Věděli jste, že kostní dřeň může během života nabývat různých barev? Odhalte nejen toto její tajemství v rámci projektu Měsíc zdravé krve, který se po roce koná opět v září. Připomíná důležitost životodárné tekutiny – krve a spolu s ní i kostní dřeně – orgánu krvetvorby. Poznejte, co vše se v kostní dřeni odehrává, za co jí vděčíme, s jakými onemocněními se může potýkat i jak mohou dárcovství a transplantace zachraňovat životy. Ne nadarmo se 16. 9. 2017 připomíná Světový den dárců kostní dřeně. V září se otevírají pražská hematologická pracoviště veřejnosti. Příchozí si v centrech mohou nechat zdarma zkontrolovat krevní obraz, orientačně zjistit krevní skupinu, získají informace o dárcovství kostní dřeně, nahlédnou do laboratoří, zjistí, jak vypadá kostní dřeň pod mikroskopem.
Během září – Měsíce zdravé krve hematologická pracoviště znovu otevírají své dveře a zvou veřejnost k návštěvě. Tématem letošního ročníku je kostní dřeň, u ní příběh krve začíná i končí. V ní sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy. Nefunguje-li správně naše krvetvorba, ani my nemůžeme žít tak, jak bychom si přáli. První z osvětových akcí – Dopoledne o kostní dřeni v ÚVN se uskutečnila už 7. 9.
Přijďte se dozvědět více 19. 9. do ÚHKT, 20. 9. do FN Motol a 21. 9. opět do ÚHKT v Praze. Na místech bude k vidění také výstava vybraných fotografií Jaroslava Hory, fotografa a pacienta ÚHKT, který prodělal akutní leukémii.
Beseda „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ ve FN Motol – 20. 9., 16.00–18.30, kinosál (V Úvalu 84, Praha 5)
Beseda na téma „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ se uskuteční ve středu 20. 9. ve FN Motol. Specialisté z Fakultní nemocnice v Motole se budou těšit na všechny příchozí, které provedou možnostmi dnešní hematologie a léčby vzácných krevních onemocnění, jež jsou spojené s poruchou krvetvorby. Představí tajemství kostní dřeně, kmenových buněk i život zachraňujících transplantací. Jak takové transplantace probíhají, co pro pacienty i lékaře znamenají a jaký je život s „novou“ kostní dření, která pomůže obnovit řádnou krvetvorbu. Příchozí budou mít možnost orientačně zjistit svou krevní skupinu a na místě vstoupit do registru dárců kostní dřeně (již od 15.00 hod.). Věděli jste, že v lidském těle se nachází 2,5–4 kg kostní dřeně? Každý, kdo se o ni podělí, daruje kus sebe a šanci na život jinému.
Dny otevřených dveří v ÚHKT – úterý 19. 9. a čtvrtek 21. 9., vždy v čase mezi 13.00 a 16.00 hodinou (U Nemocnice 2094/1, Praha 2).
Prohlídky laboratoří, kde se věnují diagnostice krevních skupin, pracovišť, kde pracují krevní separátory, i ukázka kostní dřeně pod mikroskopem. To vše čeká na veřejnost v úterý 19. 9. a ve čtvrtek 21. 9. od 13.00 do 16.00 hodin v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Po celou dobu budou také probíhat edukativní přednášky s tematikou kostní dřeně, veřejnost se dozví o onemocněních krvetvorby, která mohou vstoupit do života. Příchozí budou mít možnost zjistit orientačně svou krevní skupinu i si nechat vyšetřit krevní obraz, jehož výsledky jim vysvětlí přítomní hematologové. V úterý 19. 9. bude rovněž možné na místě vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk.
Přijďte objevovat, konzultovat a poznávat. Odhalte tajemství kostní dřeně, právě u ní příběh krve i života začíná.