ijournal.cz

Aby byl jarní úklid pro vás procházkou růžovým sadem

red Zdroj: DAFE-PLAST (www.dafe.cz),Dřevojas (www.drevojas.cz), J.A.P. (www.japcz.cz), (www.sklo-jap.cz), SOLODOOR (www.solodoor.cz) a TRACHEA (www.trachea.cz) . 15.2.2015 Hi-tech a bydlení

                                                    Postavte se úklidu čelem a hlavně s několika esy v rukávu!

Začneme přímo od… dveří

Dveře v interiéru neslouží jen k otevírání a zavírání. Často své majitele chrání před hlukem nebo nezvanými hosty. Ale hlavně vytváří příjemné prostředí díky zvoleným dekorům na jejich ploše. A o tento krásný vzhled je třeba se jednou za čas postarat, třeba v rámci jarního úklidu. „Většina domácností má dveře s umělými povrchy, často imitující dřevo a údržba těchto povrchů je velice jednoduchá. Stačí je vyčistit suchým, případně mírně navlhčeným jemným hadříkem. Pokud máte pocit, že jsou dveře více znečištěné, přidejte kapku běžného saponátu,“ doporučuje pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a zárubní. Během čištění dveří se vyhněte takovým prostředkům, které v sobě obsahují organická rozpouštědla, látky na bázi chloru nebo abrazivní čisticí prostředky.

Celosklenene_dvere_dvoukridle_piskovane_motivy_posuvne_do_stavebniho_pouzdra_AKTIVE_KOMFORT_foto_zdroj_J.A.P. (15)

Aby se dveře dobře otevíraly a zavíraly…

Ač jsou zámek, kování i závěsy součástí dveří není jejich údržba nutná, protože jsou bezúdržbové.  „Pouze v případě vzniku nějakého problému stačí jednou za rok namazat závěsy vhodným mazacím tukem (lidově vazelínou) nebo mazacím tukem na bázi silikonů a vše funguje, jak má,“ doplňuje Martin Dozrál.Spravna_udrzba_piskovaneho_skla_foto_zdroj_J.A.P (2)

Sklo, častý doplněk v interiéru. Jak na něj?

Sklo je stále častějším doplňkem v interiéru, ať už jako výplň nebo samostatné dveřní křídlo, celé stěny nebo obklady. „V interiéru je dnes více druhů skel a každé z nich potřebuje jiný přístup k čištění, abychom si jejich dekorativní povrch nevratně nepoškodili,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou skleněných prvků v interiéru zabývá.

Pískované sklo si zaslouží speciální pozornost, pro snadnější údržbu je dobré kupovat pískované sklo s finální vrstvou – nano povrchem, povrchový nanolak chrání pískovaný dekor a dokáže eliminovat nežádoucí otisky prstů a díky tomu usnadňuje jeho údržbu

Pískované sklo si zaslouží speciální pozornost, pro snadnější údržbu je dobré kupovat pískované sklo s finální vrstvou – nano povrchem, povrchový nanolak chrání pískovaný dekor a dokáže eliminovat nežádoucí otisky prstů a díky tomu usnadňuje jeho údržbu



Koupelna… místo, kterému je třeba věnovat zvýšenou pozornost!

Do koupelny je vhodné vybírat takový nábytek, který je odolný proti vodě. Určitě se tak vyhněte masivnímu dřevu, které ve vlhkém prostředí neustále pracuje. „Vhodnou variantou je nábytek z MDF desky s umělými fóliemi, třeba i v lesku. Na tento nábytek stačí použít antistatické přípravky, které zbaví plochu prachu a nečistot a zároveň zamezí jejich dalšímu usazování,“ popisuje Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu společnosti Dřevojas, v.d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku a pokračuje: „Nikdy nepoužívejte žádné brousící a drsné čistící materiály, které by mohly lesklý povrch poničit. A také se vyhněte prostředkům obsahující alkohol.“

Nezapomínejte na umyvadla! Dodejte jim lotosový efekt!

Drevojas_image_Q MAX (b)Tam, kde se setkává zařízení bytu s vodou, je vždy problém s vodním kamenem, usazováním nečistot a bakterií. A to je hlavní problém umyvadel. „Doslova zázračným pomocníkem se v tomto případě stává sada Dreja-Clean. Jedná se o speciální řadu přípravků, které umí vytvořit hydrofobní povrchovou úpravu. Tato nano vrstva vytváří ochranný povlak, který zvyšuje hygienické vlastnosti ošetřeného povrchu. Chrání před nečistotami a bakteriemi, jelikož ošetřený povrch nedovoluje bakteriím a plísním v jejich usazování. Odolnost je zaručena také proti vodnímu kameni. Veškeré možné nečistoty se nabalují na kapky vody a po materiálu stékají – tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažeka pokračuje: „Přípravky Dreja-Clean jsou vhodné jak na povrchy, které už byly opatřeny nano vrstvou přímo od dodavatele a je třeba ji pouze zrenovovat, tak i na ty, jež se s touto ochranou ještě nikdy nesetkaly.“




Nábytek… jak na něj?

