SKUTKY A HRDINOVÉ, O KTERÝCH JE TŘEBA MLUVIT. DĚTSKÝ ČIN ROKU PŘEDSTAVIL AUTORY VÍTĚZNÝCH PŘÍBĚHŮ ZA ROK 2021
Vítězové 17. ročníku projektu Dětský čin roku, který pořádá společnost Whirlpool, si na Staroměstské radnici v Praze převzali svá ocenění. Slavnostní předávání cen, které bylo kvůli pandemii přeloženo na duben, se neslo ve znamení radostných i dojemných příběhů mladých hrdinů, kteří mohou být inspirací pro všechny.
„Svět dnes potřebuje hrdiny více než kdy jindy. Těch nejmenších si ceníme nejvíce a velmi mě těší, že se nám je daří nacházet již sedmnáct let,“ říká Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku. Vyhlášení vítězů se tradičně koná na začátku prosince, v předchozích dvou letech se však vzhledem k situaci kolem pandemie koronaviru nemohlo v tomto termínu uskutečnit. Bylo tedy přesunuto na 7. duben 2022, kdy se sešli vítězové ročníku 2020, ale i 2021. Ti si převzali diplomy a další dárky a setkali se také s patrony jednotlivých soutěžních kategorií – hercem Karlem Zimou, herečkou Jitkou Čvančarovou, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Milošem Pokorným, moderátorkou Janou Rychterovou a cyklistou Jiřím Ježkem. Slavnostním dopolednem provázel moderátor Aleš Háma.
„Jsem velmi rád, že jsme sice s mírným zpožděním, ale přece jen mohli opět vyhlásit vítěze Dětského činu roku, protože tyto děti si to opravdu zaslouží. A pro nás dospělé je zase vždy velmi povzbuzující slyšet jejich hrdinské příběhy, zejména v dnešní době,“ říká Aleš Háma, mimo jiné dlouholetý čestný předseda Nadačního fondu Dětský čin roku.
V projektu Dětský čin roku posílají žáci základních škol a osmiletých gymnázií příběhy o svých hrdinských činech. Soutěžit mohou v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích pak rozhodují samy děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly letos předány i tři speciální ceny.
Nad sedmnáctým ročníkem projektu Dětský čin roku převzaly tradičně záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hlavního města Prahy. „Odvaha, vynalézavost a nasazení dětí ve mně vzbuzují hluboký respekt a naději. Velmi často zažívám, že nejmladší generace je generací statečných, uvědomělých mladých lidí, nesobeckých, schopných akce i rozmyslu, když je to potřeba. Přeji nám všem, aby byli inspirací pro nás dospělé. Přeji jim, aby si sami sebe dokázali za tyto vlastnosti vážit. A především jim přeji, aby žili ve světě, kde nebude potřeba tolik odvahy a hrdinství, jako dnes, ale kdy budou moci žít zdravé a empatické vztahy v bezpečném prostředí,“ dodává Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy.
VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2021
Matyáš Augustin (14 let): Narozeniny
ZŠ Trutnov 2
Matyáš trávil pozdní odpoledne se svým dlouholetým nejlepším kamarádem. Rozhodli se zahrát si na babu. Když si jeho kamarád v zápalu hry nevšiml, že se kolem něj řítí auto, Matyáš neváhal, chytil ho za tričko a stáhl zpátky. Auto kamaráda tedy pouze škrtlo zrcátkem a naštěstí nedošlo k žádnému neštěstí. Po této nepříjemné zkušenosti si Matyáš uvědomil, jak moc může vteřina nebo i malé zaváhání ovlivnit zbytek života.
Pomoc ostatním
Lucie Vargová (15 let): Smutný příběh se šťastným koncem
ZŠ Slezská Ostrava
Lucka popsala, jak se jí před sedmi lety změnil život, když její mamince diagnostikovali roztroušenou sklerózu a skončila na invalidním vozíku. V těžkých chvílích byla Lucka své mamince nablízku a pomáhala jí najít novou životní sílu, kterou pod tíhou nemoci ztrácela. Jak sama říká – přestože jí nemoc maminky hodně vzala, hodně jí také dala. Lucka se například naučila dělat všechny domácí práce, vařit, a dokonce i podávat injekce. A především si vážit svých blízkých a každý pěkně prožitý den.
Pomoc starším lidem
Marek Volf (14 let): Moje prababička
ZŠ Kolín V.
