udržení tradičního místního plemene.“  V současnosti je totiž černostrakaté přeštické prase dokonce ohroženo vyhynutím, neboť počet plemenných zvířat je nízký a plemeno je zařazeno do tzv. genové rezervy.

 

BIO neznamená jen rostlinnou produkci

Jsem nesmírně ráda, že vyhrála právě slanina z přeštíka od Biofarmy Sasov. Je to skvělá připomínka toho, že BIO není jen rostlinná produkce, ale zejména ta živočišná. Uzavřený koloběh živin, hnůj od zvířat, který patří do půdy a chov zvířat v co nejpřirozenějším prostředí – to jsou základní principy ekologického zemědělství,“ připomíná Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a pokračuje: „V chovu skotu se nám v Česku v ekologii daří, i přes zhoršující se ekonomickou situaci. V chovu prasat už je to horší. Zemědělci se musí vyrovnávat s velmi přísnými restriktivními opatřeními vůči venkovním chovům, která jsou ale pro ekologické zemědělství nutná. Problémem je i africký mor prasat. To vše pak prodražuje finální produkt. O to více si biofarmy Sasov za jejich mnoholeté úsilí, inovativnost a houževnatost cením. Není pochyb, že jejich výrobky patří svou kvalitou v České republice mezi špičku.“

 

VÝSLEDKY SOUTĚŽE NEJLEPŠÍ BIOPOTRAVINA 2023:

 

Celkový vítěz 

BIO SLANINA Z PŘEŠTÍKA

JOSEF SKLENÁŘ BIOFARMA SASOV

 

Vítěz kategorie Biopotraviny živočišného původu 

BIO SLANINA Z PŘEŠTÍKA

JOSEF SKLENÁŘ BIOFARMA SASOV

 

Vítěz kategorie Steaková bio masa

HOVĚZÍ TOMAHAWK STEAK BIO
MITROVSKÝ DVŮR

 

Vítěz kategorie Biopotraviny rostlinného původu  

HOSTĚTÍNSKÝ MOŠT JABLKO BIO
MOŠTÁRNA HOSTĚTÍN

 

Vítěz kategorie Biopotraviny pro gastronomii, pochutiny a ostatní 

VELKÁ RAJČATOVÁ OCHUTNÁVKA
ŽIVÁ FARMA

 

Vítěz kategorie Biovíno 

RYZLINK RÝNSKÝ, NOVOSEDELSKÉ SLÁMOVÉ VÍNO, ROČNÍK 2021

BIO VINAŘSTVÍ VÍNO MARCINČÁK MIKULOV

 

Soutěž Nejlepší biopotravina roku (Do roku 2021 nesla soutěž jméno Česká biopotravina roku) je největší soutěží v oblasti potravin s certifikacÍ BIO u nás. O prestižní titul se každoročně uchází desítky výrobků – potravin vyprodukovaných tuzemským ekologickým zemědělstvím. Účast v soutěži nabízí výrobcům biopotravin jedinečnou příležitost pro zviditelnění svých výrobků jak mezi obchodníky samotnými, tak pro zpopularizování mezi širokou veřejností. Soutěž je každoročně pořádána pod záštitou ministra zemědělství a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Soutěž se koná od roku 2002. Více o soutěži na www.nejlepsibiopotravina.cz.

 

Rozvoj biopotravin rostoucím cenám navzdory

Svět biopotravin se rozrůstá i přesto, že lidé mají u nás i v jiných zemích „hlouběji do kapsy”. Šetrnost neznamená, že přestaneme jíst kvalitní maso, ovoce a zeleninu, ale že budeme víc přemýšlet o tom, co si dáváme do pusy, jak to vhodně připravíme a jak se budeme přitom chovat vůči našemu okolí a celé planetě. To je totiž jediná správná cesta pro budoucnost naši i našich potomků,” dodává k letošnímu ročníku soutěže předseda komise Pavel Maurer.

 

 


 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor