ijournal.cz

Moderátoři Českého rozhlasu šli do plavek a plavali po tmě!

red Zdroj: Český rozhlas 3.2.2015 Významné osobnosti, veřejné projekty

V rámci akce Sbírky Světluška si moderátoři Českého rozhlasu vyzkoušeli co obnáší plavat v totální tmě! Podpořili tak nevidomého plavce Miroslava Smrčku v cestě za jeho snem, a to reprezentací ČR na paralympiádě v Rio de Janeiru.

Sympatického Mirka Smrčku přišla podpořit spousta VIP tváří! Plavání po tmě, tedy se speciálně zatmavenými brýlemi, si přišli vyzkoušet například moderátorky Radiožurnálu Lucie Výborná a Helena Šulcová, bývalý profi boxer Lukáš Konečný, cvičitelka Hanka Kynychová, plavecká esa Simona Baumrtová a Petr Bartůněk, horolezec Petr Miska Mašek, herečka Lenka Krobotová a další. Celým programem prováděl světluščí příznivec a moderátor Jiří Chum.

Radiožurnál
Mirek plave se Světluškou do Ria

Plavání Potmě je šancí pro Míru Smrčku jak se dostat na paralympiádu v Rio de Janeiru. Mirkovi je padesát let, oslepl zcela náhle před třemi roky. Naštěstí se o jeho osudu dozvěděl jeho kolega z plavecké reprezentace z mládí Petr Budínský, který mu pomohl najít nový smysl života a začal jej spolu s Mirkovým bývalým plaveckým rivalem Petrem Thielem trénovat. „Už po pár měsících přípravy se Mirkovi podařilo zaplavat světový rekord na padesát metrů znak v kategorii nevidomých. Má proto velké šance kvalifikovat se na paralympiádu do Ria,“ vysvětlil Petr Budínský. Plavecká příprava i absolvování všech kvalifikačních závodů jsou ale velmi finančně náročné, proto se Světluška rozhodla pomoci a pořádá Plavání Potmě.

 Lucie Výborná (moderátorka Radiožurnálu)

 “ Se Světluškou zdárně splývám už několik let. Beru ji za svou stejně, jako všechny akce, na kterých mohu být. Protože mám mezi nevidomými sportovci pár přátel, šla jsem podpořit Mirka a pozvala svoje horolezecké kamarády z expedice na K2, se kterými se letos chystáme na další vrchol. První bazén se zatmavenými brýlemi jsem zaplavala jako opilá, od kraje ke kraji dráhy, pak už to bylo lepší. Bylo by to asi i zábavné, ale celou dobu jsem myslela na to, že na konci dráhy ty klapky z očí sundám, ale Mirkovi už tma zůstane napořád. Moc mu fandím a držím palce do Ria.“

Jiří Chum (moderátor Ranního Radiožurnálu)

„Po tmě se mi plavalo dobře, jen je těžké odhadnout, jak moc kterým směrem uhnout, když dostanu ze břehu pokyn. Ale zvládli jsme to! A jestliže Světluška umí plnit tajné sny nevidomým, pak tím nejmenším pro mne je pomáhat Světlušce. Stačí si jen na chvíli zakrýt oči a zažít, v čem oni žijí neustále. Pak člověku dojde, jak vzácné je očima zase vidět a důležité nevidomým pomáhat. „

Helena Šulcová (moderátorka publicistických pořadů Radiožurnálu)

„Vážím si aktivit Nadačního fondu Českého rozhlasu. Sobotní akce Světlušky byla velmi příjemná. Moc bych přála Miroslavu Smrčkovi, aby se kvalifikoval do Ria, snad jsme mu v tom alespoň trochu pomohli. Sama jsem dnes měla možnost vyzkoušet, že plavání potmě není jednoduché.“ 

 ČRo__Helena_Šulcová1

Michal Jurman (sportovní redaktor Radiožurnálu)

„Plavání je sport, který je mi hodně blízký a pokud je navíc spojený s dobrou věcí, jakou snaha o podporu Mirka Smrčky bezpochyby je, pak by mě museli odtáhnout buldozerem, abych se nepřišel do Podolí podívat. Navíc tenhle chlapík je opravdu velkou učebnicí pro všechny „uplakánky“, kteří si myslí, že je život na ně jakýmkoliv způsobem krutý. Nezdolný optimismus Mirka je nakažlivý a být v jeho blízkosti bych přál pár minut každému. Kdyby vás vyzval na hru na „slepou bábu“, tak se nelekněte. Jak on sám říká, v téhle hře má totiž velkou výhodu! Přesně takový je Miroslav Smrčka. Takže Mirku pojď a v Riu budeme držet palce!“

Pomoci Mirku Smrčkovi uskutečnit jeho sen mohou všichni i nadále, a to příspěvkem na sbírkový účet Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 s variabilním symbolem 2016, tedy rokem, kdy se koná paralympiáda v Rio de Janeiru.  

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Český rozhlas