Starat se o prababičku – připravovat snídani, ohřívat jídlo, mýt nádobí, doprovázet ji a dělat jí společnost… Během letních prázdnin Marek zastoupil práci své babičky, která se stará o svou matku – Markovu 94letou prababičku, a která přes léto musela pomáhat dědečkovi po operaci srdce. Marek se svého úkolu nezalekl a zvládl ho výborně.
Kolektivní pomoc
Adéla Přikrylová (9 let): Kuchařka
ZŠ Prostějov
Adélka z prostějovské základní školy popsala pěknou spolupráci mezi dětmi ze školní družiny, kterou navštěvuje, a dědečky a babičkami z nedalekého domova důchodců. Protože návštěvy v domově důchodců jsou z důvodu pandemie omezeny, posílají děti seniorům alespoň drobné dárky a obrázky, aby jim udělaly radost. Dalším zajímavým nápadem je společná práce na kuchařce nejlepších receptů od babiček, kterou nyní děti připravují.
Pomoc přírodě
Jan Gavlas (14 let): Úklid
ZŠ Slezská Ostrava
Honza se se svým hasičským týmem rozhodl vyčistit malý lesopark „Důlky“, který se nachází nedaleko jeho domova v Ostravě Muglinově. Park navštěvuje mnoho lidí, kteří tam bohužel také vyhazují spoustu nepotřebných věcí. Honza sice večer po úklidu padl únavou, ale jak napsal – za ten dobrý pocit, že udělal něco pro své okolí, to stálo.
Dobrý nápad
Vendula Buchtová (12 let): Dobrý pocit
ZŠ Slezská Ostrava
Vendula a její kamarádka se rozhodly podpořit jeden z psích útulků v jejich městě. Holky nakoupily pytel granulí, pamlsky, konzervy, přihodily i staré plyšáky jako hračky, a dokonce ušily pelíšek ze starého svetru. Odměnou jim byla kromě dobrého pocitu také návštěva zvířat v útulku, kde jim majitelé velmi pěkně poděkovali za jejich pomoc.
Pomoc n@ netu
Eliška Malá (14 let): Kamarádka v nesnázích
ZŠ Kolín V.
Eliška si přes Instagram našla kamarádku Melanii z Londýna, se kterou si pravidelně píše. Jednoho dne se jí Melanie svěřila, že ji přes internet obtěžuje neznámý starší muž. Situace se vyvinula až tak, že se tento muž dozvěděl Melaniinu adresu a jednoho dne dokonce postával před její školou. Eliška své kamarádce poradila, aby okamžitě kontaktovala policii. Ta nakonec muže zatkla za obtěžování a pronásledování nezletilých dívek.
Speciální ocenění
Sebastian Pecka (9 let): Dědeček
MŠ a ZŠ při Fakultní nemocnici Brno
Sebastian popsal velmi dojemný příběh o posledních dnech, které strávil se svým umírajícím dědečkem, o jeho odchodu i o tom, jak byl v tomto těžkém období oporou své mamince.
Třída 7. B: Zvíře místo kina
ZŠ Modřice
Žáci ze ZŠ Modřice se rozhodli, že peníze, které vyhráli v soutěži ve sběru papíru, neutratí za sladkosti nebo lístky do kina. Naopak, ze svého kapesného sumu ještě navýšili a rozhodli se ji věnovat na podporu brněnské ZOO, ve které si na rok adoptovali Výra západosibiřského.
Jan Havlásek, Marie Hudečková, Dominik Bratek, Amálie Pink, Lukáš Slezák (13–14 let): HNN Hrdličky News
ZŠ A. Hrdličky Ostrava-Poruba
Honza, Marie, Dominik, Amálie a Lukáš zpříjemňují školní dny svým spolužákům na ZŠ A. Hrdličky. Již více než rok vedou redakci HNN Hrdličky News, kde přinášejí aktuální informace ze školy a připravují zajímavé pořady.
Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.
Organizátor projektu:
Nadační fond Dětský čin roku
Generální partner:
Whirlpool CR
Hlavní partner:
Nadace AGROFERT
Záštita nad projektem:
Magistrát hl. města Prahy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Partneři projektu:
Městská policie Praha
Muzeum Chocotopia
Creative Republic
Seznam.cz
Poski.com
Mediální partneři projektu:
Rádio Junior
Alik.cz
Učitelské noviny
Ámos Vision