Rozhodli jste se pořídit si akvárium a nemáte žádné zkušenosti a znalosti? Rozhodně je to dobrá volba. Takové akvárium vám může vytvořit nejen hezkou dekoraci do interiéru, ale určitě je fascinující sledovat podvodní svět z pohodlí své „sedačky“.
Před pořízením akvária je třeba se nejprve zorientovat ve světě akvaristiky. Určitě začneme sladkovodním akváriem. V dnešní době již nalezneme na trhu tzv. akvarijní sety, které pomohou se založením akvária.
Větší nádrž se lépe udržuje
V prvé řadě musíme vybrat vhodnou nádrž. Je to paradox, ale je všeobecně známo, že k údržbě a provozu je snazší nádrž o větším objemu. Důležité je zvolit velikost akvária podle druhu a množství ryb. Obecně se uvádí, že na 1 litr vody připadá ryba o velikosti 1–2 cm (v dospělosti).
Správné umístění je velmi důležité
Kam takové akvárium umístit? Důležité je určitě umístit akvárium tak, aby na něj nedopadaly sluneční paprsky a voda v akváriu se nepřehřívala. Vše je třeba důkladně proměřit a rozvážit. Akvárium je třeba umístit na podstavec tak, aby hrany akvária nepřesahovaly přes okraje skříňky, protože by hrozilo jeho poškození.
Podstavce jsou bezpečné a pevné
V případě pořízení většího akvária není určitě špatná volba koupě originálního podstavce (skříňky) pod akvárium. Takové skříňky jsou uzpůsobené potřebné nosnosti. Mají zpevněnou konstrukci. Jen pro zajímavost, akvárium o rozměrech 50x20x30 cm váží s naplněnou vodou přes 30 kg. V současné nabídce je velká škála akvarijních skříněk v různém provedení a v různém materiálu, tak abychom interiérový doplněk „napasovali“ na míru.
Koupit můžeme celý akvarijní set, který obsahuje stolek pod akvárium, nádrž a kryt na akvárium s osvětlením. Ale sety jsou různé s různým obsahem.
Jaká akvarijní technika je nezbytná?
Co se týká akvarijní techniky jako takové, určitě je nezbytné si pořídit filtr, topítko, teploměr a osvětlení. Vše se samozřejmě volí dle velikosti akvária. Při koupi akvarijní techniky vám určitě poradí odborníci – prodejci takových zařízení.
Naplnění akvária
Akvárium máte doma a nyní je nutno nádrž naplnit. Začneme dnem akvária. Na dno nejlépe použijeme akvarijní substrát, poté umístíme akvarijní techniku a můžeme pokračovat dekoracemi. Jsou to například kořeny, kameny, ale také můžeme použít živé rostlinky, které nám ve vhodně zvoleném substrátu budou určitě prosperovat.
… a teď stačí napustit akvárium vodou
Nyní můžeme opatrně napustit vodu. Nejlépe pomocí misky nebo pomocí sáčku, tak, aby nebylo proudem vody porušeno dno a dekorace.
Následně spustíme akvarijní techniku. A jestliže bude akvárium kvalitně nasvícené, určitě splní svůj účel.