ijournal.cz

Žilní specialista MUDr. Ota Schütz boří mýty o varixech

red Zdroj: www.zilniklinika.cz 14.2.2023 Krása a zdraví

O KŘEČOVÝCH ŽILÁCH KOLUJÍ CELÉ LEGENDY. PRIMÁŘ ŽILNÍ KLINIKY MUDR. OTA SCHÜTZ VYSVĚTLUJE, KTERÉ INFORMACE JSOU PRAVDIVÉ A KTERÉ NIKOLI.

Ohledně křečových žil panuje mnoho mýtů. Jedním z nich je, že za jejich vznikem stojí hlavně nezdravý životní styl. Tak to ale není, že?

Za vznikem křečových žil stojí vrozená dispozice, která hraje největší roli. Nezdravým životním stylem můžeme pouze napomáhat výraznějšímu rozvoji křečových žil nebo i komplikacím vznikajícím na podkladě této dispozice dědičně.

MUDr._Ota_Schütz_foto_Jaroslav_Fikota


Co je kromě genetiky dalším rizikovým faktorem pro jejich vznik?
    
   
Rizikové faktory jsou v podstatě tři. Prvním je nevhodný životní režim vedoucí ke vzniku nadváhy. Je to nejen přejídáním se dieteticky nevhodnými potravinami s nedostatkem pohybu, ale i nevhodnou skladbou a rozložením potravin během dne. Dlouhé stání nebo i sezení jsou dalšími rizikovými faktory. Pacienti s dispozicí k tvorbě křečových žil by měli v případě zaměstnání spojeného s dlouhým stáním či sezením vkládat v průběhu dne aktivní pohybové přestávky, případně nosit zdravotní elastické kompresní punčochy. Zhoršovat křečové žíly i napomáhat jejich rozvoji může u žen hormonální kombinovaná antikoncepce nebo substituce s estrogeny.

předpoV jakém věku se křečové žíly obvykle objevují?

Křečové žíly se mohou objevit u obou pohlaví v jakémkoliv věku, od dětského až po seniorský. Častěji jsou postiženy ženy a zde se častěji začínají objevovat křečové žíly během prvního, a ještě více u druhého a dalších těhotenstvích. Rizikovým je i období přechodu. Méně často vznikají křečové žíly i před dvacátým rokem věku, někdy jen jako drobné rozšířené žilky a v průběhu let dochází k výraznějšímu zhoršování.

Objevovala se i legenda, že za křečové žíly si můžeme sami nesprávným cvičením. Je na tomhle tvrzení aspoň zrnko pravdy?

Je to jeden z pravidelných mýtů o vzniku křečových žil. V případě, že není jedinec postižen dispozicí k jejich vytváření, není důvod, aby se křečové žíly vytvářely na základě jakýchkoliv sportovních aktivit. Právě naopak, lidem s dispozicí a těm, kteří již křečové žíly mají, doporučujeme po vyřešení stávajících křečových žil operací spíše aerobní sportovní aktivity jako prevenci před rozvojem nových křečových žil.         

Další mylnou domněnkou je, že se jedná jen o estetický problém…

Pro mnohé jsou zpočátku křečové žíly pouze kosmetickým problémem, který správně řeší včas přednostně však z důvodů estetických. Ne zcela pravidelně jsou křečové žíly doprovázeny celou škálou obtíží, tlakem, pálením, zvýšenou únavou a klidovými bolestmi, a proto ti, kterým nezáleží na vzhledu nohou, nepřikládají křečovým žilám náležitý význam. K procitnutí dochází až v případě komplikací, které mohou být bolestivé.       

Treatment Of Varicose Before And After

Jak je to s metličkami?

Metličky – mikrovarixy – jsou nejmenší formou křečových žil, které se mohou nezřídka nacházet i mimo oblast výskytu většiny větších křečových žil. Jedná se o postižení obličeje, hrudníku i břicha. Metličky na obličeji nebo na hrudníku se léčí jiným způsobem než metličky na dolních končetinách. Léčba následuje dle výsledků duplexní ultrazvukové sonografie a klinického stavu. Nejúspěšnějším způsobem odstranění metlic je sklerotizace, což jsou injekce velice slabou jehlou s podáním speciální tekutiny v různé koncentraci. Další vhodnou pomocnou metodou na nejmenší žilky je laserové terapie, která využívá usměrněného světelného paprsku. Výrazně lepší efekt má laserová terapie metliček obličeje. Je velice důležité správně rozhodnout, kterou metodu, kdy a na jaké konkrétní žilky použít.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zilniklinika.cz