Hlavní město oslaví největší křesťanské svátky v centru Prahy Velikonočními trhy inspirovanými folklórní tradicí z celé České republiky. Vůbec poprvé při tom ožije prostor kolem slavnostně vyzdobené břízy, kde organizátoři nabídnou animační programy. Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 1. a skončí v neděli 23. dubna.
„Velikonoční trhy převezmou všechny osvědčené prvky, které jsme úspěšně představili při posledních Vánočních trzích. Chybět nebude multifunkční pódium ani fotokoutky na velikonoční selfie. Novinkou jsou animační programy v bezprostředním okolí centrální břízy, které umožní návštěvníkům přímé zapojení do programu,“ upřesňuje Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora trhů.
Na Staroměstském náměstí program po celý den
Centrem Velikonočních trhů se stane tradičně Staroměstské náměstí, kde se uskuteční na pódiu o velikosti 7×5 metru a jeho předscény 7×2 metru každodenní program. Ten zaznamenají hosté trhů i v prostoru kolem břízy. Zatímco pódium nabídne živá vystoupení skupin a souborů či seznámení s lidovými zvyky, otevřený prostor bude určený pro posezení, odpočinek a dětské kreativní dílny. Místo v okolí břízy pak ožije animačním programem.
„Návštěvníci trhů tak budou vtaženi do probíhajícího programu. Mohou tančit, zpívat, nebo si vyzkoušet různé dovednosti,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů. Na Staroměstském náměstí vystoupí profesionální i amatérské pěvecké či taneční soubory a národopisné a folklorní seskupení z různých koutů České republiky i zahraničí předvádějící tradiční lidové zvyky. Pro děti jsou připraveny oblíbené tematické kreativní dílny. V prostoru náměstí bude předvádět svoje umění kovář a brašnář.
Centrální bříza s věncem a stuhami
Staroměstské i Václavské náměstí budou letos o Velikonocích vyšňořená výrazněji než v předchozích letech. Pozornost upoutá především jarní bříza, kterou kromě tradičních vajíček ozdobí také malované talíře. V centrální části pak dekoratéři umístí velký věnec, z něhož bude vycházet spousta barevných pentlí, které dohromady vytvoří symbolickou střechu. Štíty prodejních domků s bílými střechami rozsvítí folklórní motivy z celé republiky. „Inspiraci jsme čerpali v klasických folklórních motivech květin a zvířat v tradičních barvách modré, žluté a červené. Mohu jmenovat jižní Moravu v oblasti Strážnicka, další podněty jsme si vypůjčili ve slováckých domech nebo z tradice malování ornamentů z Podluží nebo kyjovských krojů,“ upřesňuje Kateřina Hájková ze společnosti SOS Dekorace.
Velikonoční trhy se stanou také gurmánským zážitkem. Kromě oblíbených klobás a svařeného vína okusí návštěvníci jarní pečené brambory nebo tradičního českého beránka. Zajímavou novinkou budou sladká zapečená lízátka, chybět nebudou ovocné punče s příchutí pomeranče, amareta a jablka s medem a mnoho dalšího.
Organizátoři myslí na potřebné
Po celou dobu konání trhů mohou návštěvníci přispět do kasičky na nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol. V průběhu trhů bude možné také přispět zakoupením výrobků na Alzheimer Home Zátiší, Národní ústav pro autismus, na Nadaci rozvoje občanské společnosti a domov pro zrakově postižené Palata.
Vánoční trhy organizované společností Taiko opakovaně získávají ocenění v zahraničí. V roce 2015 ocenili tyto trhy čtenáři amerického listu USA Today, kteří je zvolili nejkrásnějšími na světě. Také Vánoční trhy v roce 2016 zařadila televizní stanice CNN mezi deset nejkrásnějších na světě.
Prodejní stánky s dárkovými předměty a dekoracemi budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin, některé stánky s občerstvením až do půlnoci. Program na pódiu a v okolí břízy se uskuteční každý den v době od 10 do 21 hodin. Animace v okolí břízy se koná ve dvou blocích ve vybrané dny.