V posledních letech se v Evropě rozmáhá fenomén dokonale tvarovaných a plných rtů, které vzbuzují pozornost okolí a dají vyniknout kráse obličeje. Pokud vás tento trend oslovuje a stále váháte, zda je tato procedura vhodná právě pro vás, přečtěte si následující článek, kde se dozvíte všechny potřebné pro a proti.
Zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou není žádnou novinkou, nicméně výraznou oblibu u dam i mužů získal hlavně v posledních letech. Je to dáno zejména vzestupem anti-agingu, kdy se omlazující procedury staly veřejnosti mnohem dostupnější, než tomu bylo dříve. Požadavky na úpravy obličeje, které se původně zaměřovaly na potlačení známek stárnutí, jsou nyní často doplňovány také o přání na zdokonalení různých partií obličeje jako jsou oči, tvarování lícních kostí, případně právě zvětšení rtů. Důležité je také zmínit, že na oblibě těchto procedur mají velký podíl sociální sítě, kde se lidé naučili využívat zkrášlovací aplikace, a následně začali toužit po tom, aby se svým digitálně upraveným verzím podobali také v reálném životě. Přestože v tomto ohledu mohou někdy estetické zákroky působit marnivě a poněkud zbytečně, není důvod dělat si z toho zbytečné výčitky. Kult krásy existoval ve společnosti vždy, akorát se během času mění naše preference, jak si zrovna ideální vzhled představujeme. Prioritou je hlavně vlastní spokojenost, takže ať už se rozhodujete nad jakoukoliv formou úprav, nebo si přejete naopak zůstat přirozená, všechny možnosti jsou správně, když z nich máte dobrý pocit. A jestliže právě nyní zvažujete, jestli zvětšení rtů je pro vás to pravé, přečtěte si vše, co vás o zákroku zajímá.
Před zákrokem
Přestože zvětšení rtů má poměrně viditelný efekt, který na svém obličeji nepřehlédnete, celá procedura není vůbec složitá a nevyžaduje žádnou přípravu. Vše proběhne během několika desítek minut na lehátku u dermatoložky, aniž byste musela podniknout jakékoliv vyšetření předem. Jedná se totiž pouze o aplikaci malého množství výplně kyselinou hyaluronovou, které nijak neovlivní váš zdravotní stav, nevyžaduje rekonvalescenci, a po několika měsících se postupně vstřebá a odezní. Proces začíná konzultací s lékařkou, která s vámi probere vaši finální představu, nabídne vám řešení a vysvětlí možnosti. „Konečná velikost a tvar rtů se odvíjí od množství a typu aplikované značky výplňového materiálu, proto se svými klientkami vždy konzultuji předem, co konkrétně chtějí. Je rozdíl, když chce někdo mírně rty vytvarovat, nebo touží po opravdu výrazném plném horním i dolním rtu. Od zvoleného materiálu se obvykle také odvíjí délka trvání dosaženého efektu,“ říká dermatoložka Nina Koutná z Kliniky GHC Praha, a dodává: „Řada žen chce jen mírně podpořit plnost rtu, nechtějí, aby změnu vnímalo okolí, jiné preferují výrazný efekt, který viděly na kamarádce, některé celebritě nebo na sociálních sítích. I jen nenápadné zvětšení může ženě významně zvednout sebevědomí a přinést dlouhodobý pocit spokojenosti. Pokud žena nemá jasnou představu, je vhodné při první aplikaci raději použít menší množství výplně, přidat se dá vždycky. Takto je možné vyvarovat se nežádoucího „překorigování“, s kterým by případně klientka nebyla spokojená, a pak jen čekala, kdy to zase zmizí,“ doporučuje Nina Koutná.
První dny po zákroku
Během ošetření rtů kyselinou hyaluronovou vám dermatoložka nejdříve znecitliví okolí úst speciálním anestetickým krémem, aby vás samotná aplikace nebolela. Prvních několik hodin po zákroku tedy zřejmě budete mít pocit ztuhlosti a rty vám budou připadat větší, i kvůli malému otoku po ošetření. V této fázi je vhodné dávat pozor na teplotu konzumovaných nápojů, při snížené citlivosti rtů by mohlo dojít i k nežádoucímu podráždění (spálení) např. horkou kávou. První den je lepší raději nepoužívat na rty žádné rtěnky a lesky, aby neblokovaly splasknutí otoku. Dalším nepříliš oblíbeným omezením je zákaz líbání a jakéhokoliv namáhání rtů. I když to může být nepříjemné, myslete na to, že si nechcete poškodit čerstvě upravené rty, ale naopak se soustřeďte na jejich rychlou regeneraci. Do 3 dnů otok zmizí a budete se moci radovat ze svého nového vzhledu. „Konečnou podobu rtů vidí klientka cca 14 dnů po zákroku, do té doby se ještě může držet ve rtu mírné napětí po zákroku, které výsledek zkresluje. Po tuto dobu bych doporučila zůstat v opatrném režimu a ústa nenamáhat. Efekt se samozřejmě nezničí, ale může dojít k deformaci nebo klientku může ret mírně bolet, jsou to potom zbytečné starosti,“ říká Nina Koutná.
Týdny po zákroku
S novými rty se naučíte žít poměrně rychle. Efekt vydrží 6 měsíců až rok, což záleží na zvoleném typu výplně. Je zcela výjimečné, že některý organismus metabolizuje hyaluronový gel rychleji, třeba i za 3 měsíce (záleží ale i na typu hyaluronové výplně). Jedním z mýtů, který se v souvislosti se zvětšením rtů objevuje, je potom případné „vytahání“ kůže na rtech v momentě, kdy se efekt po kyselině hyaluronové po měsících vytrácí. Doktorka Koutná nicméně upozorňuje, že se jedná o nesmysl. „Výplň se postupem času ve rtech vstřebává, ale vlivem aplikace dochází i k určité novotvorbě kolagenu. Tvar úst se vrátí na svou předchozí úroveň, po opakovaných aplikacích ale velmi často drží efekt mnohem déle než po prvním zákroku,“ vysvětluje Nina Koutná, a doplňuje: „Hlavním kritériem úspěšného efektu je vždy spokojenost klienty. Další aplikace se pak provádějí podle jejího zájmu,“ dodává Nina Koutná.
Rizika a omezení
Zhoršení stavu rtu vlivem aplikace může nastat v ojedinělých případech – zejména např. pokud iritací při aplikaci dojde u klientky trpící na opary k masivní recidivě oparu, a nepodaří se stav dostatečně zaléčit, takže dojde ke vzniku jizev. U žen trpících na časté opary je doporučeno před vyplňováním rtů preventivně užívat antivirotika v tabletách, které lékař napíše na recept. Dále je třeba počítat s pozvolnou atrofií (ztenčováním) rtů během života, rty u dvacetiletého člověka jsou plnější než později v 50 letech. A důležité je také doplnit, že se aplikace se neprovádí během těhotenství a kojení, z důvodu nedostatku klinických studií.