Tři čtvrtě století, nekonečno příběhů. Knížky Albatrosu, který slaví 75 let, čtou děti v 64 zemích v 53 jazycích
Harry Potter, Pravěký svět Zdeňka Buriana, Rychlé šípy Jaroslava Foglara, verneovky, Polámal se mraveneček, Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Malý princ, Hoši od Bobří řeky, Z deníku kocoura Modroočka, Fimfárum… To jsou knížky, které zná snad každý. Patří mezi longsellery a bestsellery Albatrosu, nakladatelství dětské literatury, které letos slaví 75 let.
„Každým rokem zařazujeme do edičního plánu jak dlouhodobě oblíbené tituly, tak novinky. Tištěné knihy v dnešním světě audiovizuálních médií mají stále své místo a dovedou vhodně doplnit zájmy současných dětí. Dobrá dětská kniha je i v digitální době zdrojem zábavy, poznání i potěšení,“ vysvětluje Petr Eliáš, šéfredaktor Albatrosu,a pokračuje: „Zároveň ale v souladu s měnícími se potřebami dětského čtenáře hledáme nové formáty a témata. V posledních letech například pozorujeme nárůst zájmu o komiksy, oblíbené jsou příběhy ze skutečného světa, případně s nádechem fantazie.“
Albatros vydává českou i zahraniční literaturu pro děti a mládež. Ve svém portfoliu má nejen dětskou beletrii, ale i leporela, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, populárně-naučnou a vzdělávací literaturu, fantasy nebo komiksy. Vydává ročně přes 200 titulů, z nichž okolo sedmdesáti jsou novinky, které ze dvou třetin tvoří původní tituly.Ostatní náklad tvoří reedice a dotisky.
Nakladatelství Albatros bylo založeno v roce 1949, přičemž do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK). „Triumfem bylo ocenění Grand Prix na Světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958) za kolekci knih pro děti. V roce 1964 bylo nakladatelství jedním ze sedmi spoluzakladatelů Veletrhu dětské knihy v Boloni a téhož roku založilo Klub mladých čtenářů. Po roce 2009 na jeho základech vyrostla mediální společnost Albatros Media,“ vzpomíná Ondřej Müller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media.
„U příležitosti 75. výročí Albatrosu vydáme v říjnu poprvé po více než 60 letech Děti z Bullerbynu, které jsou jedním z dlouhodobě nejprodávanějších titulů, takovou naší stálicí, v nové podobě s ilustracemi Terezy Konupčíkové a v grafické úpravě Veroniky Kopečkové. Poprvé vyšly ve Státním nakladatelství dětské knihy v roce 1962 a dodnes u nás vycházely výhradně s ilustracemi Heleny Zmatlíkové,“ dodává Petr Eliáš. Mezi další tituly, které letos vycházejí v Albatrosu, patří například Lucie Hlavinková: Bylinková babička, Shel Silverstein: Když si šlápneš na tkaničku, Petr Hugo Šlik: Stín železné opony, Stefanie Hasse – Julia K. Stein: Akademie času: Mise mimo čas, Pavel Horna: Život a smrt Maxmiliána Drápa a Dominika Perlínová: Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti.
Knížky Albatrosu jsou populární i v zahraničí, mají své čtenáře v 64 zemích a byly vydány v 53 jazycích. „Ročně poskytneme zhruba 500 práv na naše tituly pro děti od 3 do 12 let, převážně se jedná o novinky. Na veletrhu v Boloni a Frankfurtu prezentujeme přibližně 50 nových titulů každý rok. Největší zájem je o populárně-naučné tituly, jejichž téma je srozumitelné po celém světě, a o tzv. picture book či Bilderbuch, které naopak u nás příliš populární nejsou,“ dodává Tomáš Jodas, manažer exportu Albatros Media.
Jednou z nejúspěšnějších knížek v zahraničí je Proč nekveteš od Kataríny Macurové, která vyšla již ve 27 jazykových verzích. Izraelské Ministerstvo školství a vzdělávání ji vybralo ze zhruba pěti tisíc dětských titulů určených pro školky v chudších a postižených oblastech a v Číně v roce 2022 bylo prodáno neuvěřitelných 116 745 výtisků. Mezi další knížky, o které je mimořádný zájem v zahraničí, patří Co se děje ve včelím úlu (řada Navštivte svět zvířat), která vyšla pro zahraniční trh již v nákladu 1 628 000 kusů, nebo Překlep a Škraloup, který vyhrál MagnesiiLiteru 2017 a dostal se do výběru nejlepších nezávislých knih roku 2022 (Best Indie Books) v americkém knižním recenzním časopise Kirkus.
V rámci 75. výročí Albatrosu byly předány i jeho výroční ceny. V následujících kategoriích se svými tituly zvítězili autoři a autorky:
Cena za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež: Renáta Fučíková →
Významný počin: Petr Šrámek, Nikola Logosová, Jakub Spurný: Dívám se na svět kukátkem
Ilustrace pro menší děti: Jindra Čapek: Pinocchiova dobrodružství
Ilustrace pro větší děti: Filip Pošivač: Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Text pro menší děti: Tereza Marianová: Uličníci
Text pro starší děti: Jana Šrámková: Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Překlad: Anežka Dudková: Melissa