ijournal.cz

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné i během podzimu

red Zdroj: Centra očkování a cestovní medicíny Avenier 19.10.2020 Krása a zdraví

Podzim je v plném běhu, počasí je vhodné k procházkám v přírodě a k houbaření. I v tomto období, kdy teploty neklesají pod 5 stupňů Celsia, jsou klíšťata aktivní a je na místě se chránit. Nejrizikovější jsou louky, polní cesty, travnaté a křovinaté okraje lesů, kde je dostatečně vlhko. Nakazit se je možné také při odstraňování přisátých klíšťat domácím mazlíčkům. Proti nákaze klíšťovou encefalitidou lze očkovat i nyní.

očkování

Základní očkování sestává ze tří dávek aplikovaných v průběhu jednoho roku. Přeočkování jednou dávkou se provádí po třech, resp. po třech až pěti letech. Vakcína existuje ve variantě pro děti od jednoho roku věku a pro dospělé. Očkování provádí praktický lékař nebo očkovací centra. Na náklady na toto očkování přispívají z fondů prevence svým klientům zdravotní pojišťovny.

„V České republice ročně evidujeme 600–1000 onemocnění v závislosti na vývoji počasí a výskytu hlodavců v daném roce. Letošní rok potvrzuje vysoké riziko nákazy klíšťovou encefalitidou, kdy od ledna do září onemocnělo 588 osob, což je o 156 osob více[1] než v roce 2019,“ uvádí MUDr. Hana Tkadlecová, epidemiolog center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

„Onemocnění klasicky probíhá dvoufázově. 1–2 týdny po přisátí klíštěte se objeví nespecifické chřipkové příznaky (teplota, bolest hlavy), po přechodném zlepšení se dostaví druhá fáze s příznaky postižení nervového systému (bolesti hlavy, světloplachost, přecitlivělost na zvuky, zvracení, poruchy vědomí). U části pacientů onemocnění proběhne jen jako horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy. Závažnější průběh onemocnění s dlouhotrvajícími následky se častěji objevuje u starších lidí, umírá jeden nemocný ze sta. Bohužel proočkovanost je vyšší v nejmladších věkových skupinách a dospělí a starší ročníky na prevenci tolik nemyslí,“ upozorňuje MUDr. Hana Tkadlecová, epidemiolog Center očkování a cestovní medicíny Avenier.

Protože jde o virové onemocnění, léčí se pouze některé projevy nemoci. V případě rozvoje zánětu mozku je nutná dlouhodobá hospitalizace, výjimečně i s podporou životních funkcí. Po prodělaném onemocnění je nutná dlouhodobá rekonvalescence, pracovní neschopnost, která může trvat několik měsíců i déle. Pacient po těžkém onemocnění se v rekonvalescenci několik měsíců musí vyhýbat pohledu do monitoru či obrazovky a dlouho nemůže vykonávat žádnou fyzickou aktivitu. Onemocnění může zanechat trvalé následky v podobě neurologických poruch (např. hluchota, ochrnutí, dlouhotrvající únava a bolesti hlavy), a vést tak ke zhoršení kvality života jedince.

Výskyt klíšťové encefalitidy má typicky dva vrcholy – jeden na začátku léta, druhý na jeho konci. Vhodné počasí pro klíšťata je vlhko a teplo, příliš horko a sucho jim nesvědčí.

Klíšťovou encefalitidou lze onemocnět nejen v České republice, ale také v Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Německu, Švýcarsku, Maďarsku, Pobaltí, Albánii a na východním pobřeží Švédska.

V roce 2019 mělo v ČR mnoho případů závažný průběh a v pěti případech došlo k úmrtí, převážně u osob ve vyšším věku, konkrétně 60, 68, 69 a 79 let. Úmrtí ve věku 11 let potvrdilo, že se onemocnění se závažným průběhem nevyhýbá ani dětem.

Prevence

Proti napadení klíšťaty se lze bránit správným používáním repelentů, vhodným oděvem (světlý, upnutý, dlouhé rukávy a nohavice, uzavřená obuv), prohlídkou těla po návratu z přírody, kterou je vhodné zopakovat i následující den. Zároveň jde o ochranu i před dalšími infekcemi, které klíště přenáší. Přisáté klíště je třeba co nejrychleji odstranit kývavým pohybem za použití dezinfekce. Čím déle klíště saje, tím větší je pravděpodobnost nákazy.

„Nejúčinnější formou prevence proti klíšťové encefalitidě je očkování. Přestože většina populace ČR má povědomí o existenci onemocnění a očkovací látky, je v ČR očkováno jen 29 % populace. Nejméně chráněnou skupinou obyvatelstva jsou osoby nad 60 let věku, u kterých proočkovanost dosahuje jen 20 %. Příkladem by nám mohly být sousední země, jako je Německo s celkovou proočkovaností 58 % nebo Rakousko s celkovou proočkovaností 79 %,“ dodává MUDr. Hana Tkadlecová, epidemiolog Center očkování a cestovní medicíny Avenier.

 

[1] Celkový počet onemocnění KE v ČR ke dni 2. 9. 2020, zdroj. SZÚ

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Centra očkování a cestovní medicíny Avenier