V České republice není příliš známá, ale nikdo si ji nesplete s pokrmy jiných národů, protože je nezaměnitelně výborná. Řeč je o ázerbájdžánské kuchyni, která je specifická hojností ovoce, zeleniny, aromatických bylin a koření. Ázerbájdžán je odedávna proslulý svou národní kuchyní, která sdílí některé společné rysy s kuchyní tureckou, ruskou a arabskou. I ti nejzkušenější gurmáni přijíždějící do této země ze všech koutů světa jsou nadšeni především rafinovaností chutí a jemným aromatem místních pokrmů.
Ázerbájdžán se pyšní tím, že se zde lidé dožívají poměrně vysokého věku. Kromě příznivého klimatu tento jev vědci přisuzují právě zdravé a pravidelné stravě.
Šašlik, pilaf nebo dolma
Nejpopulárnějším a zároveň ázerbájdžánským národním jídlem je pilaf. Ten se připravuje z rýže v nejrůznějších masových, rybích, ovocných a dalších obměnách, podle nichž je také pojmenován. Další známou specialitou je dolma, tedy závitky z vinných listů, zelných listů, lilku či papriky plněné mletým masem či právě již zmíněným pilafem.
Velice tradičním ázerbájdžánským jídlem je šašlik, což je určitý druh kebabu, který má taktéž na desítky různých variant. Základem tohoto pokrmu je čerstvé maso a koření. Například šašlik-basturma je z jesetera, tava-kebáb se připravuje ze směsi mletého skopového masa, k němuž se přidává tuk ze zadní části ocasu některých ovcí. Oblíbeným druhem šašliku je döner kebab, který se dělá z jehněčího, kuřecího nebo hovězího masa.
Jelikož Ázerbájdžán leží vedle Kaspického moře, mnoho pokrmů se tedy připravuje z ryb. Nejrozšířenější je zde jeseter, který může být součástí mnoha tradičních jídel. K tradičním jídlům z ryb také neodmyslitelně patří příloha v podobě skvělé jablečné omáčky.
V Ázerbájdžánu se připravují i výborné polévky a moučníky. Polévky se dělají ze silného masového vývaru, který je hustší než ten, na který jsme běžně zvyklí. Mezi zákusky je velice oblíbený ořechový moučník zvaný baklava. Podobný jste mohli ochutnat třeba na dovolené v Turecku, ale tento není tak sladký.
Několikahodinový zážitek
Stolování v Ázerbájdžánu je událostí, která trvá dlouhé hodiny. Na rozdíl od jiných národů, Ázerbájdžánci s konzumací jídla nespěchají. Navíc, pohoštění musí být velkolepé. Stůl bývá obložený tak, aby si každý mohl vybrat podle chuti.
Velmi důležitou součástí stolování je také čaj, který se v Ázerbájdžánu pěstuje. Tak jako je v České republice oblíbeným nápojem pivo, tak v Ázerbájdžánu se pije především čaj. Ten slouží nejen jako aperitiv, ale pije se také k jídlu nebo po jídle. Konzumace čaje nesmí chybět v žádné domácnosti ani na oslavách a při výjimečných příležitostech.
Kam za ázerbájdžánskou kuchyní?
Za těmi nejchutnějšími pokrmy z Kavkazu je nejlepší vyrazit přímo do Ázerbájdžánu. Ke vstupu do této země je potřeba vízum, které lze jednoduše získat přes internet. Samotná cesta do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, letadlem trvá přibližně 4 hodiny. Návštěvníci Baku by určitě měli zavítat do restaurace Sumakh, která je vyhlášená pro tradiční a výborné ázerbájdžánské jídlo. Pokud však někdo nemůže z jakéhokoliv důvodu Ázerbájdžán navštívit, zoufat si nemusí. Exotické jídlo je možné ochutnat i u nás v Česku, například v restauraci Caspian, která je jediná v Praze. Je ideálním místem pro rodinné oslavy, neformální setkání a obchodní obědy s velice příznivými cenami.
Ázerbájdžánské pokrmy, které si můžete připravit i doma:
Polévka Dušbere
250 g mletého jehněčího nebo hovězího masa,
2 malé cibule,
2 šálky hl. mouky,
1 vejce,
9 šálku vlažné vody,
3 lžíce másla nebo oleje,
1 lžíce rajčatového protlaku,
čerstvý koriandr na zdobení,
4 stroužky česneku,
vinný ocet či jablečný mošt,
sůl a pepř dle chuti.
Postup: Nejdříve si připravíme těsto. Smícháme mouku, sůl, vejce a 2/3 šálku vody. Připravené těsto, které by mělo být hladké, necháme před vyválením přibližně 10 minut odpočinout. Mezitím si smícháme mleté maso, jednu najemno nakrájenou cibuli, sůl a pepř a důkladně směs promícháme. Odpočinuté těsto vyválíme do velmi tenké vrstvy. Následně těsto nožem nakrájíme na malé čtverečky o rozměrech 2,5 cm. Do středu každého čtverce vložíme masovou náplň. Náplň v těstě upevníme tak, aby nám vznikl trojúhelník.