Nábytek nepotřebuje žádné speciální zacházení a vy se nemusíte řídit složitými postupy, jak ho čistit a pečovat o jeho povrch. „Existuje pouze několik zásad pro určité povrchové fólie, které pokud dodržíte, váš nábytek si bude stále udržovat svůj dokonalý vzhled. A to i navzdory tomu, že se ho občas podaří něčím pořádně ušpinit,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s, která je největším českým výrobcem nábytkových dvířek.

Trachea_nabytkova_dvirka_provedeni_folie_PATINA_PROVENCE_modrin_latte_cappuccino_foto_zdroj_Trachea
Jde odstranit poškrábaný vysoký lesk?

Poškrábání nábytku ve vysokém lesku se stává často a mnohdy bohužel nenávratně. Proto se vyplatí koupit si takový povrchový vysoký lesk, u kterého je možné, alespoň částečně drobná poškození opravit. Příkladem takového je T.acrylic, který se vyznačuje nejen atraktivním vzhledem, hloubkou a sytostí barev nebo dekorů, ale také možností opravit si jeho plochu za pomoci speciální retušovací sady. „Podle rozsahu poškození lesku na dvířkách, je třeba zvolit způsob opravy. A to pro případ drobné oděrky nebo pro hlubší poškození. Oboje je možné udělat si v domácích podmínkách. Nutností samozřejmě je, přesně dodržet postup práce,“ popisuje Martin Dusík.

 Dreja-Clean_zdroj_Drevojas
TIP PRO VÁS: 

„Obecně se vyvarujte na nábytek používat zabarvené čističe (ať ředěné či koncentrované), neboť jejich barviva mohou na nejrůznějších površích zanechat stopy. Použijete-li jakékoliv čisticí prostředky, dbejte na to, aby neobsahovaly aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrocarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25%. Nedoporučuje se také použití detergentů na bázi octa. Prostředky by neměly být abrazivní (drsné, odírající, hrubé) a měly by být vždy zředěny teplou vodou,“ doplňuje Martin Dusík.

Trachea_nabytkova_dvirka_provedeni_akrylat_T.ACRYLIC_bila_cervena_zrcadlo_lesk_foto_zdroj_Trachea

Aby okna zářila…

Neustále čistá okna… to je přání každé hospodyňky. Jak toho jednoduše docílit? „Běžné nečistoty odstraníte za pomoci jemného hadříku a čisticího prostředku. Ale pozor! Vyvarujte se čisticích a lešticích prostředků na bázi rozpouštědel nebo těch obsahující agresivní látky, ale také odstraňovacích čističů jako je aceton či zředěné syntetické pryskyřice a podobně,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, tradičního českého výrobce plastových a hliníkových oken a dveří.

okna_hlinik_interier_3_zdroj_DAFE-PLAST

TIP PRO VÁS!
Pro dokonalou čistotu využijte speciální čisticí sadu na okna, kterou zakoupíte přímo u výrobce.

Okna… to je také jeho kovánímazani_kovan_okeni_foto_zdroj_DAFE-PLAST

U okenního kování je nutné se také vyvarovat nečistotám, protože mohou způsobit nadměrné opotřebení funkčních častí. „Doporučujeme minimálně jednou ročně promazat kapkou oleje ty části kování, které jsou nejvíce zatěžované. Jedná se hlavně o panty, zavírací díly či sklopné nůžky,“ informuje Ing. Miroslav Culka. Při mazání se rozhodně vyvarujte použití kyselých a pryskyřici obsahujících tuků, které by mohly narušit povrchovou pozinkovanou ochranu proti korozi. „Nejvhodnějším prostředkem je olej od odborných výrobců či bílá vazelína ve spreji. Důležité je ale také kontrolovat upevnění jednotlivých vrutů. Uvolněné vruty či jejich ulomené hlavy je potřeba neprodleně utáhnout, respektive vyměnit,“ pokračuje dále Ing. Miroslav Culka.

 



 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: DAFE-PLAST (www.dafe.cz),Dřevojas (www.drevojas.cz), J.A.P. (www.japcz.cz), (www.sklo-jap.cz), SOLODOOR (www.solodoor.cz) a TRACHEA (www.trachea.cz) .