Cena elektřiny pro české domácnosti v roce 2016 opět klesne! Vyplývá to z aktuálních cen silové elektřiny. Cena plynu bude s největší pravděpodobností stagnovat, protože složka určovaná státem dle Energetického regulačního úřadu nepatrně zdraží (cca o 4,74 procenta). Přitom zákazníci mohou mít cenu energií ještě levnější. Nicméně je třeba mít se na pozoru a především pro maloodběratele platí, aby nenaletěli takzvaným podomním překupníkům nebo takzvaným „šmejdům“.
Právě ti v posledních měsících přicházení s různými novými formami prodejních akcí a energie není výjimkou. Nátlak, plané sliby, různé rádoby „výhodné“ akce, v kterých naopak spotřebitel výrazně prodělá, to vše je nástrojem podvodníků a různých podomních prodejců.
Před podobným jevem varuje jak Česká obchodní inspekce, tak také starostové měst a obcí, kde mnohdy je dokonce vydán zákaz o podomním prodeji. Přesto jej různí spekulanti zneužívají. A pokud nechají nepozornému zákazníkovi, tedy své potencionální oběti podepsat dokument, že si takového prodejce sami pozvali – sjednali, bohužel jsou pak úřady na takové praktiky krátké.
„Máme signály, že různí prostředníci nenabízejí zákazníkům vždy nejvýhodnější ceny, ale často upřednostňují dodavatele, od kterých mají nejvyšší provizi pro sebe,“ uvedl ředitel společnosti Energie2, a. s., Praha Dávid Vlnka a dodává, že k získání lepší ceny zprostředkovatelé potřební vůbec nejsou. Naopak při přímém jednání s dodavateli si můžou zákazníci dojednat lepší podmínky.
„Při uvažování o změně dodavatele je dobré především ověřit dobu trvání nabízených slev a nepodlehnout lákavé nabídce, která se nakonec ukáže jako dlouhodobě neudržitelná,“ doplňuje Dávid Vlnka.
Trh s plynem i elektřinou je plně liberalizován již několik let, a zákazníci tak můžou špatnou volbou dodavatele vydělat nebo prodělat tisíce korun ročně. Nákup energie není každodenní záležitostí, proto by si každý takový zákazník měl dobře rozmyslet a zvážit všechna možná rizika právě u rizikového přechodu k jinému dodavateli, právě přes různé zástupce, kteří zazvoní u dveří bytů, domů, ale třeba i firem.
Problém s podomními prodejci není skutečně marginální záležitostí, což potvrdil i aktuální průzkum agentury Ipsos, podle kterého se někdy setkalo s podomním prodejem 72 procent lidí. Navíc se podomní prodejci často vydávají za někoho jiného – představují se jako zástupci jiné energetické společnosti a někdy se dokonce pokoušejí vydávat za představitele Energetického regulačního úřadu.
O společnosti:
Společnost Energie2, a.s., je dodavatelem elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům do soukromého a veřejného sektoru. Kromě České republiky, společnost Energie2, a.s. působí jako alternativní dodavatel na trhu i ve Slovenské republice a v Polsku.