Následně si připravíme vývar. Na másle osmažíme jednu najemno nakrájenou cibulku, dokud nezměkne. Přidáme rajský protlak a povaříme asi půl minuty. Směs poté zalijeme osmi šálky vody, přidáme sůl a přivedeme do varu. Asi deset minut před koncem vaření přidáme masové šátečky. Ty ve vývaru povaříme, dokud nevyplavou na povrch. Hrnec následně odstavíme z plotny a můžeme podávat.
Polévku můžeme podávat s omáčkou z česneku a octa, kterou vytvoříme z několika rozdrcených stroužků česneku smíchaných s vinným octem či jablečným moštem.
Ingredience:
3 papriky různě barevné,
1 červená cibule,
olivový olej,
čerstvé bylinky (tymián a máta),
sůl a pepř dle chuti.
Postup: Papriku a cibuli ogrilujeme, nejlépe na ohni. Poté necháme papriky zapařit v mikroténovém sáčku, aby se lépe loupaly. Oloupané papriky a cibuli nakrájíme na drobné kousky a smícháme. Salát ochutíme nasekanými čerstvými bylinkami, olivovým olejem, solí a pepřem.
Hovězí Šašlik
1 kg hovězí svíčkové,
75 g másla,
4 lžíce vinného octa,
koriandr,
cibule,
rajčata,
žampiony,
sůl a pepř dle chuti.
Postup: Hovězí svíčkovou důkladně očistíme a nakrájíme na středně velké medailonky. Maso naložíme ve směsi najemno nakrájené cibule, soli, pepře, mletého koriandru a vinného octa. Marináda by měla být rovnoměrně na všech kusech masa. Následně maso necháme odpočinout 12 až 24 hodin v uzavřené nádobě v ledničce.
Maso následně rozložíme na špejle společně s rajčaty a žampiony a potřeme máslem. Šašlik opékáme na grilu nad horkými uhlíky. Podáváme s grilovanou zeleninou.
Dolma – masem plněné vinné listy
400 g skopového masa,
120 g rýže,
160 g vinných listů,
80 g cibule,
60 g bylin (koriandr, kopr a máta)
80 g bílého jogurtu,
40 g rozpuštěného másla,
skořice, sůl a pepř dle chuti.
Postup: Skopové maso umeleme spolu s cibulí. Do směsi přidáme rýži, nasekanou nať (koriandru, kopru a máty), sůl, pepř, špetku skořice. Čerstvé listy révy spaříme horkou vodou. Směs masa a přísad důkladně promícháme a masovou naplň po cca 25 gramech zabalíme do vinných listů.
Dolmy naskládáme do kastrolu se silným dnem. Zalijeme do poloviny vodou a hodinu dusíme do měkka. K hotovému pokrmu podáváme omáčku zhotovenou z bílého jogurtu, trošky vody, soli a česneku a čerstvý chléb.
Baklava
Ingredience:
1 lžička suchého droždí,
1/3 šálku teplého mléka
1 velké vejce + 2 žloutky
2 lžíce zakysané smetany,
3 šálky roztaveného teplého másla,
1 šálek teplého mléka,
6 šálků hl. mouky
3 šálky mletých ořechů (mandlí),
celá ořechová jádra na ozdobení
3 šálky krystalového cukru,
1 lžička mletého koriandru,
1 lžíce vanilkového cukru
pár kapek šafránové tresti,
špetka soli,
1 lžička oleje,
1/2 šálku vody,
1/2 šálku medu,
1 lžíce citrónové šťávy.
Postup: Kvásek necháme vykynout a smícháme ho se surovinami na těsto, tedy jedno vejce, sůl, zakysaná smetana, 1 šálek roztaveného másla, 1 šálek teplého mléka. Do směsi po částech přidáváme 6 šálků hl. mouky a těsto stále hněteme. Část mouky si odložíme na sypání válu. Vyhnětené těsto necháme v teple 2 hodiny kynout.
Následně těsto rozdělíme na dvanáct dílků (dva by měly být větší) a vyválíme do tenkých placek. Spodní a horní placku necháme větší. Na dno máslem vymazaného pekáče rozložíme placku, na ni navrstvíme náplň, kterou vytvoříme z mletých ořechů, dvou šálků cukru, kardamomu a vanilkového cukru. Následně vrstvu zalijeme rozpuštěným máslem a vložíme další plát, postup opakujeme.
Povrch baklavy potřeme polevou, tu ušleháme z dvou žloutků, šafránové tresti, oleje a jednoho šálku roztaveného másla. Horní vrstvu těsta v pekáči nakrájíme na kosočtverce a na každý položíme jádro ořechu.
Pečeme asi 20 minut při teplotě 180 °C. Poté pekáč vyndáme a baklavu prořežeme až na dno. Přelijeme ji roztaveným máslem a dáme péct na dalších 15 minut. Opět ji vyndáme a tentokrát prolijeme řezy medovým sirupem (voda, med, šálek cukru krystal a citrónová šťáva). Pečeme dalších deset minut. Dezert necháme chvilku vychladnout a pak opatrně vyndáváme jednotlivé ještě teplé kousky.