ijournal.cz

Čarodějnická magická noc s pravým vázaným špekáčkem z hovězího masa

red Zdroj: MP Krásno 22.4.2016 Soutěže

K pálení čarodějnic během magické filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května patří nejen očistný oheň, ale také spousta zábavy a pochoutek k táboráku. Ideální je přibalit si s sebou k ohni například Original špekáčky vázané z Krásna. Jejich nová receptura kombinuje vepřové (54 procent) a hovězí maso (26 procent). Mají zlatohnědou barvu a vynikající chuť.

špekáčky_balení

Milovníci dobrých špekáčků ocení zřejmou mozaikou v řezu špekáčku, kterou vytvářejí jednotlivé kousky špeku. Pravé špekáčky jsou českou klasikou, která má u nás zhruba 150letou historii. Nesmí obsahovat náhražky masa a musí být z pořádných a poctivých surovin. Takový je i Original špekáček z Krásna. V balení je navíc také dárek v podobě čtyř praktických servírovacích tácků. 

špekáčkyTip:

Víte, jak opékat špekáčky?

Nikdy je nedávejte přímo do ohně ani je neopékejte na prudkém ohni. I když jste hladoví a sbíhají se vám sliny, buďte trpěliví a připravujte je zásadně na mírném ohni. Při servírování doplňte špekáčky hořčicí a třeba také bylinkami – například rozmarýnem nebo tymiánem.


Filipojakubská noc přinášela nebezpečí i příležitosti

Již od  středověku lidé věřili, že v některé dny je moc temných sil intenzivnější než jindy. Jedním z takových momentů je noc z 30. dubna na 1. května, které se říká filipojakubská. Předchází svátku Filipa a Jakuba a podle lidových pověr se nese ve znamení čarodějných rejdů.

Během filipojakubské noci vycházelo podle prastarých pověr na povrch zlo ďábelských sil a ztělesňovalo se prostřednictvím čarodějnic i čarodějů. Ze spojení s Ďáblem byly podezřívány zvláště staré ženy. Lidé věřili, že mají schopnost uhranout člověka i zvíře a přivolat na ně neštěstí, nemoc i smrt.

image

Před čarodějnicemi se lidé chránili
Lidé se proti čarodějným praktikám chránili různými způsoby. Kropili stavení svěcenou vodou, nad vrata zavěšovali ochranné byliny, před vrata a vstup do stodoly a chléva kladli pichlavé trní. Velmi účinné byly narýpané travnaté drny. Než čarodějnice práh překročila, musela přepočítat všechna stébla trávy, což ji zdrželo až do osvobozujícího zakokrhání kohouta. Ze stejného důvodu se na práh chléva nebo stavení sypal písek, jehož zrnka musela čarodějnice také spočítat. Někde se také ovazovaly kliky lýčím a do petlice se zasouvaly posvěcené kočičky. Mladíci ze vsi se nebáli čarodějnicím postavit a zaháněli je práskáním bičů nebo střelbou z pušek.
Oheň byl sázkou na jistotu
Nejjistější cestou, jak se čarodějnic zbavit, byl ale oheň. Na vyvýšených místech poblíž každé vsi proto lidé během filipojakubské noci zapalovali hranice. A to hned za soumraku. Kolem ohně přitom často pobíhali chlapci a vyhazovali do výše zapálená košťata nebo z návrší pouštěli dolů hořící kola napuštěná smolou. Riskantní zábavu s ohněm se po celá staletí snažily církev, vrchnost a později i vládnoucí strana zakázat. Pálení čarodějnic se ovšem – i když v mnohem umírněnější podobě – dochovalo až dodnes.

foto z Krásna

O půlnoci vydávala země poklady
Magická poslední dubnová noc měla i svoje světlé stránky. O půlnoci se totiž otevírala možnost nalézt některý z četných pokladů ukrytých v zemi. Hledači se ale museli na ochranu proti temným silám vybavit květem z kapradí, hostií, svěcenou vodou a dalšími nezbytnostmi. První květnový den ještě odeznívaly některé pověrečné praktiky, ale pak už se všichni soustředili na stavění májí a májek a taneční zábavy mládeže.

Soutěžíte s námi rádi? Zapojte se do jarní hry s Krásnem. Pro 4 výherce jsou připraveny opravdu chutné a voňavé ceny – kufřík  či dárkový koš s uzeninou.

Kufříkdárkový koš KRÁSNO malý












Soutěžní otázka : Original špekáček z Krásna obsahuje

a) 50% masa
b) 80% masa
c) 100% masa

Odpověď zasílejte do 1. 5. 2016 na e-mail adresu: redakce@ijournal.cz s označením  Soutěž – Krásno. Uveďte také adresu, na kterou budeme výhru zasílat.



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: MP Krásno