S fenoménem elektrokol se jistě setkal už každý z nás. Ať už přímo v terénu na cyklotrasách, nebo na stránkách časopisů či portálů. Boom těchto kol s pomocným elektrickým pohonem již panuje ve světě několik let. Avšak doba, kdy se cyklisté styděli na jízdu na elektrokole jen pomyslet je ta tam. Víte proč? Jak to, že se situace změnila?
Jeden příběh za všechny
Alena je aktivní cyklistická maminka (40 let, 3 děti, na mateřské), která se řadí do party tzv. vášnivých bikerek. Odjakživa s partou kamarádek vyráží co víkend na dlouhé cyklotúry, které se až po narození dětí změnily na kratší příjemné výlety po okolí. Sem tam však holky vezmou kolo a dají si pořádně do těla. Před rokem však oblíbené cyklotoulky Aleně skončily, jelikož musela absolvovat těžkou operaci kolene. Pohyb na kole jako rehabilitační proces jí nebyl doktory odepřen, ale přeci jen se operovaná místa nesměla tolik namáhat a Alena se musela držet zpátky. Když v rodině viděli, jak Aleně výjezdy chybí, rozhodli se jí pořídit elektrokolo. Alena se po malých krůčcích zase dostala do kondice a nyní stačí ostatním do kopců a nikdo na ní už nemusí čekat. Na společné túry prostě vyráží s elektrokolem a ještě neprohrála žádnou vrcholovou prémii.
Eletrokol je spousta, ale …
Elektrokolo si nepořizujeme na jednu sezónu, a tak je třeba k výběru toho správného modelu přistupovat s rozvahou. Nejprve si musíte uvědomit, kde a jak kolo budete používat. Je rozdíl, jestli budete jezdit převážně v horském terénu, po cyklostezkách či polních cestách, nebo sháníte kolo do městského provozu. Podstatná je také vzdálenost, kterou chcete s elektrokolem absolvovat.
Jak vybrat to správné elektrokolo radí Lukáš Bárta, zástupce české značky elektrokol Apache.
Při výběru elektrokola si nejdříve zodpovězte základní otázky:
1) Za jakým účelem si elektrokolo pořizuju? Jako dopravní prostředek pro cesty do práce nebo pro cyklistické výlety s rodinou a přáteli?
2) Kde budete na elektrokole jezdit? Po rovinách nebo v kopcovitém terénu?
3) Jak často a jak daleko budete na elektrokole jezdit? Stačí Vám baterie s menší kapacitou pro dojezd 30 km, nebo budete absolvovat dlouhé výlety?
4) Potřebujete elektrokolo se zvláštními vlastnostmi? Například skládací elektrokolo, které se vejde do kufru osobního automobilu nebo elektrokolo s rámem umožňující tzv. nízký nástup vhodný pro lidi s pohybovým omezením.
5) A samozřejmě kolik peněz chcete do elektrokola investovat. Zda se spojíte se základním vybavením nebo si chcete dopřát větší pohodlí a kvalitu.
Štěstí přeje připraveným
Pokud si sami nevíte rady, jaké kolo je pro vás vhodné, svěřte se do péče odborníků. Například česká značka Apache momentálně nabízí 29 různých modelů, které splňují různorodé požadavky.Na jejich stránkách www.apache-elektrokola.cz nebo u více než 150 autorizovaných partnerů si určitě vyberete. Sami, nebo s pomocí kvalifikovaných prodavačů. U elektrokol je důležitý také následný servis a ten je u Apache díky široké sítě autorizovaných partnerů zaručen.
Česká klasika Apache Bicycles je českým výrobcem jízdních kol s tradicí od roku 2001. Od samotného začátku si značka získala přízeň nejen mezi rekreačními cyklisty a cykloturisty, ale také u profesionálních a hobby závodníků. V roce 2003 se dokonce na kole Apache stal Jarda Kulhavý juniorským mistrem světa. V roce 2008 rozšířila značka Apache svůj sortiment také o elektrokola a dnes patří mezi největší prodejce elektrokol v České republice. |
Doporučujeme:
Kategorie MĚSTO: Apache ELITE (GENT/LADY)
Kategorie TERÉN: Apache MTB – HAWK E5, MANITOU E5 / CROSS – ELBA, ELBRUS (případně vyšší cenová
Kategorie SKLÁDAČKA: Apache ENERGY