Organizace DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. vyhlásila výsledky literární soutěže pro děti z dětských domovů. Soutěže se zúčastnilo celkem 46 dětí z 13 dětských domovů se svými povídkami. Čtyřčlenná porota v čele s garantem soutěže, spisovatelem Michalem Vieweghem, vybrala 15 vítězných povídek.
Hlavním cílem soutěže není pouze nalézt skrytý literární talent dětí, ale především získat jejich autentické příběhy, které nám mnoho prozradí o jejich životě. Díky těmto příběhům se dozvídáme něco o životě dětí, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Kolem dětských domovů, ústavní péče a života dětí z dětských domovů koluje řada mýtů.
„Je nesmírně těžké si přestavit, co všechno mají tyto děti či mladí lidé za sebou a čemu musí ve svých životech čelit. Přesvědčili jsme se o tom, že veřejnost vůbec netuší, jaké děti v dětských domovech žijí, jak se tam dostávají, jaké jsou jejich představy a jejich sny. Proto je jedním z poslání, které jsme si stanovili, osvěta veřejnosti,“ říká Michaela Chovancová, ředitelka a zakladatelka organizace DEJME DĚTEM ŠANCI.
„Kdybych měl možnost dostat tři přání, vím jistě, která přání by to byla… Nejdřív bych řekl na začátek něco ze svého života. Žil jsem odmalička v chudobě a tatínek mě a mého bratra bil. Ne pravidelně, ale průběžně. V rozmezí jedenácti let. Ne vždy to bylo v naší rodině nejlehčí. Bojovali jsme s penězi, museli jsme se vypořádat s tím, že k večeři byly jen vařené brambory s mlékem, nebo jenom hrachová kaše,“ začíná svůj příběh Jaroslav Lambor, vítěz literární soutěže Dejme dětem šanci popsat svůj život! v roce 2012.
Děti mají možnost si vybrat mezi několika tématy:
- Můj sen
- Moje nejhorší zkušenost
- Moje představa o budoucnosti
- Jak jsem se dostal (a) do dětského domova
Právě poslední zmíněné téma je mezi dětmi nejčastěji používané. Většinou se jedná o velmi citlivé příběhy z raného dětství a vzpomínky na situace, se kterými se děti z dětských domovů musely a stále musí potýkat.
„Všechny příběhy dětí jsem poctivě přečetl – a nebylo mi zrovna nejlíp. Je nesmírně těžké ty texty hodnotit, nebo dokonce tzv. stanovit vítěze. Literární a stylistická úroveň je totiž prakticky stejná. Příběhy se liší zejména silou emocí, to je tím, jak na čtenáře citově působí. V tomto smyslu jsem pojal i mé hodnocení,“ popisuje své pocity odborný garant soutěže a člen Výboru podporovatelů DEJME DĚTEM ŠANCI, spisovatel Michal Viewegh.
Organizace DEJME DĚTEM ŠANCI v letošním roce slaví 5. narozeniny. Již 5 let poskytuje komplexní pomoc dětem a mladým lidem z dětských domovů v celé České republice. Pozornost směřuje především k dětem starším, které čeká v nejbližších letech opuštění dětského domova a vstup do samostatného života. Za 5 let činnosti DEJME DĚTEM ŠANCI již podpořila více než 2,5 tisíce konkrétních dětí částkou přes 14 milionů korun.
DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. poskytuje komplexní pomoc dětem z dětských domovů na území celé České republiky zejména při jejich osamostatňování. Zároveň nabízí lidem možnost podpořit konkrétní dítě vyrůstající v dětském domově, které zájemce o podporu něčím zaujme, a to takovou formou, která je pro něj po lidské i finanční stránce přijatelná. V současné době má DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. navázánu spolupráci se 32 dětskými domovy ve všech krajích České republiky a ve svých projektech má průběžně zařazeno více než 250 dětí. Od roku 2011 podpořila více než 2,5 tisíce konkrétních dětí částkou téměř 13 milionů korun.
Více informací a seznam dětí, kterým můžete pomoci, najdete na webových stránkách www.dejmedetemsanci.cz
DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. je členem AVPO – Asociace veřejně prospěšných organizací, která sdružuje organizace, mezi jejichž hlavní priority patří transparentnost a profesionalita při vykonávání veřejně prospěšné činnosti.