ijournal.cz

Televizní uvedení dokumentu Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS

red Zdroj: Srdcaři.cz, Prima ZOOM 3.2.2023 Film, TV

Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS

(Produkce: Srdcaři.cz, Režie: Miroslav Náplava, 76 minut)

 AKVA


Že je naše země třetím státem světa, který vyslal do vesmíru svého kosmonauta, je věc obecně známá. Ale že je rovněž teprve třetí zemí, jež měla i svého akvanauta, většinou vědí jen zasvěcenci. V tomto případě stojí za úspěchem průkopnické nadšení jednoho člověka – Pavla Grosse, k
onstruktéra, vynálezce a vizionáře, který strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu Xenie vlastní konstrukce. Řízením osudu se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova s kolegou Jaroslavem Kohoutem stavěl ponorky. Je živoucím kapitánem Nemo, bez ohledu na věk je stále posedlý hlubinami a bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého. Dokumentární film obsahuje unikátní, doposud nepublikované záběry.

 

Pavel Gross: „Cítili jsme se jako průkopníci, a taky jsme jimi byli. Byli jsme objevitelé a žili jsme ve vysněném světě dobrodružství nových objevů, i když to v našem případě byly tehdy malé objevy, že třeba někdo sestrojil druhý dýchací stupeň z krabičky od krému na boty. Byli jsme kamarádi na život a na smrt, a k té jsme měli při našich experimentech často blízko. Já vím, že se doba průkopnických začátků a všechna prožitá romantická dobrodružství nevrátí, ale až se znova narodím, chci to prožít celé znova!“

Miroslav Náplava (režisér): „Strhující životní příběh Pavla Grosse se může zprvu zdát neuvěřitelným, spíše z říše pohádek či městských legend. Jeho strejdou by opravdu mohl být všeuměl Jára Cimrman, kmotrem snílek a vizionář Jules Verne a bratrem sám kapitán Nemo. Jenže vše se událo a Pavel Gross stále žije mezi námi! Čtyřleté setkávání a natáčení nás lidsky sblížilo, i přes generační věkový rozdíl se z nás stali kamarádi. Věřím, že Pavlova přirozenost, zarputilost a nadšení pro vše, co podniká, bude inspirovat diváky bez rozdílu věku. A taky, že pro ně bude Pavel Gross stejným zjevením, jako pro mne při prvním setkání.“

Jan Tutoky (producent): „Pavel Gross nebude nikdy odpočívající důchodce, bude se potápět, vynalézat a pracovat na svých vizích, dokud ho nohy unesou a hlava bude jasná. Jeho poslední vynález, záchranný potápěčský přístroj, bude mít celosvětový ohlas.“

Radim Kotěšovec (střih): „Po premiéře dokumentu Stingl – Malý velký Okima, režiséra Steva Lichtaga, o fenomenálním etnografovi a spisovateli, jsem netušil, že při střihu hned dalšího dokumentu narazím na podobně neuvěřitelnou osobnost, Pavla Grosse. Do té doby jsem o něm neslyšel! Práce na filmu pro mě samotného byla objevná, zábavná a napínavá současně. Moc bych si přál, aby diváky jeho příběh oslovil jako mě. Nebudou zklamáni.“

 

Televizní premiéra: neděle 5.3.2023 ve 20.00 Prima ZOOM
Při příležitosti oslav 10. let od spuštění jediného dokumentárního kanálu v ČR.

 

Akvanaut_Pavel_GrossKdo je Pavel Gross

Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross s oblibou říká, že má „vodu“ v hlavě od svého narození 27. září 1939 v Plzni. Zaujal ho svět; celý život se ho snaží pochopit. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.  Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou sestal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.

Jen o pouhý měsíc později od úspěšného pokusu Pavla Grosse proběhly ve Francii a USA další dva významné experimenty zabývající se dlouhodobým pobytem člověka pod vodou. Kapitán Jacques Cousteau spustil třetí fázi ambiciózního projektu Précontinent. Posádka v něm strávila téměř 11 dní. U kalifornského pobřeží USA zase proběhl projekt Sealab II. Šéfem týmu byl astronaut Scott Carpenter, který v roce 1962 během mise Mercury 7, 4x obletěl zeměkouli. Po třiceti denním pobytu na Sealabu II v hloubce 62 metrů se stal prvním akvanautem i astronautem na světě. Ale především díky jeho telefonátu s posádkou orbitálního letu Gemini 5, astronauty Cooperem a Conradem, došlo v dějinách lidstva k první komunikaci lidí z hlubin „starého“ oceánu – moře – do toho „nového“ – vesmíru.

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova, ve Švýcarsku, pracoval na vývoji a stavbě obřího cyklotronu. V roce 1974 se po seznámení s krajanem Jaroslavem Kohoutem pustil do konstrukce miniponorek. Typ F-3 GEO vyprojektovali a postavili v roce 1981 na objednávku prof. Hanse Frickeho z Max Planckova institutu, který z ní jako první na světě natočil živoucí fosílii, latimérii podivnou.

Pavel Gross se stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování.

Bez ohledu na věk je Pavel Gross stále posedlý hlubinami, živoucím kapitánem Nemo s bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého. A k tomu vlastenec v pozitivní slova smyslu, Čech, na kterého můžeme být hrdí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Srdcaři.cz, Prima ZOOM