Druhý ročník charitativní dražby „Nočníky pro nedonošená miminka“ vynesl na pomoc předčasně narozeným dětem výtěžek ve výši 360.500 Kč.
V pondělí 27. 3. 2017 se konal již druhý ročník charitativní dražby, kterou pořádá Muzeum hygieny. Cílem akce bylo, stejně jako vloni, získat prostředky na pomoc potřebným. V letošním roce se charitativním partnerem stal Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, který pomáhá konkrétním rodinám po celé republice.
Do charitativní akce se zapojilo 30 známých osobností z řad herců, zpěváků, muzikantů, malířů i představitelů módy či špičkové medicíny.
Aukci vedl herec a moderátor Petr Rychlý, zároveň autor jednoho z děl, který svým nadšením a neskutečnou energií pomohl během napínavé dvouhodinové dražby získat pro nadační fond neuvěřitelnou částku 360.500 Kč.
Největší úspěch zaznamenala díla: „Pět vitráží“, zpěváka a herce Tomáše Trapla (60.000 Kč), „Statek pod lípou“ olejomalba herečky Míši Kuklové (47.000 Kč), nebo „Doňa Pipi“, barevné dílo zdobené perlami, jehož tvůrcem je módní návrhář Osmany Laffita (32.000 Kč).
V České republice se každé dvanácté dítě narodí předčasně. Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny jako jediný fond v této oblasti pomáhá finančně rodinám, hradí dopravu rodičů za dlouhodobě hospitalizovaným dítětem po porodu, přispívá na speciální zdravotnické pomůcky, výživu, rehabilitace a další potřebné věci.
Zakladatelka nadačního fondu Ing. Hana Píšová neskrývala po skončení dražby dojetí i nadšení:“ Z výsledku dražby jsme všichni nadšení. Podařilo se získat úžasnou finanční částku, která pomůže několika desítkám rodin. Chci poděkovat všem tvůrcům, ale i lidem, kteří se na celém projektu více jak půl roku podíleli. Všem partnerům a sponzorům, díky kterým jsou realizační náklady nulové a celá vybraná částka jde na přímou pomoc potřebným. Děkujeme i Petrovi Rychlému, který bez nároku na honorář podal neskutečný výkon a během strhující dvouhodinové one man show vydražil všechna díla“.
Ředitelka Muzea hygieny vše komentovala slovy: „Byla jsem hrozně nervózní, jak dnešní dražba dopadne. Získali jsme třicet osobností, které věnovaly svůj čas a výtvarné schopnosti, aby vytvořily svá díla. Partnery, kteří nám darovali porcelánové nočníky, barvy a pomohli s realizací večera. Dalším úsilím bylo dostatečně představit akci veřejnosti a nadchnout potencionální kupce. Jsem moc spokojená, že se vše povedlo. Celý večer byl zábavný a prospěšný zároveň. Děkuji všem za pomoc s organizací, panu Rychlému, tvůrcům a především dražitelům za tak pěkný výnos. Teď už můžu v klidu říct, že měl celý projekt smysl.“
Muzeum hygieny disponuje největší sbírkou historických nočníků a toalet na světě. Partnery charitativní akce se staly společnosti Český porcelán a.s., KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s., Městská část Praha 1, Delicato Restaurants, KÁVA PRAHA, NFCP Rental Equipment, Halla, a.s.
Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny byl založen v roce 2014 Hanou Píšovou a Markétou Stránskou a je prvním svého druhu u nás.
Jeho cílem je pomáhat rodinám předčasně narozených dětí, které se ocitly v tíživé finanční a psychické situaci.
Pomáhá vždy konkrétní rodině a jejich konkrétní potřebě spojené s předčasně narozeným dítětem. O pomoci rozhoduje správní rada nadačního fondu. Předsedou správní rady nadačního fondu je doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář neonatologického oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě, v Praze Podolí.
Veškeré informace o pomoci i možnosti příspěvku najdete na stránkách www.predcasnenarozenedeti.cz.
Kolem 2000 exponátů z období od 15. století až po současnost je k vidění v jedinečném pražském Muzeu Hygieny.
Zaměřeno je především na historický vývoj předmětů spojených s vykonáváním potřeby. Mezi unikáty patří nočník pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchie-Lunga, atd. Kromě historických nočníků, toalet a křesel v muzeu naleznete toaletní papíry, splachovadla, obrazy, pohlednice, kuriozity a další drobné předměty osobní hygieny, včetně barokních pastiček na blechy. K vidění jsou dámské nočníky bourdaloue, svatební francouzské nočníky i figurky caganerů ze španělských betlémů.
Sbírka, jejímž cílem je poučit i pobavit, je největší na světě! Nachází se jen 450 m od Staroměstského náměstí na adrese Michalská 1, Praha 1.